Mám nárok na materský príspevok?
Ahojte,
Narodilo sa mi dieťa vo februári 2013 a TPP mi bol ukončený k poslednému dňu v marci 2013. Tým pádom som momentálne nezamestnaná. Mala som vtedy nárok na materské, aj mi bolo vyplatené.
Zaujíma ma však, ako to bude v druhom prípade, pretože v októbri 2014 sa mi má narodiť druhé dieťa. Mám nárok na materské? V podstate moja malá nebude mať ani 2 roky, keď sa narodí druhé, avšak zároveň som už nezamestnaná na RD.
A ešte som počula o nejakej možnosti PN, je aj také niečo možné v mojom prípade?
Viem, že zákony sa stále menia, ale máte niektorá s niečim takým skúsenosť, keď sa prekrýva RD?
Stručné zhrnutie
- Nárok na materské (MD) vzniká pri splnení 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom podľa pravidiel Sociálnej poisťovne.
- Riešenia na dobehnutie chýbajúcich dní v diskusii zahŕňajú prihlásenie sa na dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP) a/alebo krátkodobé zamestnanie pred pôrodom kombinované s PN; v príkladoch sa uviedol vymeriavací základ 402,50 EUR s mesačnou platbou DNP 133,42 EUR.
- V diskusii boli citované konkrétne sumy a postupy: alikvotná čiastka DNP 66,66 EUR za časť mesiaca, PN približne 220 EUR a MD približne 260 EUR pri minimálnom DNP (konkrétne sumy sú príkladové a závisia od PDVZ a potvrdenia zamestnávateľa).
Najčastejšie otázky
Q: Aké sú oficiálne podmienky nároku na materské (MD)?
A: Nárok na MD vzniká, ak dôvod na MD vznikne počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote a žiadateľka má najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom; podrobnosti definuje Sociálna poisťovňa (socpoist.sk, sekcia Materské).
Q: Ako doplniť chýbajúce dni poistenia pred pôrodom?
A: Možnosti sú prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP) a platiť mesačne (v diskusii bol príklad VZ 402,50 EUR => DNP 133,42 EUR), prípadne si nájsť zamestnanie (TPP alebo dohodu) pred pôrodom a kombinovať obdobia, aby dohromady tvorili 270 dní.
Q: Môže PN počas rodičovskej dovolenky (RP/RD) zvýšiť príjem alebo viesť k nároku na nemocenské?
A: Bežné stanovisko v diskusii: ak osoba poberá rodičovský príspevok (RP), nárok na PN typicky nevzniká; výnimka nastáva, ak si vopred aktivovala DNP a PN je priznaná z tohto poistenia.
Q: Koľko stojí dobrovoľné nemocenské poistenie a dá sa zaplatiť len časť mesiaca?
A: V diskusii bol uvedený príklad VZ 402,50 EUR => mesačná platba DNP 133,42 EUR; za alikvotnú platbu za časť mesiaca bolo spomenuté cca 66,66 EUR alebo cca 4,50 EUR za deň.
Q: Ako sa vypočíta výška materského (MD)?
A: MD sa v diskusii uvádza ako 65 % z predpokladaného vymeriavacieho základu (PDVZ); PDVZ určuje Sociálna poisťovňa podľa predpokladaného príjmu za mesiac, v ktorom vznikol dôvod na dávku.
Q: Stačí zamestnať sa na 90 dní pred pôrodom na získanie nároku na MD?
A: V diskusii sa popisovala taktika zamestnania na ~90 dní v kombinácii s DNP, ale tento postup je sporný: niektorí tvrdili, že 90 dní môže pomôcť, iní pripomínali, že zákonná podmienka sú 270 dní v posledných 2 rokoch a treba si to overiť na Sociálnej poisťovni.
Závery z diskusie
Zhoda
- Najdôležitejšou podmienkou pre nárok na materské je mať 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom.
- Dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP) sa v praxi používa na doplatenie chýbajúcich dní poistenia a jeho mesačná výška sa počíta z vymeriavacieho základu (v diskusii príklad VZ 402,50 EUR => 133,42 EUR mesačne).
