Reťazová materská pri zániku pracovného pomeru

zelenejablcko
31. okt 2021

Ahojte,

Rada by som sa poradila.

K 30.11. mi konci pracovna zmluva na dobu urcitu.
Poberam rodicak, a rada by som v najblizsej dobe otehotnela - chcela by som mat totiz narok na druhu matersku.

Zial, cas hra proti mne a preto by som sa chcela poradit, ze ci, ak otehotniem v novembri, decembri etc., ci vobec mam narok na matersku.

Vdaka za odpovede!

loginexistuje
31. okt 2021

uz nepojde o retazovu matersku lebo ti nebude trvat pracovny pomer

basska_b
31. okt 2021

Keď v deň nástupu na druhú, reťazovu matersku nebude existovať žiadna platná a aktívna pracovná zmluva a s ňou spojené nemocenské poistenie (i keď vo výške 0 eur mesačne), tak nebude nárok na materskú

zelenejablcko
autor
31. okt 2021

@loginexistuje ani ked otehotniem este v case, kedy pracovny pomer trva?

Viem to nejako riesit? Zamestnat sa niekde inde? Je to vobec mozne este ziskat matersku?

Vdaka.

zelenejablcko
autor
31. okt 2021

@basska_b dakujem.
A ak by som od 1. decembra (alebo neskorsi datum) bola niekde zamestnana - u ineho zamestnavatela, je mozna materska?

ukulela
31. okt 2021

@zelenejablcko no v case vzniku naroku musis mat bud aktivne nemocenske poistenie, co nebudes mat, alebo byt v ochrannej lehote. Co ak nepocnes v novembri, sa ti uz zrejme nepodari tiez. Este je moznost bud sa uz ako tehotna zamestnat aspon na chvilu a obnovit nemocenske, alebo platit si dobrovolne poistenie.

zelenejablcko
autor
31. okt 2021

@ukulela cize ak by som pocala v novembri, tak sa na mna vztahuje ochranna lehota? Toto som si nebola ista. Tak by sme vyskusali v novembri a ked to nevyjde, tak pockam a neskor niekde odrobim, aby mi vznikol narok.

basska_b
31. okt 2021

@zelenejablcko hej hej, treba sa zamestnať inde, alebo aspoň to dobrovoľne si platiť. Len pozor, aby si do toho nedala viac, ako potom dostaneš späť

zelenejablcko
autor
31. okt 2021

@basska_b ano tomu rozumiem.

Este sa spytam, ak by som zostala na rodicaku a niekde inde podpisala zmluvu, tak to nema vplyv? Resp. mala by som tam nove nemocenske poistenie?

mina17
31. okt 2021

ja sa pripletiem keď niekto by vedel ak by som otehotnela a našla si prácu ale nemala odpracovaných dosť dní do tých 270 dá sa to doplatiť či v tomto prípade nie? ďakujem za odpoveď

ukulela
31. okt 2021

@zelenejablcko no bolo by to zrejme na knap a mozno by to ani nevyslo. Ochranna lehota je 8 mesiacov tusim, dohladaj si to. V case ukpncenia prac. pomeru byt mala byt uz tehotna. Ak budes mat ovulaciu apicnes 29.11. Urcite to uz nestihnes. Potom sa da riesit to dobrovolne a pod....

nevenka
31. okt 2021

@ukulela tehotenstvo sa rata od prveho dna poslednej menstruacie, takze keby ovulovala 29.10., tak je jasne, ze sa jej to bude ratat. Ja som toto riesila tiez, ale teda nie uplne tak natesno.

zelenejablcko
autor
31. okt 2021

@ukulela aha cize ak by som napr. otehotnela v decembri (idealne v novembri, ovulacia mi vychadza na 20.11., tak ako tak ratam, to by este malo vyjst co sa tyka nastupu na matersku), tak by som si vedela doplatit dobrovolne nemocenske, aby som mala narok?

Ze nie je to uplne stratene?

Vdaka za vsetky rady <3

zelenejablcko
autor
31. okt 2021

@nevenka hej, cize vlastne je dolezite pocat este pocas trvajuceho pomeru... tiez som to nechcela riesit takto "natesno", ale jedno dieta bolo este malicke a par mesiacov sa zial nedari otehotniet.

ukulela
31. okt 2021

@nevenka na stranke soc poist sa pise, ze OL je 8 mesiacov. Nie cele tehotenstvo od 1 dna. To bu mohla mat menzes 29 a 30 doatat vypoved a potom na 1 sup otehotniet. V case ukoncenia pp by uz mal byt tehotna. A zalezi od terminu porodu.
@zelenejablcko pohladaj si to, resp najdi diskusie, kde o naroku na materske diskutuje zalka, ona ma prehlad.

zelenejablcko
autor
31. okt 2021

@ukulela ano, rozumiem, vdaka velmi pekne za pomoc.

