Mám nárok na materskú dovolenku?

evitamk
20. jan 2014

Ahojte, chcela by som sa opytat,
Mam narok na materskusku dovolenku, cize 6tyzdnou pred porodom, aj ked mi asi tazko vynde materska, lebo za posledne dva roky nemam dostatocne odpracovanych dni, aby mi vznikol narok na vyplacanie davky. Ja v podstate nechcem ziadne peniaze, len by mi stacila materska dovolenka tych 6 tyzdnov pred porodom. Jedna sa mi o to, aby mi niekto platil zdravotne a socialne, presne ako to je pri materskej.
Vec sa ma tak, ze som bola dlho evidovana na urade prace, potom som si nasla pracu na dohodu, ale zarabala som nadstandartne tak ma vyhodili z uradu prace, cize si teraz musim platit zdravotne a socialne sama. Ide o to, ze keby som mohla ist na matersku tych 6 tyzdnov ako sa chodi, tak by som si uz zdravotne a socialne platila len do februara, cize len 2 mesiace a potom by uz za mna platil stat, keby som bola na materskej. Viete niekto nieco o tom? Ci ma zena narok nastupit na matersku, aj ked jej nebude vyplacana materska? Vopred dakujem za kazdu info.

3kolka
20. jan 2014

hey ja som bola na úrade práce a 6týždňov pred pôrodom ma vyradili z evidencie z dôvodu nástupu na MD.Nárok na materskú som nemala ani ja.Rodičovský som dostavala od dňa kedy sa narodil malý.Počas MD som ale brala nezamestnanecké.

miriama41
20. jan 2014

@3kolka ja som evidovana na urade prace od 11.1.2014 a o 7tyzdnov mam termin porodu. Mam im nieco oznamit?

3kolka
20. jan 2014

@miriama41 gyn.by ti mal dať papier o nástupe na materskú a ten by sa mal zaniesť na úrad práce na základe toho ťa vyradia

mercedes290
20. jan 2014

Dobry vecer prosim viete my poradit.
12.12.2012my skoncila.rodicovska dovolenka,do svojej prace som.nenastupila.Proste dosla vypoved.Hned na to som.od 13.12.2012 zamestnala.a.pracovala az.do 30.augusta 2013.K tomu dnu.som.dostala vypoved.Moj sef koncil tak nas poprepustal.Zistila som.ze som.tehotna.a vedela som.ze.mozem.ist na.pnku aj ked.som.uz.mala.vypovednlebo.som.bola.v ochranej.dobe.Teraz by som.sa chcrla.dozvediet mam.narok na matersku davku..tie dni.co.som.bola.zamestanana je dost ale.k.270 dni to nebola.par dni.mi tam.chyba...chcela.som.sa.opytat rata sa aj moj predchadzajuci rodicak.alebo tato pnka?ale je to pnka.v ochranej lehote a uz niesom.zamestnana....dakujem.za.infooo

havana_frost
22. jan 2014

@mercedes290 rata sa 270 kalendarnuch dni nemocenskeho poistenia. tie ti vzniknu bud ked si zamestnanec (v praci, na materskej, rodicovskej, pn - to je jedno) alebo dobrovolne poistena a sama si platis. tych 270 dni nemusi byt spolu, rataju sa hocijake dni poistenia v poslednych dvoch rokoch pred porodom. takze ak mas termin porodu napriklad 1.7.2014, tak sa zaratavaju dni poistenia od 1.7. 2012 do 1.7.2014. rodicovska ani PN ak si bola v tom case nezamestnana sa nerataju.

mercedes290
22. jan 2014

ked.som.bola.na.rodicaku som.bola.zamestnana pisala som.to tam..ale teraz som.uz.neni.zamestnana...iba.v pn ale po vypovedi

dena1973
23. jan 2014

@mercedes290 Do 270 dní nemocenského poistenia sa počíta iba doba kedy si bola zamestnaná (t.j. nemocensky poistená). Rodičovský príspevok, ak si bola ešte v PP, tak sa ti do tých 270 dní započíta. No po ukončení prac. pomeru sa dni (to. zn. aj PN z ochrannej lehoty) do poistenia už nezapočítavajú.....

mercedes290
23. jan 2014

ved tato pn sa ratat nemusi odrobenych dni mam 250 a pkus ten rodicak.pred rokom...tak potom mi materska vznikne

dena1973
23. jan 2014

@mercedes290 No to si porátaj sama, či ti vznikne nárok - či máš spolu 270 dní za posledné dva roky pred pôrodom? Ak ich máš v poriadku....ja ti len píšem, že doba ochrannej lehoty sa už do 270 dní nezapočítava.....lebo si sa na to pýtala...či?