- Pri plánovaní nároku na MD odporúčané kroky sú: overiť stav v Sociálnej poisťovni, získať potvrdenie od mzdárky o predpokladanom príjme a zvážiť DNP alebo dočasné zamestnanie.
Sporné názory
- Možnosť nároku na MD po krátkodobom zamestnaní na 90 dní: jedna skupina diskusie tvrdila, že zamestnanie na ~90 dní môže v kombinácii s DNP zabezpečiť nárok, druhá skupina a citácie pravidiel SP uvádzali, že základom je povinne 270 dní v posledných 2 rokoch (tento bod je sporný a závisí od konkrétneho súčtu období poistenia).
- PN počas RD: niektorí diskutujúci uviedli, že PN v čase poberania RP neprináša nárok na nemocenské, iní uviedli prípady, keď skončenie RD a aktivácia DNP umožnila nastúpiť na PN — výsledok závisí od konkrétnej kombinácie poistení a právneho stavu.
Otvorené otázky
- Presný spôsob kombinovania DNP, krátkodobého zamestnania a PN tak, aby spoľahlivo vznikol nárok na MD v konkrétnom časovom pláne, zostáva potrebné potvrdiť priamo v Sociálnej poisťovni pre daný individuálny prípad.
- Ako Sociálna poisťovňa posudzuje veľmi krátke obdobia platenia DNP tesne pred PN/MD (kedy sa počas PN/MD odvody neplatia) v jednotlivých praktických prípadoch si vyžaduje overenie na pobočke SP.
- Detailné dopady ukončenia pracovného pomeru počas RD na následné výpočty MD a ďalších dávok sa v konkrétnom prípade musia preveriť v SP.
Spomenuté značky a firmy
Sociálna poisťovňa, socpoist.sk, Úrad práce (UP), tehotenstvo.rodinka.sk
Spomenuté produkty a metódy
DNP (dobrovoľné nemocenské poistenie), PN (pracovná neschopnosť), MD (materské), RD (rodičovská dovolenka), RP (rodičovský príspevok), PDVZ (predpokladaný vymeriavací základ), vymeriavací základ 402,50 EUR, mesačná platba DNP 133,42 EUR, alikvotná čiastka 66,66 EUR, 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch, 90-dňová taktika zamestnania, výpočet MD 65 %, ochranná lehota, pôrodné, reťazový pôrod
Miesta a osoby
žiadne
@martaastano " a zalka je užasná že takéto rady tu mamičkám zdarma dáva".........tak to máš pravdu, dnes som si to overila už aj v praxi
@zalka Táák.......a mám bičujúci deň za sebou. Najprv sme neboli priamo na sociálnej poisťovni, lebo kamát nám povedal, že má známosť na úrade práce a že to tam treba (aj keď sa mi to hneď nezdalo) a si predstav, povedali nám, že niečo také ako doplatenie do chýbajúcich dní, teda to DNP, čo potrebujem ani neexistuje, že to kedysi bolo......... išli sme ale aj tak na sociálnu poisťovňu, kde sme fakt ísť mali a tam bola trochu väčšia ochota, ale keby som nevedela čo konkrétne chcem (keby si mi ty neporadila), tak oni by ma riadne poslali k vode. Dosť sa vyjadrovali neurčito, nič mi nevedeli povedať a posielali si ma hore-dole medzi dvoma budovami. No nakoniec som všetko vybavila. DNP od dnes a už mám aj odovzdanú PN od zajtra. Mala by som však už aj platiť DNP - tento mesiac len alikvotnú čiastku 66,66€ .....údajne, ak nebude potrebné, tak mi vrátia späť, ale tak minimálne za dnešok asi budem musieť zaplatiť. Tak im poslať tých 66,66€ a potom rozdiel požiadať vrátiť?
A ešte mi napadla jedna vec z toho, keď som videla PN-kový lístok...ak by som sa nedala na DNP, tak by som asi ani na PN ísť nemohla, pretože tam bolo na výber, že PN sa platí ako za zamestnanca (čo nie som), alebo SZČO (čo nie som), alebo z DNP (a na to, keby som sa neprihlásila, tak ako nezamestnanej by mi asi PN nedali).
