icon

Mám nárok na materskú, keď som dostala výpoveď?

avatar
veronikamagatova
5. jún 2020

Ahojte, idem sa Vas spytat zienky. Vypoved z prace som dostala 29.2. 2020 ( hlupa som ju podpisala) ale na pn som uz od 24.2. 2020 bola som zamestnana 2 roky. Nuz taka situacia priblizne na konci marca som otehotnela. Dalej som pn...na rizikovom. Myslite ze budem mat narok na matersku? Dakujem za odpovede

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 3. jún 2026 · 44 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Nárok na materské vzniká pri splnení hlavnej podmienky 270 dní nemocenského poistenia v období posledných dvoch rokov pred pôrodom.
  • Okrem 270 dní musí mať rodíaca osoba aktívne nemocenské poistenie alebo byť v ochrannej lehote po skončení pracovného pomeru; inak nárok na materské nevznikne.
  • Riešenia pre nezamestnané osoby zahŕňajú znovuzískanie poistenia nástupom do zamestnania, prihlásenie sa na dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP) alebo plánovanie PN tak, aby bolo poistenie aktívne pred nástupom na materské; informácie poskytuje Sociálna poisťovňa (socpoist.sk).


Najčastejšie otázky

Q: Aké sú konkrétne podmienky nároku na materské na Slovensku?
A: Podmienkou je mať najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a mať v čase vzniku nároku aktívne nemocenské poistenie alebo byť v ochrannej lehote; bližšie info podľa Sociálnej poisťovne a §48 zákona o sociálnom poistení.

Q: Môžem dostať materské, ak som otehotnela po skončení pracovného pomeru?
A: Ak osoba otehotnela po skončení pracovného pomeru a nemá aktívne nemocenské poistenie ani ochrannú lehotu, nárok na materské v zmysle diskusie nevznikne.

Q: Ako obnovím nemocenské poistenie, aby som získala materské?
A: Možnosti sú: nástup do zamestnania (aj "papierový" nástup), prihlásenie sa na dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP), alebo nastúpenie na PN po začatí poistenia; Sociálna poisťovňa poskytuje presné podmienky na socpoist.sk.

Q: Čo je dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP) a ako ovplyvní výšku materského?
A: DNP umožňuje získať nárok na materské, ale materské vypočítané z DNP môže byť z minima, pokiaľ osoba nemá dostatočné obdobia plateného poistného z vyšších výpočtových základov.

Q: Koľko poistenia treba mať pre výpočet materského z vyššieho vymeriavacieho základu?
A: Diskusia uvádza potrebu 26 týždňov (≈182 dní) poistenia pred nástupom na materské, aby sa dosiahol vyšší výpočtový základ namiesto minima; načasovanie začiatku DNP (spomínané 6–8 týždňov tehotenstva) môže byť rozhodujúce.

Q: Kedy treba nastúpiť na materské (od kedy sa považuje za nástup)?
A: V diskusii sa uvádza štandardný termín nástupu na materské 6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu podľa lekára; presné podmienky potvrdzuje Sociálna poisťovňa.

Q: Kde nájdem oficiálne informácie o materskom a podmienkach?
A: Oficiálne informácie poskytuje Sociálna poisťovňa na socpoist.sk (napr. stránky "materské" a "otec a materské") a príslušné ustanovenia v zákone o sociálnom poistení (§48 spomínané v diskusii).

Závery z diskusie

Zhoda

  • Hlavná požiadavka pre nárok na materské je mať aspoň 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.


Sporné názory

  • Možnosť nároku po skončení pracovného pomeru: jedna verzia tvrdí, že ak otehotniete po skončení PP, nárok vzniknúť nemôže; druhá verzia poukazuje, že nárok môže vzniknúť, ak osoba vstúpi do ochrannej lehoty alebo má aktívne poistenie (rozdiel závisí od interpretácie ochrannej lehoty a typu skončenia PP, napr. dohoda vs. výpoveď).


Otvorené otázky

  • Presné načasovanie a administratívne kroky pri prihlásení na DNP tak, aby sa dosiahlo 26 týždňov poistenia pred nástupom na materské, zostáva v diskusii nevyjasnené.


