Mám ešte šancu dostávať materskú?

amedeofelisa
20. máj 2016

Dobrý večer,potrebovala by som súrne poradiť, nakoľko pracovníčky soc. poisťovne mi neboli ochotné vôbec poradiť. V skratke bola som zamestnaná v období od 2.09.2014 do 30.11. 2015. V apríli 2016 som zistila že som tehu a termín p. mám 14. 12. 2016. Chcela by som vedieť či mám nejakú nádej poberať materskú aj keď nie som v ochrannej lehote. Ak sa zamestnam,bude mi stačiť ak to bude na dobu kratšiu ako 90 dní? V predchádzajúcom zamestnaní som totiž mala dobrý plat. Ďakujem za odpoveď

gapa
21. máj 2016

@amedeofelisa predpokladám ten pp 2.9.14-30.11.15 si pracovala a nemala neplatené volno či niečo také s prerušením poistenia. Ak porodíš cca 14.12.16, tak v obodbí 2roky pred pôrodom máš dostatočný počet dní poistenia, iste aspon 270. Ale ako píšeš, nie si v ochrannej lehote po ukončení poistenia. Ak sa zamstnáš na prac.pomer u iného zamestnávatela ako je ten v r.2015 a nebude platené poistenia 90dní,ale menej, tak sa mateské bude rátať z vym.základu 1.1.-30.11.15. Nárok na materské vznikne presne 6týž. pred termínom, nie skôr, aj keby si bola pn až do nástupu na md.

dena1973
22. máj 2016

@amedeofelisa Suhlas s gapa. Skus sa zamestnat odracuj niekolko dni, potom hned na PN do nastupu na materske (aby si nemala platene nem.poistenie 90 kal. dni, ale menej) a platit sa bude z prijmu od predch. zam.

amedeofelisa
autor
23. máj 2016

Super dakujem velmi pekne za odpoved,tak ze sa staci mi zamestnat na nejaku kratšiu dobu a ak sa nedám na PN, tak by bol nejaky problem?

dena1973
23. máj 2016

@amedeofelisa No ak budes mat v novom zamestnani odpracovanych 90 kal. dni a viac, tak uz ti bude platene materske z prijmu od noveho zamestnavatela.
A pokial viem (z toho, co si pisala) by si chcela, aby sa ti pocitalo z prijmu od predchadzajuceho zamestnavatela, preto by bolo dobre mat PN pocas trvania PP, aby si nedosiahla do nastupu na materske pocet odprac. dni 90 a viac...