Tak, teraz som zvedavá kedy príde vyjadrenie a dúfam, že to schvália podľa plánu....každopádne Ti odo mňa patrí VEĽKÁ VĎAKA. Fakt si anjel, že takto nezištne pomáhaš a hlavne s trpezlivosťou, pretože vôbec neviem v týchto veciach chodiť.
Dúfam, že aj Tebe sa darí minimálne v takej miere, do akej pomáhaš ostatným 😉
@zalka Tá mladá pracovníčka mi povedala, že je na lekárke k akému dátumu ma vypíše, ona to neriešila, len sa usmiala,.......myslím, že dobre vedela o čo ide 😀........okrem toho, aj by som odovzdala pn zajtra, ale nemám sa ako dostať do mesta a potom sú sviatky a to by bolo už dosť neskoro..........
Ahojte viete mi poradiť ako je to teraz s materskou ??? Som zamestnaná na TPP a le som pri 2 ročnej dcerke momentálne na RD a čakáme druhé bábo teraz v juny 🙂 neviete mi niekto poradiť či budem mať nárok na vyšiu materskú tých prvých 8 mesiacou ako som mala aj pri prvom dieťati ??? Alebo už budem mať len takú ako mám teraz pri dcerke rodičovský + 2 x prídavky ??? Je niekto v podobnej situácii ??? Pýtala som sa učtovničky ale tá mi nevedela povedať ☹ Ďakujem za info
@zalka no to mi potom dá priemer zárobku ktorý som mala ked som pracovala ?? ja som jej papier už vypísanú materskú už zaniesla a ona mi povedala že tá vyššia materská to už nebude asi ☹
dá sa to niekde zistiť na nete že by som sa tým potom ohradila alebo niečo mi poradte prosím 🙂
@zalka
na nete čítam http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi... že nejakých 270 dní či čo som z toho debil možem sa na toto potom odvolať dakujem za radu
@muzika11 v prvom rade, žiadosť o MD síce dávaš zamestnávateľovi ale len na potvrdenie ... žiadosť o MD si mamičky majú sami odnášať do SP .
a za druhé čítaj SP http://www.socpoist.sk/materske/1293s
PDVZ = jedna tridsatina vymeriavacieho základu (VZ), z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (predpokladaný VZ); PDVZ sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor.
výnimka – PDVZ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorí nemali v rozhodujúcom období VZ z dôvodu poberania materského, prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina predpokladaného VZ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
ok bože ked teraz je víkend a dufam že to už neposlala včera som jej to zaniesla a v pondelok jej hned volám alebo za nou skočím a ty sa tomu prečo tak rozumieš ?? Si v rovnakej situácii
??
@zalka ahoj volala som z účtarkou a nepotešila ma Keďže naväzujem na tzv. reťazový porod ( to je že mám druhé dieťa skor ako má prvé 3 roky ) tak sa mi síce ráta väčšia materská to je PDVZ pravdepodobný vymeriavaci základ zo zmluvy a kedže som v zmluve mala základ nejakých cca 355 eur tak z toho tých 65 percent k tej základnej sume zo zmluvy ale nepatria žiadne odmeny osobné ohodnotenia odmeny za splnený plán atď. toto všetko mi platilo pre výpočet prvej materskej lebo som to odpracovala ale kedže teraz len naväzujem tak teraz sa to do toho bohužial nezapočítava. Pri prvj dcerke som tých 8 mesiacou dostávala už vypočítaného toho všetkého cca 400 eur mesačne ale teraz mi to vychádza len na nejakých ccca 220 eur

ahoj sednaja, určite odporúčam radu od zalky, nakoľko aj mne poradila ako získať maximálnu podporu 😀 😀 😀 keď som dostala výpoveď po RD, naozaj je odborník v tom čo hovorí a tety na sociálke ti takého niečo určite neporadia....to od nich nečakaj.... a zalka je užasná že takéto rady tu mamičkám zdarma dáva 🙂 🙂 🙂