Mám nárok na materský príspevok?

monika291
30. mar 2013

Ahojte kočky 🙂 Chcem sa Vás opýtať bola som zamestnaná od 11.11.2011 do 18.10 2012 normálne na zmluvu, Dńa 18.10.2012 som podpísala výpoveď. A 30,10.2012 som sa dozvedela že som tehotná na PN som nešla nevedla som že by som mohla byť v nejakej ochrannej lehote v ktorej som mohla isť na PN. Tak teraz neviem či nárok mám alebo nie počula som že mať treba odrobených 270dni pred otehotnením či ako to je? 🙂 Ďakujem za odpovede 🙂

olifcek
30. mar 2013

270dni pred porodom, nie otehotnenim...je mi luto

duracikova
30. mar 2013

Ahoj, ty ako tehotná si po výpovedi v ochrannej lehote 8 mesiacov. To znamená, že kľudne môžeš ísť ešte na PN ku a dostaneš ju. Ak sa dohodneš s gynekológom, môže ťa nechať na PN až do nástupu na MD. A pokiaľ dobre rátam, tak máš odrobených 270 dní a nárok na materskú by si teda mala mať. Najlepšie sa opýtať na sociálke.

hrjanka
30. mar 2013

Nárok na materské máš, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom máš odrobených aspoň 270 dní - takže materskú budeš mať 🙂

moon1979
30. mar 2013

@olifcek ... neviem, čo ti je lúto 🙂 pretože autorka otázky nárok na materskú má, dokonca aj na PN, kedže jej plynie ochranná lehota 8 mesiacov ... podmienka však je, aby jej gynekolog potvrdil, že v čase zániku PP bola už tehotná 🙂
@monika291

xarona
3. apr 2013

Dobrý deň som tu nová a neviem sa tu ešte dobre orientovať, mám otázku ktorá tu už možno predtým padla ale aj tak budem rada ak mi niekto na nu bude vediet odpovedat. Uz teraz si zistujem ako je to s materskou na Slovesnku. Ja som nikdy na Slovensku zamestaná nebola, ked som skončila školu odišla som aj s priateľom do UK kde sme asi rok. Teraz sa však plánujeme vrátiť domov a radi by sme sa začali snažiť o bábetko. Preto by ma zaujímalo či by som mohla na slovensku dostávať nejakú materskú keby som predložila nejaké potrebné papiere a formuláre tu z UK, ze som tu bola zamestnanu a že som si tu platila zdravotné poistenie. V UK zostat nechceme, preto neprichádza do uvahy ze by som sa rozhodla rodit tu a poberat matersku odtialto. Viem ze by bolo najlepsie sa najprv zamestnat a odpracovat si na slovensku tych 9 mesiacov, ale s prácou je problem. Preto ma len zaujima či je nejaka moznosť dostavať tu matersku aj ked som pracovala len v UK. dakujem za vase odpovede