Mám nárok na rodičovský, keď dám skoro 2,5 ročné dieťa do škôlky?

zuli33
27. feb 2012

Mamicky poradte mi...od Septembra chcem dat maleho do skolky(bude mat 2 roky a 4 mes.),ale chcem zostat doma.Chcem ho dat len na doobedie(3-4 hod.)Zostava mi narok na RP?Ked som volala na UPSVaR,tam mi povedali,ze to nesmie byt sukromna skolka,ani opatrovatel,inac na tie tri hod. mozem,ze to nesleduje.Ale na nete sa pise zase inac,tak neviem???Ak mi narok zostava,kam mam doniest potvrdenie do skolky?Na Socialku,ci na UPSVaR?Dakujem.Zuzana

lalus
27. feb 2012

nárok na RP máš do 3rokov veku dieťaťa bez ohľadu na to, či a ako dlho je v škôlke. Ak si chceš nechať RP a nežiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa (tzv. preplácanie škôlkovného do výšky 230e), nevidím dôvod aby si čosi nahlasovala či nosila potvrdenia zo škôlky kamkoľvek.

anjelicek26
27. feb 2012

Toto pokial viem plati pre zamestnane mamicky, ze stat preplaca skolku - prijde mi to logicke, zena zaraba, plati odvody, tak je jej platena skolka. A skolka pocet deti nahlasi a aj to, ze tvoje tam chodi. Ak sedis doma - nemyslim to zle - ale nestaras sa ani o dieta, ani nechodis do prace, neni dovod ti ten RP vyplacat...

meza
27. feb 2012

ahoj,ja som nastupila do prace minuly rok v maji 2011 a poberam dalej RP,neposielala som nikam nic,jedine ma nahlasila ekonomka do zdravotky a na socialku

lucia2905
27. feb 2012

ahoj Zuzi, normálne môžeš dať malého do škôlky a RP ti ostáva až do dovršenia 3 rokov malého. Nemusíš nosiť žiadne potvrdenie zo škôlky. Ide o to či ti ho škôlka zoberie, keď si na rodičovskom príspevku - kedže sú škôlky teraz plné a uprednostňujú pracujúce matky. Potvrdenie by si nosila, len keby si žiadala o príspevok na starostlivosť o dieťa, tak ako ti to písala lalus.

spalka
27. feb 2012

nic neries, nic nikam neposielaj, nenos, narok na RP mas do troch rokov 😉... aj tu to mas strucne, jasne - 2. otazka - http://www.upsvarza.sk/index.php?name=statne-so...

dadushka007
31. júl 2013

a mozem nadalej zostat na rodicovskej aj ked dam dieta do statnej skolky na 8 hodin. v decembri totiz cakam dalsie dieta a v pripade, ak dam maleho do skolky od septembra, potrebovala by som stale byt oficialne na rodicovskej aby som potom dostala vyssiu matersku. v pripade navratu do prace mi totiz hrozi ukoncenie pracovneho pomeru dohodou....

hori
31. júl 2013

@dadushka007 v pohode, ak maly este nema 3 roky, budes na RD bez ohladu, na ako dlho das dieta do skolky... a ak maly nedovrsi tie tri roky do tvojej dalsej materskej, tak na pracu nemusis ani pomysliet... 😉

erika2222
28. aug 2017

Ahojte, obnovujem tému. Chcem sa spýtať, či sa nezmenili podmienky ohľadne poberania RP. Dcéru dávam od septembra do škôlky a bude mať len 2,5 r. Mám naďalej nárok na poberanie RP aj keď nechodím ešte do práce? Mám nárok na celodennú starostlivosť? Mala som sľúbenú prácu, ale z tej vzišlo. Malá je zapísaná v škôlke, zobrali mi ju. Prácu hľadám ďalej a bez malej to pôjde o trošku ľahšie. Mám nejaké povinnosti kam to mám ohlásiť? ďakujem za odpovede.

majusqa77
28. aug 2017

@erika2222 nikomu nic nehlasis, do 3 rokov veku dietata

erika2222
28. aug 2017

@majusqa77 ďakujem za odpoveď

bodka70
28. aug 2017

@erika2222 , akurát školné v škôlke platíš o niečo vyššie ako deti nad 3 roky

erika2222
28. aug 2017

@bodka70 ďakujem, za odpoveď............... u nás platia všetky deti rovnako, okrem predškolákov, tí si hradia iba stravu