Mám nárok na materskú?

tehotnica
30. mar 2016

Ahojte, prosím poraďte!
Od 1.5.2013 do 30.4.2015 som pracovala na dobu určitú, v zápätí mi predĺžili zmluvu na dobu neurčitú od 1.5.2015. Dnes som dala výpoveď k 1.4.2016 a tieto posledné 3 mesiace som bola PN, ktorú mám už ukončenú a idem na úrad práce kde budem poberať podporu. Do ktorého mesiaca by som mala otehotnieť aby som mala nárok na poberanie materskej? Ďakujem.

draik
31. mar 2016

Na materské získate nárok vtedy, ak za posledné dva roky pred pôrodom budete mať 270 dní nemocenského poistenia a súčasne budete mať aktívne poistenie (=napr. budete zamestnaná) alebo budete v ochrannej lehote (=tehotná v čase ukončenia pracovného pomeru).

tehotnica
autor
31. mar 2016

A pokiaľ by som bola na podpore a teda na úrade práce a v priebehu by som zostala tehotná, nemám nárok na poberanie materskej?

tehotnica
autor
1. apr 2016

Prosím poradíte mi?

draik
1. apr 2016

@tehotnica
Viď moja prvá odpoveď o podmienkach na získanie materského. Z toho vyplýva, že ak otehotniete v čase, keď ste nezamestnaná, a nebudete mať aktívne nemocenské poistenie a nesplníte podmienku doby poistenia, nebudete mať nárok na materské.

dena1973
1. apr 2016

@tehotnica Ak by si otehotnela ešte počas trvania pracovného pomeru, tak by si bola v ochrannej lehote a nárok na materské by vznikol. Teraz už ochrannú lehotu nestihneš.
Ak by si otehotnela v najbližšom období, tak ešte podmienku 270 dní splníš a nárok na materské by ti vznikol za predpokladu, že sa ti obnoví nemocenské poistenia (t.j. znovu sa zamestnáš...).

tehotnica
autor
1. apr 2016

Ked mi teda skoncil TPP 31.3. a dovtedy splnam podmienku 270dni poistenia, tak kedy najneskor sa musim zamestnat aby mi to nepadlo?

tehotnica
autor
1. apr 2016

A pokial by som chcela aby sa mi ratal prijem len z toho stareho zamestnania musim byt u noveho max 90 dni? Chapem to spravne?

evittam
1. apr 2016

@tehotnica Menej ako 90 dní

tehotnica
autor
1. apr 2016

Dakujem. A ked mi teda skoncil TPP 31.3. a dovtedy splnam podmienku 270dni poistenia, tak kedy najneskor sa musim zamestnat aby mi to nepadlo?

dena1973
2. apr 2016

@tehotnica
Nejde o to kedy sa zamestnas, ale kedy otehotnies. Ak sa zamestnas, tak sa ti dni poistenia pripocitaju ku dnom poistenia (podmienka 270 dni nem.poistenia v poslednych 2 r. pred porodom) z predchadzajuceho zamestnania, ak este budu spadat do obdobia 2 rokov pred skutocnym porodom. Podmienku 270 dni NP splnis, ak dni nemocenskeho poistenia nazbieras za posledne 2 roky pred porodom. Toto si musis ustriehnut a samozrejme by ti mal trvat prac. pomer ku dnu nastupu na materske.

seliselka
3. apr 2016

@draik ako to je ak podnikam som konatelkou sro podla coho mi vyrataju matersku a budem mat narok? Ako je to s tymi 270 dnami? Ja niesom zamestnanec vo firme iba konatel. Som na zaciatku tehotenstva. Platim si dobrovolne do socialnej poistovne okolo 140€ Vobec netusim ci budem mat narok a co by som mala urobit?

draik
3. apr 2016

@seliselka
Musíte mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom. Ak dobrovoľné poistenie bude trvať kratšie ako 26 týždňov, materské bude počítané z minima (vy však odvody zjavne platíte tiež z minima).

seliselka
3. apr 2016

@draik ano odvody su z minima. Nemocenske poistenie su tie odvody do soc.poistovne?

parker36
3. apr 2016

Cize z toho vsetkeho co bolo napisane mi vyplyva, ze aby vznikol narok na materske, musim byt aspon v case otehotnenia v tpp + tych 27o dni... Tych 270 dni ak splnam, ale tpp mam skonceny, v case otehotnenia uz netrval, keby som aj hned otehotnela, nasledne sa nezamestnala materske dostavat nebudem?

evittam
3. apr 2016

@parker36 Presne tak - musíš splniť 270 dní NP za posledné dva roky pred pôrodom a buď ak PP skončí-skončil, tak už musíš byť tehotná - "zmestíš" sa do 8-mesačnej ochrannej lehoty. Ak nie si tehotná pri skončení PP bohužiaľ nárok na MD nemáš, jedine, že sa znovu zamestnáš a najlepšie aby PP trval pri nástupe na MD.

loginexistuje
3. apr 2016

@parker36 no nie lebo nesplnis druhu podmienku a nie si ani v ochranej lehote leda ze by si sa zamestnanala na menej ako 90 dni na tpp resp. to stihla do nastupu na MD

seliselka
3. apr 2016

Ak si platim dobrovolne do soc.poistovne vyse dvoch rokov rataju sa mi 270 dni? Alebo musim mat TPP?

evittam
3. apr 2016

@seliselka Už som ti odpísala v inej diskusii. Samozrejme, že sa ti rátajú - je jedno či si zamestnanec, na dohodu, SZČO, platíš DNP.....proste platíš NP!

parker36
3. apr 2016

@evittam dakujem za odpoved, asi sa to zmenilo teraz v poslednej dobe a nevedela som o tom trvani pp. No nie je to dobra sprava ☹ , je take "kontraproduktivne" riesit a snazit sa otehotniet a hladat pracu...

loginexistuje
3. apr 2016

@seliselka no rata len teda materske budes mat ratane z minima .. a bude len o cca 80 EUR viac ako ta co nikdy nerobila a pod.

evittam
3. apr 2016

@parker36 No bohužiaľ. Tieto podmienky sú už dosť dlho. Ja som napríklad pri prvom synovi nemala nárok na MD - a to som platila cca 10 rokov odvody ako zamestnanec, len som nesplnila podmienku 270 dní NP, nakoľko som bola vyše roka SZČO a ten prvý rok som bola oslobodená od platenia odvodov....Je to celé zle - mali by to trošku upraviť aspoň podľa toho kto koľko platil a odviedol. Napríklad niekto pracuje rok a dostane MD.....No ale čo už.

parker36
3. apr 2016

@evittam No ved presne to, pracovala som 13 rokov v jednej firme, zmenila som pracu, samozrejme som dostala zmluvu na dobu urcitu, na jeden rok, ptedlzili mi ju o dalsi rok a ked som mala dostat dobu neurcitu, tak uz mi to nepredlzili. Uz dlhsie riesime dieta, nedari sa to, bola som aj v strese z tej prace, tak som to nebrala tak tragicky... No ale teraz si ma neposila, 15 rokov odrobenych a nic ☹