Mám nárok na materskú, keď som dostala výpoveď?

veronikamagatova
5. jún 2020

Ahojte, idem sa Vas spytat zienky. Vypoved z prace som dostala 29.2. 2020 ( hlupa som ju podpisala) ale na pn som uz od 24.2. 2020 bola som zamestnana 2 roky. Nuz taka situacia priblizne na konci marca som otehotnela. Dalej som pn...na rizikovom. Myslite ze budem mat narok na matersku? Dakujem za odpovede

sonnenshein
5. jún 2020

Vypoved pocas PN je neplatna. Ovsem ak to nebola Dohoda o skonceni pracovneho pomeru.

fokuska
5. jún 2020

@sonnenshein Stavim sa o cokolvek, ze to bola dohoda, pretoze vypoved sa nepodpisuje (jedine tak prevzatie) a navyse, ak dostala 29.2. vypoved, tak by jej bezala este vypovedna lehota.

@veronikamagatova Podpisala si teda dohodu a ked ti PP koncil, tak si tehotna nebola. Nesplnas teda aktualne podmienku aktivneho NP alebo ochrannej lehoty. K druhej podmienke sa nevieme vyjadrit, lebo nevieme ako dlho ti NP trvalo a teda ci splnis 270 dni za posledne 2 roky pred porodom.

Riesenim je obnovit NP - zamestnat sa (co asi nepojde ak si na rizikovom), alebo si platit dobrovolny balicek poistenia.

evittam
5. jún 2020

@sonnenshein To nie je pravda. Záleží od dôvodu vypovede a podla toho co pise podpisala dohodu o skonceni PP.
@veronikamagatova Nie nemas narok na MD, nemas aktívne NP.

evittam
5. jún 2020

@fokuska Zamestnana 2roky. Hlavnú podmienku splna

veronikamagatova
autor
5. jún 2020

@fokuska ano podpisala som dohodu ☹

veronikamagatova
autor
5. jún 2020

@fokuska 270 dni mam odrobnych ale od 24.2. 2020 som pn 29.2. 2020 som podpisala dohodu pn som neprerusila stale pokracujem len si ma lekari prehodili...

kratkamala
5. jún 2020

tak si začni platit dobrovolne positenie a tam s atiež hoď na pn a nebudeš musieť nič platit iba tých pár dní čo nebudeš na pn (daj si najvyššie môžne positenie aby si mala najvyššiu materskú) a bud eti chodiť aj pn

pozri tuto to je vysvtelene...a keďže ty máš už 270 dní odplatených tak máš pohodku, že s ahneď hodíš pn

zalka
5. jún 2020

@veronikamagatova nárok na MD nemáš, nakoľko si otehotnela už po skončení PP.
Ak chceš MD, tak máš 2 možnosti :
1) ukončiť PN zamestnať sa a riešiť novú PN a potom MD tá bude z paltov roku 2019
2) pred začatím MD sa prihlsáiť na dobrovolné poistenie a MD bude z minima

klarissa25
5. jún 2020

Nebudes mat narok na MD

evittam
5. jún 2020

@veronikamagatova Ale nemas aktívne NP a ani nie si v OL. Nemas nárok na MD kym neobnovis NP ak si mala dobry plat tak zamestnat sa aspon papierovo a ist na PN.

evittam
5. jún 2020

@kratkamala Nestihne mat MD z max.VZ z DNP. Ak otehotnela na konci marca je v cca v 10tt. MD by mala z minima.

kratkamala
5. jún 2020

@evittam nechápem ..prečo ?? veď 270 dní NP má, a stačí jej s auž iba nahlasiť a ísť na pn a bude s arátať to vyššie positenie ?? či koľko musí byť poistená aby s aratalo to vyššie ?

zalka
5. jún 2020

@kratkamala 26t pred nástupom na MD tj. 26t poistenia musí mať do 6t pred termínom pôrodu.

tatiana1329
5. jún 2020

Osobna skusenost: nato aby si mala MD musis splnat 2 podmienky: 1. Mat odrobenych 270 dni (hlavne ich mat napisanych na socialke) 2. Porodit do 8 mesiacov od ukoncenia zmluvy... Ak tieto dve nesplnas NARAZ, narok na MD nemas.

