Mám nárok na materskú, keď mám odrobené necelé 2 roky?

bibimarseila
21. dec 2017

Dobrý deň chcem sa opýtať mám v práci odrobene necelé dva roky a teraz mi koniec decembra 2017 konci pracovný pomer a ja som si už nedala predĺžiť zmluvu , dala som si žiadosti do inej . No a chcem sa opýtať či budem mat nárok na materskú som v 5 týždni tehotenstva. Ďakujem za rady

mimac
21. dec 2017

@bibimarseila a chceli ti predĺžiť zmluvu?ak nie, tak ako nezamestnaná si začni platiť dobrovoľné nemocenské,dochodkové a poistenie v nezamestnanosti až do predpokladaného dátumu pôrodu aby ti sociálna poisťovňa rátala materské z toho a nie z prac.zmluvy, môžeš si dať vymeriavací základ napr. vyšší ako bola tvoja mzda v hrubom, závisí koľko si ochotná platiť.Alebo. plať si z minimálneho VM, to ti povedia v sociálnej poisťovni.

bibimarseila
autor
21. dec 2017

No oni by mi ju predĺžili sami ale ja som nechcela 😏

mimac
21. dec 2017

@bibimarseila no lebo keď si tehotná, kľudne si tam mohla robiť a mala by si platené za to obdobie do pôrodu odvody a nemusela by si teraz platiť aby ti uznali materskú, tak si plať odvody ako som ti písala.

mimac
21. dec 2017

@bibimarseila ešte sú aj také možnosti, že si sa mohla po podpise zmluvy hodiť na PN..ale to by bolo komplikovanejšie👶

prabinka
21. dec 2017

no neviem či si to radšej nemala urobiť tak, že by si si predĺžila zmluvu a išla na pnku lebo neviem ako to bude keď do druhej nenastúpiš po novom roku, jedine si teda platiť to nemocenské a všetko ostatné sama

liz_lemon
21. dec 2017

@mimac ved je v ochrannej dobe, kedze je uz tehotna, nemusi si nic platit, ak ma 270 dni za posledne 2 roky, tak na materske bude mat narok

mimac
21. dec 2017

@liz_lemon áno má, aká je to 8 mesiacov??? nepamätám, už, len ja by som chcela vysoké materské keď už by som prišla o prácu..😈

anitta98
21. dec 2017

A prečo si nechcela? Nebolo by jednoduchšie ak by si tam ostala a potom jednoducho nastúpila na materskú? Však potom by si sa už nemusela vrátiť

liz_lemon
21. dec 2017

@mimac ale ved ona o pracu neprisla, sama chcela ist inam...

bibimarseila
autor
21. dec 2017

No len ja som nevedel že som tehotná dozvedela som sa to včera 🙂

evittam
23. dec 2017

@mimac Prepac, ale strasne dristy pises. Ak by chcela MD z DNP (hlavne z vyssieho VZ ako minimum) tak by to DNP muselo trvat minimalne 26tyzdnov pred nástupom na MD.
@bibimarseila Narok na MD budes mat, si v ochrannej lehote, mozes ist napr.na PN aby si mala nejaké peniaze, pripadne si vycerpaj podporu aby si o nu neprisla. Platit nic nemusis, tvoj VZ pre MD bude hruby prijem za r.2017.

evittam
23. dec 2017
evittam
23. dec 2017

@bibimarseila Pripadne ak by si mala mat lepsiu mzdu v tej novej práci tak by si musela odpracovat minimalne 90dni bez PN a OCR a potom by sa ti MD pocitala z novej prace.

evittam
23. dec 2017
evittam
23. dec 2017

@bibimarseila Alebo ak si naozaj len v 5.tt, tak ukoncit PP, dat si DNP z maximalneho VZ, zaplatit napr.tyzden, dat sa PN. Nebudeš musieť platit odvody, PN bude sice z minima ale MD z maxima (nakolko by si tých 26tyzdnov v tomto prípade stihla) a potom po MD by si dokonca mohla do 7dni na PN,ktora by bola z maxima a plus RP.

evittam
23. dec 2017

@bibimarseila Aha tak podpora asi nie-pokial nemáš 730dni PvN za posledne 3roky.

candii
23. dec 2017

Ano, mas narok na materku, si v ochrannej lehote, nemusis platit ziadne dobrovolne poistenie ani nic

candii
23. dec 2017

Len musis splnat podmienku a byt 270 dni poistena