basska_b
31. okt 2021

@zelenejablcko Nie nie, počas poberania rodičovského môžeš kľudne pracovať aj na plný úväzok, nestrácas nárok na tento príspevok

lilinka88
31. okt 2021

@zelenejablcko zbytočne riešite ochrannú lehotu. Pokiaľ máš aktuálne prerušené nemocenské poistenie z dôvodu RD a ukončí sa ti PP, nemocenské poistenie bude zaniknuté posledným dňom MD. Čiže za obdobie RD sa ti v takomto prípade ani do budúcna nepočítaju dní nemocenského poistenia do 270 dni

lilinka88
31. okt 2021

@mina17 doplatiť sa nedá, keďže nie je možný súbeh zamestnania a dobrovoľného poistenia

euie
31. okt 2021

Musis nastupit na jeden den do aktualnej prace kde mas pracovny pomer- kludne si aj vyber dovolenku, a zvysne dni dovolenky si nechaj preplatit, takto sa ti bude pocitat obdobie RD do tych 270 dni co potrebujes aby si splnala na MD. Ak sa ti podari pocat este pocas prac pomeru, budes v ochrannej lehote a MD ti uznaju. Ak nie, tak si budes doplacat este dobrovolne nemocenske poistenie aby ti to vyslo na tych 270dni, alebo sa zamestnas medzicasom. V kazdom pripade, najkritickejsie by som videla splnenie 270dni poistenia, pricom ak sa nevratis do povodnej prace aspon na den prepadnu za RD. (Mozno aj za MD, nie som si ista).. ak ti ale prac pomer konci pred skoncenim RD, netusim ci ti to neopyvni este nieco...

Za mna - syn mal 3r, nastupila som na jeden den do prace (7marec 2020, korona prva vlna) hned sme sa dohodli ze dam vypoved/preplatit zvysnu dovcu. Bola som uz tehotna, ani som to nevedela. 16novembra sa narodila dcera, na MD som mala narok a aj teraz na vyssi rodicak

zelenejablcko
autor
31. okt 2021

@euie ahoj, dakujem za vyborny popis.
Otazocka: ked si vyberiem ten jeden den (dajme tomu teda 30. novembra si vezmem dovolenku), tak sa mi neprerusi RD? Normalne to len zamestnavatelovi oznamim, ze si chcem v ten den cerpan dovolenku? Spravila by som to pre istotu, kedze dajme tomu nebudem vediet, ci som ci nie som v tom.

Ja mam teraz rok a stvrt stareho synceka, takze to beriem ze bud to bude teraz alebo proste dalsie dieta nechame na neskor... len nechcem teraz spravit daky kiks, lebo bez materskej a s nizsim rodicakom by to nebolo dobre no...

euie
31. okt 2021

@zelenejablcko podrobnosti by som si na tvojom mieste dozistovala, viem sa ti len zarucit za taky scenar, ako som mala ja.
Zavolala by som v tvojom pripade na urad a nechala si potvrdit, ze ked na den sa vratis do starej prace, dojde k obnove a zaroven aj zaniku nemocenskeho poistenia a tak sa bude ti ratat toto obdobie na RD do tych 270 dni... (mne sa ratalo, ale ja som nastupila na den do prace az po skonceni RD). Pozor, velmi dolezite je, ze sa musis vratit do starej prace, nemozes na den nastupit do inej, to by sa neratalo.
Tiez pozor, lebo v praci ta vedu na RD a mas nejaku oficialnu lehotu dat dopredu vediet, kedy sa chces vratit po MD do prace... Cize aj ten jeden den, aj ked dovolenkovy, oni s tebou budu mat povinnosti voci uradom, takze aj toto by som dopredu sa s nimi dohodla ze povedzme toho 30. cerpas dovcu..

Pytas sa, ze co po tom jednom dni...spytaj sa tiez na urade, ale ja v tom problem nevidim, rodicak byva vyplacany do 3r veku dietata, ci uz sa ide pracovat alebo nie.. ale pripravila by som sa v tvojom pripade ze minimalne zdravotku si potom budes musiet zase nahlasovat po ukonceni prac pomeru sama..

Este nad ramec - prezistila by som si na tvojom mieste aj ci nie je mozne ziskat po nastupe/dni dovolenky aj podporu v tvojom pripade, a otca dat subezne na Matersku s prvym dietatom - ale to uz moc spekulujem a realne s tym nemam skusenosti. Ale viem, ze casto si baby nechali po RD s nastupom na jeden den nechat zaroven vyplatit zvysnu dovcu a vysla im tak maximalna podpora...

zelenejablcko
autor
2. nov 2021

@euie super, perfektne, vdaka za prehlad. Uz som zamestnavatelovi pisala, nech mi da na den dovcu. Totiz vysiel mi pozitivny test, takze vsetky lehoty stiham dufam uplne v pohode, ak teda bude vsetko v poriadku.
A este raz vdaka - sama by som nevedela, co presne robit 🙂

A ano, aj tu subeznu matersku zvazujeme, ale to je este skoro zatial 🙂

euie
3. nov 2021

@zelenejablcko rado sa stalo, daj potom vediet ako ste to poriesili 🙂

zelenejablcko
autor
23. nov 2021

@euie ahoj!
Tak, kedze mi tento mesiac konci pracovny pomer a ked vsetko pojde dobre, budeme mat v juli dalsie dietatko, tak som postupovala podla instrukcii.
Obvolala som socialku a aj Upsvar, aby som si overila presne ako postupovat - ti mi povedali to co ty, ze nech si zabezpecim den dovolenky a materska bude.
Tak som sa dohodla so zamestnavatelom a ten mi 30. novembra da dovolenku, teda akoby na den nastupim, aby mi tam nabehlo a obnovilo sa nemocenske poistenie. A teda by som mala mat narok na tu matersku, dufam, ze tak aj bude a nic ma neprekvapi 🙂
Takze takto som dopadla.
Este raz vdaka! 🙂