Mám nárok na materskú?

minnehaha2005
18. nov 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit, co sa tyka materskej. Robila som od Sept. 2007 nepretrzite do Aprila 2010. Odisla som od zamestnavatela dobrovolne a nato som v maji 2010 hned otehotnela. Mam narok na matersku, ked sa hovori, ze musim mat odrobene 270 za dva roky pred porodom? Mam moznost teraz v jednej firme byt zamestnana tesne pred odchodom na matersku, co by v mojom pripade bolo v polovici januara.

teodorka
17. dec 2010

baby ak nastupujem na matersku 30.12 dokedy mam odniest papiere na socialku?

marusinka80
18. dec 2010

co sa stane tym, ktore nastupili na matersku uz v roku 2010 a MD bude trvat este pocas 2011, ale ich nemocenske poistenie trvalo menej ako 90 dni pred nastupom na MD? Predpokladam, ze sa im zvysi a predlzi materska. Bude sa im zaroven upravovat VZ? Dakujem.

kaktusik007
18. dec 2010

@marusinka80 nic, tie, co nastupia do 31.12.2010 idu podla stareho zakona.... no a ano, od 01.01.2011 je zmena - predlzenie a aj zvysenie %, avsak samotny narok sa uz nanovo posudzovat nebude, ani menit rozhodne obdobia 😉

sasska
20. dec 2010

@ludusik Kedy nastupujes do prace? Dnes som bola na UPSVARe a povedali mi, ze na ten jednorazovy prispevok 25% zo zvysnych rodicovskych prispevkov by som mala narok, len ak by som pracovala od 1.12 ☹

ludusik
20. dec 2010

sasska, ja som nastúpila 14.12. a myslím, že ťa oklamali...lebo to sa neráta od začiatku mesiaca alebo ako to vlastne vyrátali, v zákone je uvedené, že je na to nárok bezprostredne po vzniku pracovného pomeru...a keďže mne to normálne zobrali a povedali, že v januári mi to pošlú...tak nechápem prečo ti toto povedali...sťažuj sa...spýtaj sa kde v zákone sa uvádza, že iba od začiatku mesiaca máš nárok....ja som sa to tam nedočítala...ja som bola v NR na UPSVARe...kde si bola ty?...i keď by ti tvrdili čokoľvek..ja by som si to podala..veď o nič nemôžeš prísť....a hlavne aby to bolo podané....lebo ak ti v januári povedia, že .....to sme my nehovorili...tak si už ozaj nepomôžeš....ale keď to bude podané budú musieť rozhodnúť a odôvodniť rozhodnutie...držím palce...

kaktusik007
20. dec 2010

@sasska urcite ta oklamali, v prechodnych ustanoveniach je jasne napisane, ze aj keby si nastupila do prace 31.12.2010 a zaziadala o ten prispevok rodicovi, musia ti ho priznat 😉 dokonca aj ked by si im tu ziadost o priznanie doniesla az 03.01.2011 😉 ale to by som neriskovala...
@ludusik obavam sa inak, ze tvoja materska bude z minima... stale nad tym rozmyslam..... no nic, uvidime, karty su hodene 🙂

ludusik
20. dec 2010

kaktusik007 prečo si to myslíš? niečo nové si čítala?

macka1982
20. dec 2010

@sasska
@ludusik ahojte, ja som ten prispevok rodicovi (25%zo zvysku rodicaku) ziadala. a radila som sa na upsvar aj s gapa no a ona mi tiez vravela, ze musim nastupit do prace najneskor 1.12. aby mi mohli odnat za december RD a vznikol mi narok na prispevok rodicovi. lebo ty za december, ak si nastupila 14.12. mas narok na cely rodicak. a rodicak aj prispevok na star. nemozes mat naraz. tiez som prekvapena, ze ti to k tomu 14.12. zobrali..

ludusik
20. dec 2010

ja to poviem takto.... ja nemám nárok na rodičák aj príspevok jednorazový za mesiac december...za december by som mala dostať ešte rodičák...ale od mesiaca január až do konca 3 rokov veku mám nárok na jednorazový príspevok...a aby som oň neprišla...tak to musím podať do konca tohto roka lebo od budúceho roka sa to už poskytovať nebude...aspoň tak to povedali mne...no poviem vám v januári..že či mi to prišlo..ale tetuška sa netvárila tak, že by som nárok nemala...

macka1982
21. dec 2010

@ludusik ahoj, no tak neviem, dufam, ze ti to priznaju, je to dost penazi a preto som o to aj ja ziadala. no len sa obavam toho, ze za december dostanes este rodicak a k januaru by ti vznikol narok na jednor. prispevok no ale od 1.1.2011 uz ale nie je mozne o taky prispevok ziadat. oni by ti ho vlastne mali priznat k januaru s tym, ze ti ho vyplatia vo februari. tak sa bojim aby si nakoniec na tom neprerobila, ze sa teraz zamestnas, za dec. dostanes RP a kedze na ten prispevok nebudes mat narok, tak v januari poziadas zase o RP, ale to bude uz len 190€.. tak si to radsej vyzisti aby si to este mohla stopnut. drzim palce

ludusik
21. dec 2010

ahoj macka1982, uvidíme..ale každopádne o nič neprídem..pretože aj keby mi to nepriznali..od februára idem na materskú...tak ja som v situácii,že fakt nemám o čo prísť ja môžem len získať...