Spomenuté značky a firmy

Sociálna poisťovňa, ÚPSVaR

Spomenuté produkty a metódy

270 dní nemocenského poistenia, dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP), PN (nemocenské), ochrána/ochranná lehota, materské (MD), 26 týždňov / 182 dní poistenia, dohoda o skončení pracovného pomeru, výpoveď, §48 zákona o sociálnom poistení

Miesta a osoby

Sociálna poisťovňa, ÚPSVaR

Strana
z2
avatar
sonnenshein
5. jún 2020

Vypoved pocas PN je neplatna. Ovsem ak to nebola Dohoda o skonceni pracovneho pomeru.

avatar
fokuska
5. jún 2020

@sonnenshein Stavim sa o cokolvek, ze to bola dohoda, pretoze vypoved sa nepodpisuje (jedine tak prevzatie) a navyse, ak dostala 29.2. vypoved, tak by jej bezala este vypovedna lehota.

@veronikamagatova Podpisala si teda dohodu a ked ti PP koncil, tak si tehotna nebola. Nesplnas teda aktualne podmienku aktivneho NP alebo ochrannej lehoty. K druhej podmienke sa nevieme vyjadrit, lebo nevieme ako dlho ti NP trvalo a teda ci splnis 270 dni za posledne 2 roky pred porodom.

Riesenim je obnovit NP - zamestnat sa (co asi nepojde ak si na rizikovom), alebo si platit dobrovolny balicek poistenia.

avatar
evittam
5. jún 2020

@sonnenshein To nie je pravda. Záleží od dôvodu vypovede a podla toho co pise podpisala dohodu o skonceni PP.
@veronikamagatova Nie nemas narok na MD, nemas aktívne NP.

avatar
evittam
5. jún 2020

@fokuska Zamestnana 2roky. Hlavnú podmienku splna

avatar
veronikamagatova
autor
5. jún 2020

@fokuska ano podpisala som dohodu ☹

avatar
veronikamagatova
autor
5. jún 2020

@fokuska 270 dni mam odrobnych ale od 24.2. 2020 som pn 29.2. 2020 som podpisala dohodu pn som neprerusila stale pokracujem len si ma lekari prehodili...

avatar
kratkamala
5. jún 2020

tak si začni platit dobrovolne positenie a tam s atiež hoď na pn a nebudeš musieť nič platit iba tých pár dní čo nebudeš na pn (daj si najvyššie môžne positenie aby si mala najvyššiu materskú) a bud eti chodiť aj pn

pozri tuto to je vysvtelene...a keďže ty máš už 270 dní odplatených tak máš pohodku, že s ahneď hodíš pn

avatar
zalka
5. jún 2020

@veronikamagatova nárok na MD nemáš, nakoľko si otehotnela už po skončení PP.
Ak chceš MD, tak máš 2 možnosti :
1) ukončiť PN zamestnať sa a riešiť novú PN a potom MD tá bude z paltov roku 2019
2) pred začatím MD sa prihlsáiť na dobrovolné poistenie a MD bude z minima

avatar
klarissa25
5. jún 2020

Nebudes mat narok na MD

avatar
evittam
5. jún 2020

@veronikamagatova Ale nemas aktívne NP a ani nie si v OL. Nemas nárok na MD kym neobnovis NP ak si mala dobry plat tak zamestnat sa aspon papierovo a ist na PN.

avatar
evittam
5. jún 2020

@kratkamala Nestihne mat MD z max.VZ z DNP. Ak otehotnela na konci marca je v cca v 10tt. MD by mala z minima.

avatar
kratkamala
5. jún 2020

@evittam nechápem ..prečo ?? veď 270 dní NP má, a stačí jej s auž iba nahlasiť a ísť na pn a bude s arátať to vyššie positenie ?? či koľko musí byť poistená aby s aratalo to vyššie ?

avatar
zalka
5. jún 2020

@kratkamala 26t pred nástupom na MD tj. 26t poistenia musí mať do 6t pred termínom pôrodu.

avatar
tatiana1329
5. jún 2020

Osobna skusenost: nato aby si mala MD musis splnat 2 podmienky: 1. Mat odrobenych 270 dni (hlavne ich mat napisanych na socialke) 2. Porodit do 8 mesiacov od ukoncenia zmluvy... Ak tieto dve nesplnas NARAZ, narok na MD nemas.

avatar
kratkamala
5. jún 2020

@zalka a ke´d tuto si písala, jednej babe, čo je na Rd s jedným dieťaťom a chce druhé, a chce aj materskú: (screenla som si to, lebo ma to zaujalo a aj ja to chcem tak riešiť).