kratkamala
5. jún 2020

@zalka a ke´d tuto si písala, jednej babe, čo je na Rd s jedným dieťaťom a chce druhé, a chce aj materskú: (screenla som si to, lebo ma to zaujalo a aj ja to chcem tak riešiť).

evittam
5. jún 2020

@kratkamala Tak ako pise @zalka.

evittam
5. jún 2020

@tatiana1329 To nie je pravda. Hlavnou podmienkou nároku na MD je mat 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom a nie odrobenych. To je rozdiel. Ďalej musis mat aktivne NP alebo byt v OL. Co ona momentálne nesplna. Spĺňa len hlavnú podmienku. Ako splnit narok na MD uz vie.

evittam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
5. jún 2020

@kratkamala pri DNP je dôležité aby vzniklo v 6-8týždni tehu, len tak sa dá stihnúť podmienka 26t poistenia / 182dní / aby bol nárok na vyššiu MD ako z minima

fokuska
5. jún 2020

@evittam
@veronikamagatova Pardon, akosi mi to nemysli, prehliadla som to ze 2 roky :D tak ostava splnit tu podmienku aktivneho NP / ochrannej lehoty.

veronikamagatova
autor
5. jún 2020

Dievcata uz mam s toho salat ☹ teda ak mam 270 dni odrobenych a som pn neplati mi nahodou NP socialna poistovna ci to sa tam nevtahuje?

klarissa25
5. jún 2020

@veronikamagatova otehotnela si neskor ako skoncil PP..

evittam
5. jún 2020

@veronikamagatova A prečo by ti SP platila NP? Ved ti plati nemocenské davky. SP nikomu neplatí poistné. Nemá prečo. To si kde čítala? Nic v zlom. Proste nemas aktívne NP nie si ani v OL. Ak chces MD z hrubej mzdy-zamestnat sa. Ak ti stačí z min.VZ tak DNP.

kratkamala
5. jún 2020

@zalka ahaa..už chápem..čiže keby v 6-8tt dá dobrovolne positenie a ide hned na pn, tak by sa dalo tak a mala by najvyššiu matresku ...vdaka

zalka
5. jún 2020

@kratkamala áno ale pár dní treba zaplatiť

predaj_kozmetiky
5. jún 2020

zdravím, máte nárok na materské kedže splnate podmienku byt nemocensky poistena najmenej 270 dni v obdobi poslednych dvoch rokov pred pôrodom. Bližšie si to môžete pozriet v zákon o sociálnom poistení v §48 🙂

tatiana1329
5. jún 2020

@evittam ked som bola ja tehotna bolo mi povedane ze musim splnat tieto 2 podmienky inak MD nebudem mat. A ani som nemala hoci som mala odrobenych ovela viac dni... Tak neviem 🤷 hlavne ze uz vie ako... Ale stale moze ist otec babatka na MD ☺️

zalka
5. jún 2020

@predaj_kozmetiky nezavádzaj ... nárok momentálne @veronikamagatova nemá...
citujem ..." Vypoved z prace som dostala 29.2. 2020 ( hlupa som ju podpisala) ......... priblizne na konci marca som otehotnela. "
Má zadávateľka splnenú podmienku 270 dní poistenia ale zároven jej chýba splnená dalšia podmienka a to bud :
a) aktívne poistenie ... to nemá je nezamestnaná
alebo b) ochranná lehota ... to nemá .. otehotnela po skončení PP

takže naozaj nezavádzaj, lebo ludia zaplačú ak ťa budú počúvať.

zalka
5. jún 2020

@tatiana1329 zastarám sa do vašej debaty s @evittam ...
dobre ti bolo povedané ale ako píše evittam ... odpracovaných 270 dní nemusíš mať... stačí mať poistenie ... a poistenie máš ak si zamestnaná a si na PN, alebo si na OCR alebo si na RD, .... nemusíš fyzicky odpracovať 270 dní ..
a pozor ... ak si na PN ako nezamestnaná ... tak dni poistenia sa ti nezbierajú ... to len na doplnenie.

evittam
5. jún 2020

@tatiana1329 Nezaujíma ma kto ti co povedal. Platí co som napisala-hlavnou podmienkou nároku na MD je mat 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom ďalej musí byt aktívne NP alebo musíš byt v OL ako som uz napísala.