kaktusik007
22. dec 2010

@ludusik presne o tom, co hovori
@macka1982 som dnes mala debaty s tetami na urade.... tiez mi tvrdili, ze ak za december 2010 mi priznaju rodicak, a ziadam o prispevok rodicovi, tak ten mi priznaju k 01.01.2011 - avsak vtedy uz nebude zakonna moznost ho vyplatit 🙄

lesik
27. dec 2010

Dobry vecer.Prosim vie mi niekto poradit v tejto veci.Chcem sa dobrovolne pripoistit aby som poberala vyssiu matersku.Toto pripoistenie chcem realizovat od januara 2011.Som evidovana na urade prace od 10.jula 2010 a do februara 2011 budem poberat podporu v nezamestnanosti. Pocita sa toto dobrovolne pripoistenie 270 dni pred porodom alebo 270 dni pocas dvoch rokov? Pretoze 270 dni pocas dvoch rokov uharadzal poistenie moj zamestnavatel a teda moje dobrovolne pripoistenie by bolo bezpredmetne.

A neviete ake zmeny planuje uskutocnit minister Mihal v roku 2011 ohladom dobrovolneho pripoistenia? Vdaka za odpoved.

emma_932
28. dec 2010

ahojte, poradte mi prosim.... podala som ziadost o matersku s tym, ze na december mam novy prac. pomer a zacali do toho rypat 🙄 chcu, aby som odovzdala kopie pracovvnych zmluv a teraz som sa dozvedela, ze mozu poslat aj kontrolu - mate s tym skusenosti?

cinamon7
28. dec 2010

@emma_932 tiez mam novy prac.pomer tak som zvedava,ale ved ked mame papiere v poriadku,nevidim v tom problem

emma_932
28. dec 2010

tiez dufam, ze to bude ok.... este jedna baba ma vystrasila, ze ked si prilis zvysim plat /v mojom pripade je to z min. mzdy na max. VZ/ nemusi to prejst v SP, povedala mi, ze si ho mam zvysit menej a vyplatit si odmenu.. mne sa to ale cele nezda..
neviete o tom nieco?

gapa
28. dec 2010

@lesik
aspon 270dní dva roky pred pôrodom. A dalšia podmienka je mať bud aktívne nem.poistenie alebo byť v tzv. ochrannej lehote po ukončení NP a to bez nového NP splnať nebudeš, ak nie si tehotná. Treba sa prihlásiť do 8tt najneskôr a najneskôr do 15mesiacov od ukončenia PP/tvojho posledného NP, ktoré trvalo predpokladám aspon 9mesiacov vkuse)

katren
28. dec 2010

Ahojte maminky, vedeli by ste mi poradit???? Som na rodicovskej a cakame dalsie mimi, ze ci budem mat narok na matersku, alebo dostanem len rodicovsky....DAKUJEM moc

gapa
28. dec 2010

@katren
ak ti trvá prac.pomer a bude trvať až k nástupu na MD, tak budeš mať nárok na materské z pravdep. hrubej mzdy, z ktorej by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. To čo ti uvedie mzdárka ako pravd.mzdu, z toho bude tvoja materská vyrátaná tak, že tá suma uvedená mzdárkou sa vydelí číslom 30 a 60% z toho bude tvoja materská na 1kalend. den. Mesačná sa vyráta x 31dní alebo x30 alebo x 28 (za február).

ada1982
1. jan 2011

Ahojte, teraz s kolegynou riesime dilemu ohladom platenia si dobrovolneho nemoc. poistenia a nevieme sa s toho vsetkeho vysomarit 🙂
Platim si cca 4 mesiace v sume 15,40 Eur od soc. poistovne, ale moj cisty prijem je cca 1000 E, teda sa mi to zrejme ani neoplati. Ak by som otehotnela tak budem mat plat nizsi a to cca 580 E v cistom. Baby, ma zmysel si priplacat aby moja materska bola najvyssia mozna? Ako sa vypocitava vymeriavaci zaklad, ci za poslednych 12 mesiacov alebo za posledny kalendarny rok? Citalasom o tom ale popravde mam v tom gulas riadny 🙂 Dakuje za pomoc

sandrika991
2. jan 2011

Ahojte ja Vas poprosim o radu. Bola som 3 roky zamestanana pred pol rokom som dostala vypoved. Potom som sa sa zamestnala na 1 tyzden s vysokou mzdou a isla som na rizikove. Teraz sa mi pocita vyska pn z posledneho zamestnania. Na matersku mam nastupit zaciatkom februara. Po starom by som mala mat vysku materskej z posledneho zamestnania, ale neviem po novom ako sa to bude pocitat. Poradte mi prosim 🙂 dakujem

livka299
2. jan 2011

@katren máš nárok na materskú....z vlastnej skúsenosti 🙂

gapa
2. jan 2011

@sandrika991
ak ti trvá prac.pomer od jeho vzniku do nástupu na MD aspon 90dní, tak sa ti mateské bude rátať z vym.základu z rozhod. obdobia (nepíšeš dátumy, tak neviem, aké je RO). Ak však bolo nemocneské rátané z VZ za za celé obdobie od vzniku PP do dna pred vznikom PN (nie z obdobia kratšieho, ak napr. by vznikol PP v jednom mesiaci a pn bola v inom mesiaci) a tých 90dní vyššiespomenutých platí, tak sa mateské bude rátať z toho istého rozh.obdobia ako nemocenské.