avatar
evittam
5. jún 2020

@kratkamala Tak ako pise @zalka.

avatar
evittam
5. jún 2020

@tatiana1329 To nie je pravda. Hlavnou podmienkou nároku na MD je mat 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom a nie odrobenych. To je rozdiel. Ďalej musis mat aktivne NP alebo byt v OL. Co ona momentálne nesplna. Spĺňa len hlavnú podmienku. Ako splnit narok na MD uz vie.

avatar
evittam
Autor odpoveď zmazal
avatar
zalka
5. jún 2020

@kratkamala pri DNP je dôležité aby vzniklo v 6-8týždni tehu, len tak sa dá stihnúť podmienka 26t poistenia / 182dní / aby bol nárok na vyššiu MD ako z minima

avatar
fokuska
5. jún 2020

@evittam
@veronikamagatova Pardon, akosi mi to nemysli, prehliadla som to ze 2 roky :D tak ostava splnit tu podmienku aktivneho NP / ochrannej lehoty.

avatar
veronikamagatova
autor
5. jún 2020

Dievcata uz mam s toho salat ☹ teda ak mam 270 dni odrobenych a som pn neplati mi nahodou NP socialna poistovna ci to sa tam nevtahuje?

avatar
klarissa25
5. jún 2020

@veronikamagatova otehotnela si neskor ako skoncil PP..

avatar
evittam
5. jún 2020

@veronikamagatova A prečo by ti SP platila NP? Ved ti plati nemocenské davky. SP nikomu neplatí poistné. Nemá prečo. To si kde čítala? Nic v zlom. Proste nemas aktívne NP nie si ani v OL. Ak chces MD z hrubej mzdy-zamestnat sa. Ak ti stačí z min.VZ tak DNP.

avatar
kratkamala
5. jún 2020

@zalka ahaa..už chápem..čiže keby v 6-8tt dá dobrovolne positenie a ide hned na pn, tak by sa dalo tak a mala by najvyššiu matresku ...vdaka

avatar
zalka
5. jún 2020

@kratkamala áno ale pár dní treba zaplatiť

avatar
predaj_kozmetiky
5. jún 2020

zdravím, máte nárok na materské kedže splnate podmienku byt nemocensky poistena najmenej 270 dni v obdobi poslednych dvoch rokov pred pôrodom. Bližšie si to môžete pozriet v zákon o sociálnom poistení v §48 🙂

avatar
tatiana1329
5. jún 2020

@evittam ked som bola ja tehotna bolo mi povedane ze musim splnat tieto 2 podmienky inak MD nebudem mat. A ani som nemala hoci som mala odrobenych ovela viac dni... Tak neviem 🤷 hlavne ze uz vie ako... Ale stale moze ist otec babatka na MD ☺️

avatar
zalka
5. jún 2020

@predaj_kozmetiky nezavádzaj ... nárok momentálne @veronikamagatova nemá...
citujem ..." Vypoved z prace som dostala 29.2. 2020 ( hlupa som ju podpisala) ......... priblizne na konci marca som otehotnela. "
Má zadávateľka splnenú podmienku 270 dní poistenia ale zároven jej chýba splnená dalšia podmienka a to bud :
a) aktívne poistenie ... to nemá je nezamestnaná
alebo b) ochranná lehota ... to nemá .. otehotnela po skončení PP

takže naozaj nezavádzaj, lebo ludia zaplačú ak ťa budú počúvať.

avatar
zalka
5. jún 2020

@tatiana1329 zastarám sa do vašej debaty s @evittam ...
dobre ti bolo povedané ale ako píše evittam ... odpracovaných 270 dní nemusíš mať... stačí mať poistenie ... a poistenie máš ak si zamestnaná a si na PN, alebo si na OCR alebo si na RD, .... nemusíš fyzicky odpracovať 270 dní ..
a pozor ... ak si na PN ako nezamestnaná ... tak dni poistenia sa ti nezbierajú ... to len na doplnenie.

avatar
evittam
5. jún 2020

@tatiana1329 Nezaujíma ma kto ti co povedal. Platí co som napisala-hlavnou podmienkou nároku na MD je mat 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom ďalej musí byt aktívne NP alebo musíš byt v OL ako som uz napísala.

Strana
z2