Mám nárok na príspevok, ak priateľ pracuje mimo Slovenska?

lucygb
8. jún 2015

Ahojte žienky, prosím máte niektorá skúsenosti s takýmto prípadom.... Priateľ pracuje vo švajčiarsku ale trvalý pobyt ma na svk. Ja žijem na svk a čakáme bábo. Zatiaľ nie sme pobratý ale chceme dať bábätku priateľové priezvysk. ja som ziaľ nezamestnaná momentálne vedená na úrade práce. Mám po narodení bábätka nárok na nejaký príspevok ak priateľ zarába ale nežijeme spolu v jednej domácnosti. A ešte prihliadnuť k tomu, že bábätku chcem dať jeho priezvysko. Samozrejme s tým, že sa neskôr vezmeme. prosím poradte ak ste sa niekto stretli s týmto problémom. Ďakujem 🙂

bonaqa2013
8. jún 2015

@lucygb budeš mať nárok na MD, potom na RD, rod. prídavky. a od priateľa výživné na dieťa aj na seba - ale to bude financovať priateľ, nik iný.

lucygb
autor
8. jún 2015

na Md nemám narok kedže som dlhšie nezamestnaná :( iba na rodičovský príspevok len neviem či aj v prípade ak priateľ zarába ... a výživne riešiť nechcem veď mi sa milujeme 🙂 a to bábätko je naše vytúžené. len či sa mi tu niečo oplatí vybavovať alebo odíjsť aj s bábom do švajčiarska. Asi to tam pre nás bude platovo lepšie.

bonaqa2013
8. jún 2015

@lucygb dostaneš len to čo som ti napísala. ale ešte sa môžeš opýtať na úrade .....

rebekamarcusko
8. jún 2015

@lucygb neviem ako to je vo svajciarsku,ale nevlastny otec pracoval v rakusku a dostaval rod.pridavkz na mna aj na sestru z rakuska,lenze zili sme vsetci v spolocnej domacnosti a boli zobrati s mamou,takze neviem,ale urcite si to pozistuj 🙂

k1kaaa
8. jún 2015

@lucygb poviem ti ako to mam ja...priatel teraz uz manzel pracuje v zahranici a tym padom mam narok na pridavky zo zahranicia ,kedze som nezamestnana,tak vsetko vyplacanie by malo spadat na krajinu, v ktorej pracuje...takze aj rodicak by mi mali vyplacat,ale s nimi je to na dlhe lakte...PND sme vybavovali rok a dalsi rok a pol vybavujem RP a stale nic...keby ti to schvalia tak si prilepsite lepsie ako by ti to vyplacali zo Slovenska,len to niekedy dlho trva - ako v mojom pripade :'( vsetky tlaciva ti daju na urade a tam ti aj vysvetlia co a ako 🙂

janickacrazy
9. jún 2015

@lucygb Na RP máš nárok v každom prípade plus prídavky na dieťa máš nárok bud tu na SK alebo vo Švajčiarsku, ale to neviem presne, ked nie ste zobratí, či to platí. Moj manžel robil v Irsku a mali sme nárok na prídavky na deti z Irska, ale boli sme manželia, takže neviem, či to bude rovnako u vás, ked nie ste zosobášení. Tiež sme to vybavovali strašne dlho skoro rok, ale oplatilo sa, len ten rok sme boli bez prídavkov, ale potom to doplatili naraz. Na úrade práce by ti to mali vysvetliť.