celiakia
3. jan 2011

Ahojte mohli by ste mi poradit? 15.1.2011by som mala nastupit do zamestnania s vyssim vymeriavacim zakladom a 28.4.2011 mam nastupit na MD. Pracovny pomer mi teda bude trvat viac ako 90 dní, kedze cakam dvojicky doktor mi vravel ze ma vo Februari 2011 vypise na rizikovu pn. Ako sa mi bude pocitat MD? Este jeden dolezity udaj do 5.1.2011 som pracovala viac ako tri roky ale s nizsim vymeriavacim zakladom. Dakujem 🙂

rikarika
3. jan 2011

@celiakia už som to v tejto teme raz pisala- taže znova, počas PN nemocenské poistenie nie je prerušené, je to vylučitelna doba - co znamena, že ak nastupis do noveho prac. pomeru 15.1.2011 a krajný extrém - 16.1.2011 nastupis na PN, čiže ti vznikne realny denný vymeriavaci zaklad - je to OK - počas tejto PN ti bude vyplatená od noveho zamestnavatela PN-ka 10 dní z nového vyssieho VZ a nasledne zvysných 79 dní ti PN-ku vyrata SP z vymeriavacieho základu z roku 2010. Po uplynutí 90 dní -ak ešte nebudes na materskej ti PN-ku SP vyplatí už z vyssieho VZ. Materské bude 60 percent z vyssieho VZ. Dúfam, že jasné.

feith7
3. jan 2011

@gapa
@kaktusik007
ahojte a prosim poradte mi...riesim momentalne nastup na MD...termin porodu mam 26.3.2011, viem, ze na MD mozem nastupit 6-8 tyzdnov pred TP...nemylim sa? ma to byt 6-8 (niekedy v tomto obdobi) alebo presne 6 alebo presne 8 tyzdnov pred TP? Bola som dnes u lekara a vysla som od neho totalne zmatena, ze to vraj musi byt presne 6 alebo presne 8 tyzdnov pred TP...tak ako to je? Lebo ja chcem nastupit na MD 2.2.2011, potrebujem dat dceru do skolky a sestricka mi dnes tvrdila, ze ak chcem ist 2.2.2011 na MD, tak mi musia posunut TP...som z toho fakt jelen, tak mi prosim poradte🙂

celiakia
4. jan 2011

@rikarika Dakujem za rychlu odpoved 🙂

gapa
4. jan 2011

@feith7
sestrička namá pravdu. Môžeš nastúpiť na md akýkolvek den v rozmedzí 6-8týž. pred PTP. Už tu viaceré mamičky písali na ústredie a odpovedali im, že v klude môžu nastúpiť na MD napr. 6týž. +5dní pred PTP. Len to je málo používané v praxi a sestričky sa toho obávajú, aby nemali problémy. Dôležíte je nedať nástup neskôr.

Na druhej strane, ak ti posunú termín o 2-3dní hore dole, je to jedno, lekári berú termín ako predbežný a máloktorá mamina porodí v termíne. 😉

feith7
4. jan 2011

@gapa velmi pekne dakujem za odpoved.
Ten papier od lekara odnesiem do prace, vsak?
Vedela by si mi prosim este napisat ako ukoncim rodicovsku dovolenku? Mozem napr. 2.2.2011 ukoncit RD a zaroven v ten isty den nastupit na MD? Oznamenie o tom, ze som dala dceru do skolky niekam posielam? Musi tam byt presny datum od ktoreho dna do skolky nastupuje? A este jedna vec, mam narok na prispevok na starostliovst o dieta, ked bude dcera v skolke? Kde sa to vybavuje? Mozno nie vsetky otazky suvisia s nazvom temy, ale mne sa to vsetko prelina, tak preto sa na to pytam tu. Vopred dakujem.

minnehaha2005
autor
4. jan 2011

ahojte, ja by som teraz potrebovala tiez poradit.. dost ma zaskocil novy socialny zakon od 1.1. 2010, neviem teraz ci mi vobec bude nejaka materska vyratana... skoncila som svoj pracovny pomer 31. aprila 2010, odisla som do zahranicia, ale platila som si zdravotne poistenie, znovu som nastupila do zamestnania 29. novembra a 16. decembra som odisla na PN kvoli rizi. tehotenstvu. Mohla som odist na matersku uz min. roku, ale lekar mi dal PN aj po novom roku. Na MD odchadzam 12. 1. 2011 a teda nebudem mat odrobene tych 90 dni, plati ten novy socialny zakon aj na mna, kedze som odisla na PN este v minulom roku?