Mám na niečo nárok?

20. mar 2021

Ahoj 🙂 mám odrobenych 5,5 roka v DE. Vrátila som sa na SK. V novembri som bola doslovne nútená nastúpiť do zamestnania tu na SK, tým pádom som na nárok na niečo z DE stratila nárok...teraz som tehotná, robota ktorú robím je riziková neviem, či tam vydržím tých 270 dní...ak by som teraz odišla na maródku (lekár má nemá problém vypísať) mala by som po pôrode na niečo nárok? Termin mám na konci septembra...zmluvu na dobu určitú do 31.7....Budem mať do termínu pôrodu odpracovaných 270 dní, no otázne je, či tam toľko vydržím...zatiaľ pracujem aj to plánujem, kým sa bude dať...ďakujem za rady

zalka
20. mar 2021

Môžeš ísť na PN, dni PN počas trvania PP sa ti započítavajú do nároku na MD do tých 270 dní.
PN bude rátaná ak na nu nastúpiš teraz, tak ti PN vyrátajú z platov od novembra do 28.2.2021
a ak ostaneš na PN do nástupu na MD 6t pred TP
tak MD ti vyrátajú z platov od novembra 2020- do nástupu na PN 2021

autor
20. mar 2021

@zalka ďakujem veľmi pekne za odpoveď 🙂 veľmi potešujucu odpoveď

ukulela
20. mar 2021

Ja len že doslovne nútená? To asi nie. Nárok na materské budeš mať, myslím ale, že tu novú tehotenskú dávku nie. Dostaneš aj pôrodné. Ak máš zmluvu určitú a tp skončí, pozor, nebudeš mať nárok na reťazovú materskú.

autor
20. mar 2021

@ukulela doslovne nútená áno :D .... cez povolavaci rozkaz pod hrozbou vysokej pokuty pracujem ako zdravotná sestra a kovid to zariadil tak preto

ukulela
20. mar 2021

Aha, tak to chápem. No tak ale dúfam, že aspoň nie na rizikovom odd. Ináč by si mala žiadať o preloženie. Tehotná by si nemala mať nocne a myslím, že ani 12ky. Drž sa.