Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Mám nárok na materskú dovolenku?

abenys824
16. máj 2016

Ahojte,neni som si tak celkom ista..Som ra rodicovskom ale subezne mam TPP na dobu urcitu od 1.7.2015 do 31.6.2016 predpokladany nastup na MD mam zaciatkom augusta a zaroven som PN od februara ..Mam narok na MD ? :D

gapa
16. máj 2016

@abenys824 takže nečerpáš v práci rodičovskú dovolenku, len poberáš rodičovský príspevok a pracovala si, no potom si išla na PN, tak???? a poberáš aj nemocenské zo soc.poistovne.

abenys824
autor
16. máj 2016

Ano ja som z byvalej prace ukoncila TPP na dobu urcitu a isla na prvu MD bola som doma 9mesiacov a potom som nastupila do novej prace,kde som mala zmluvu na rok (hore su datumy) takze som poberala rodicovsky prispevok a zaroven mzdu z prace ale zase som otehotnela a pocas prac.pomeru som na PN kedze moja praca neni ,,vhodna,, k tehotenstvu..A dieta uz narodene ma len rok a osem mesiacov cize rodicovsky prvy nemam ani ukonceny a uz mam dalsi mastup na MD,takze som z toho uplne uz mimo sama ako to mam ratat 😁

dena1973
16. máj 2016

@abenys824 Nárok na materské si požiadaš z ochrannej lehoty z terajšieho zamestnania. Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom splnenú budeš mať. Po priznaní materského z SP (na základe rozhodnutia, ktoré ti SP zašle) si pôjdeš pozastaviť RP na ÚP. Ak k 1.7.2016 po ukončení PP nebude mať 1. dieťa ešte tri roky, tak sa znova prihlás v SP ako osoba starajúca sa o dieťa, aby za teba platil dôchodkové štát. Po dosiahnutí 3 rokov prehlásiť na 2. dieťa. Ak v priebehu materskej dovolenky nastúpiš do práce, tak sa z poistenia musíš odhlásiť. Urob si kópiu prihlášky a odhlášky, ktorú si daj v SP pri podaní potvrdiť. Tieto kópie si doma odlož, aby si mala o tom doklad.

abenys824
autor
16. máj 2016

@dena1973 ale ten rodicovsky co mam teraz mi skonci nastupom na MD nie? Teda nebudem poberat rodicovsky prispevok na prve dieta,ale iba matersku na to dieta co sa narodi?nemozu ist oba subezne ci? Viem sa zorientovat vo vsetkom moznom ale z tohto som hlupak.

dena1973
16. máj 2016

@abenys824 No veď píšem.... "Po priznaní materského z SP (na základe rozhodnutia, ktoré ti SP zašle) si pôjdeš pozastaviť RP na ÚP". Takto budeš poberať už iba materské.

abenys824
autor
16. máj 2016

@dena1973 Jasne uz,dakujem pekne 😊

dena1973
17. máj 2016

@abenys824 🙂

gapa
17. máj 2016

@abenys824
súhlas s dena, nezabudni, čo píše, za prihlásenie na dôchodkové poistenie v soc.poistovni, nedá sa to vybaviť ani 1den spätne!!!!!! (to nie je ako zdravotné poistenie) Zober si kopiu RL staršieho dieťaťa a zájdi tam najneskôr prvý den po ukončení prac.pomeru (vrámci vychádzok, ak si pn) a rob si z prihlášok(aj odhlášok) kopie, ako píše dena (alebo vypíš 2x a jedno nech ti potvrdia) a založ do dôchodku.
Čo sa týka poberania RP a materského a ...:
- treba v tvojom prípade požiadať o materské PRESNE 6Týž. pred očakávaným dátumom pôrodu, čo ti napíše lekár do žiadosti, ted nie už 8týž. pred. Lebo nárok v tzv. ochrannej lehote po ukočnení nem.poistenia vzniká presne 6týž. pred termíom (teda ak je termín v stredu, tak 6týž. predtým v stredu dáš do žiadosti nástup na MD), inak nárok na mateské nevznikne.
- nástup na md budeš mať v auguste (určite nie 1.8. ale neskôr), tj. za august 2016 ti bude ešte v septembri vyplatený rodičovský príspevok. Je podstatné, aby si im najneskôr na začiatku oktobra oznámila s dokladom o vzniku nároku na materské (kopii rozhodnutia zo SP) dala vedieť o poberaní materského, aby ti nevyplatili aj RP za september v oktobri. Ak ešte nebudeš mať rozhodnutie, zavolaj tam, či stačí zatial napr. kopia žiadosti o materské (z tej si urob kopiu tiež a daj potvrdiť prevzatie na soc.poistovni pobočke zamestnávatela), tú kopiu si nechaj pre seba a príp. pre urad práce nech si urobia kopiu
- takže za august dostaneš RP a ak máš dieťa do 3rokov, tak si môžeš požiadať po narodení dalšieho dieťaťa za obdobie od 1.9.2016 do mesiaca, kedy novonarodené dieťa dovrši 6týždnov veku (alebo 8? ale tuším 6, nejako si to už mýlim) o príspevok na starostlivost o dieťa.Obvykle sa poberá 3mesiace, podla skutočného dátumu narodenia dieťaťa. Ked sa o staršie staráš ty osobne (nie škôlka), tak je to cca 41eur na mesiac. Nedaj sa odradiť, ak by boli problémy no potrebuješ k tomu tiež kopiu RLov detí + doklad o poberaní materského (rozhodnutie sp), lebo ako poberatel materského si považovaná v zmysle toho zákona za zárobkovo činnú, treba o to požiadať do 6mesiacov ( u teba od septembra), inak nárok za daný mesiac zanikne
- zdravotné tiež potom vybavíš, ak budeš PN až do nástupu na MD, Pozor!!!! nedaj sa vypísať 8týž. pred termínom, aby si si nemusela platiť sama zdr.postenie alebo sa registrovať ako uchádzač o zamestnanie, no tam zaregistrujú ak si práceschopná, chceš pracovať a hladáš si prácu, počas pn nie a na preukázanie, že to splnaš chcú aspon 1x potvrdenie o hladaní práce niekde (čo ale nie je poblém, myslím)
- ešte čo sa týka nároku na podporu. Ak boli oba tvoje pp na dobu určitú, tak ak pri zaevidovaní budeš mať v období 4roky dozadu aspon 730kalend.dní trvania poistenia v nezam.(prac.pomer), tak ti nárok na podporu vznikne na dobu 4mesiace. Ak by si mala týchto 730dní v období 3roky spätne, tak nárok na podporu je 6mesiacov. Podpora sa ráta z vym.základov v období 2roky pred zaevidovaním, no RP by si musela dať na manžela.(to už tak dopredu 🙂 ) ale

Tu začni písať odpoveď...

Odošli