Mám nárok na rodičovskú, ak dieťatko chodí do škôlky?

macka84
11. jan 2016

Ahojte, potrebujem poradiť... Dcérka mi chodí do škôlky na 4 hodiny denne. Ak by som ju nechala v škôlke na celý deň, mám naďalej nárok zostať doma na rodičovskej dovolenke do doby, kedy bude mať dieťatko 3 roky? Od zamestnávateľa mám poskytnutú RD do mája, ale neviem, či mám na ňu nárok aj v prípade, že je dcérka celý deň v škôlke. O príspevok mi teraz nejde. Na ten nárok mám. Ide o tú dovolenku, či náhodou nezaniká právo na ňu v prípade, že dieťa je celý deň v škôlke. Ďakujem za cenné rady.

evittam
11. jan 2016

@macka84 Do 3 rokov dieťaťa máš normálne nárok na RD, či už na príspevok alebo ostatné....

miku1
11. jan 2016

@macka84 Je tu už o tom milion tém, stačí pohľadať.....Nárok na rodičovskú máš do 3 rokov dieťaťa, či chodí do škôlky, alebo nie.

macka84
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
11. jan 2016

@macka84 To nie je "dovolenka" v pravom slova zmysle - ty máš nárok na rodičovskú dovolenku max. do 3 rokov veku dieťaťa - alebo kedykoľvek chceš môžeš zamestnávateľovi oznámiť, že chceš nastúpiť- napríklad aj hneď po MD...Kukni ZP.

moni244
11. jan 2016

@macka84 a ešte dodám, rodičovský ti platí štát, konkrétne úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, nie zamestnávateľ, máš v tom riadny hokej

surriana
11. jan 2016

Možeš ju dat aj na celý deň,a ty byt doma.Moja dcérka tak tiež chodila.A syn mi tak bude chodit tiež.Nastupi do školky ako 2,5 ročny na cely den.A ja ešte pol roka doma.

macka84
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
macka84
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
moni244
11. jan 2016

@macka84 udeluje zamestnavatel a jemu davas ziadost o ukoncenie? No ked myslis

jolly84
11. jan 2016

@macka84 ja nechápem otázke......kde je problém? Do 3 rokov máš nárok na rd.....

evittam
11. jan 2016

@macka84 súhlasím s @moni244 Ty nie si na RD vďaka tomu, že ti ju "udelil" zamestnávateľ-tomu totiž nič iné nezostáva....

surriana
11. jan 2016

@macka84 no jasne že nenastupim,budem ešte pol roka doma pokial nedovrši tri roky.Potom sa tam aj tak nevratim lebo su to 3 smeny +nadčasy takže vypoved a mam narok na pol roka na podporu takže to si riadne vyčerpam.A som rada že to takto vychadza že pojde skôr lebo je februárovy a aspon uvidim ako tu skolku bude zvladat zdravotne a podla toho sa zariadim.Dcéra ked začala chodit do školky stále chorá takže keby som neotehotnela a nastupila do prace asi by ma koli jej chorobam velmi rychlo vyhodili.....ale to v každej robote.

dobromila1111
11. jan 2016

Rodicovsku dovolenku neschvaluje zamestnavatel,ty mu len oznamis,ze na nu po md nastupujes, prip. urcity cas pred jej planovanym ukoncenim oznamis kedy sa vratis do prace.

surriana
11. jan 2016

@moni244 zrejme to mysli tak že zamestnávatelovi po skončeni MD vola koli prehláseniu v SP tzv ,,Prerušenie"....

evittam
12. jan 2016

@surriana Aké "tzv.prerušenie" - tam nie je žiadne prerušenie - čoho prerušenie? Ty oznámiš zamestnávateľovi, že tvoja MD skončila k tomu a k tomu dátumu a k tomu a k tomu dátumu nastupuješ na RD. Následne on zmení tvoj "status" zamestnanca na MD na zamestnanca na RD kvôli výkazom do SP. A ty musíš ísť na SP vyplniť reg.list ako poistenec štátu-osoba poberajúca RP.

surriana
12. jan 2016

Ano toto všetko ovladam.A ten moj status v SP ktory on zmeni koli vykazom sa nazyva "prerušenie".Už som to absolvovala 2x

surriana
12. jan 2016

@evittam Prerušenie poistenia v SP koli čerpaniu RD

evittam
12. jan 2016

@surriana Ty si stále poistená ako poistenec štátu....

surriana
12. jan 2016

Ano som....Už to nechajme tak.....