Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mám nárok na rodičovský z Nemecka?

kija31
14. okt 2014

manzel zacal o od 1.10.2014 pracovat na zmluvu v nemecku ,ja s malou som doma na RD a poberam davky na SVK tych 220 e ci kolo to je ani neviem :D a chcela by som vedie ci mam alebo manzel na rodicovsky prispevok z nemecka

mamulienka30
14. okt 2014

@kija31 - ty si doma, dieta je doma - takze poberas slovensky rodicak a slovenske pridavky. Vzdy krajina, ktora je v okoli zaujmu dietata plati pridavky. Keby sa prestahujes, tak sa to zmeni. V nemecku je materska//rodicovska len jeden rok a vy uz mate aj tak viac. .

0silvia0
14. okt 2014

@kija31 myslím, že nárok na rodičovský už nemáš, ale máš nárok na rodinné prídavky, viac v téme https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/rodinne-pridavky-z-nemecka-ako-a-kde-zacat-vybavovat-2/

saska.t
14. okt 2014

@kija31 tvoj muz ma narok na rodinne pridavky 184,-eur od doby,kedy zacal oficialne pracovat v DE,ale ty musis zrusit poberanie pridavkov na SK,kedze nemozes brat dvoje pridavky-co je normalne trestne a peniaze by si musela vratit aj spätne, na rodicovsky narok nemas,kedze na ten mas narok iba v krajine v ktorej aj fyzicky pobyvas...

0silvia0
14. okt 2014

@saska.t prídavky sa môžu poberať aj zo Slovenska, vtedy Nemecká strana vypláca len rozdiel - differenzzahlung - ja som dostala takúto informáciu, tiež ma čakajú tieto papierovačky 😢

saska.t
14. okt 2014

@0silvia0 ano mas pravdu,ale to su zbytocne papierovacky a preklady,omnoho jednoduchsie je zvolit si stat,z ktoreho chces poberat pridavky tj,kde je to financne vyhodnejsie...

0silvia0
14. okt 2014

@saska.t fakt? je to jednoduchšie? a čo k tomu treba z nemeckej strany v tomto prípade?

lubina
14. okt 2014

@kija31 Ak mas nejaku otazku co sa tyka socialneho zabezpecenia a davok v ramci EU je najlepsie sa obratit na Vaša Európa Poradenstvo, tam ti poradia do troch pracovnych dni, bezplatne a spravne... 🙂 mam vyskusane....inak ak muz pracuje v Nemecku a ty si na rodicovskej tak mas narok na rodinne davky z Nemecka, z krajiny kde muz prispieva do socialneho systemu....ak by si robila uz, tak dostavat davky ty na SK a on dostava len ten rozdiel. Ty sama si nemozes vybrat odkial to budes dostavat, na to je legislativa EU, ktora urci uplatnitelnu legislativu...inak skus tu poradnu a uvidis....su to pravnici z celej EU

saska.t
14. okt 2014

@0silvia0 tvoj muz musi akurat vyplnit tlacivo-antrag für Kindergeld a odoslat na prislusnu Familienkasse v mieste bydliskav DE (okresu) potom mu pride vyjadrenie,popripade dodaju poziadavky,ktore potrebuju (potvrdenie od zamestnavatela,. rodny list) toto presne neovladam,kedze my zijeme obaja v DE... Kazdopadne ty budes musiet zrusit pridavky na SK,lebo ak ti niekto dojde na to,ze ich beries v plnej vyske v 2 statoch budu ich chciet spät a mozes dostat aj vysoku pokutu 😉 Inak v tomto mu najlepsie poradi zamesstnavatel,ktory sa s tym najcastejsie stretava,kedze pri urceni steuer klasse (odvody-danove ulavy) musel uviest ci je zenaty a ma deti...

0silvia0
15. okt 2014

@saska.t ďakujem za odpoveď, ale mne sa zdá, že čo sa týka papierovania, je to aj tak to isté...

0604katka
25. apr 2015

@saska.t Dobry.Mozem sa Vas prosim pekne opytat ako to je v DE ak manzel tam pracuje od 1.1 a 16.2 sa nam narodila dcerka.V SR mi nedali rodicovsky,ze si ho mam ziadat v DE kedze tam manzel je zamestnany.Viem,ze mame narok na rodinne pridavky,ale neviete mi povedat ako to je s rodicovskym,alebo ci mam na nieco narok?Dakujem

saska.t
26. apr 2015

@0604katka no dost dobre nerozumiem,preco by si mala brat rodicovsky v DE,ked si tu nikdy nepracovala a ak som to dobre pochopila ani nezijes v DE,takze moja rada znie ,pani uradnicke vysvetli,ze na rodicovsky narok v DE nemas,len na rodinne pridavky,rodicovsky sa berie v state,kde clovek fyzicky pobyva a kde aj nieco odpracoval (podla zakona),takze pani uradnicka nema znalost zakona,za co by som ju teda pekne sprdla. Ak v DE s manzelom zijes,naozaj mas narok na rodicovsky 1 rok v najnizsej zakonom stanovenej vyske 300,- eur,v tom pripade,treba poslat ziadost na familienkasse alebo Landkreis v mieste bydliska,kde manzel pobyva (kazdy bundesland to ma inak) a oni poslu poziadavky,ktore treba splnit (prelozeny rodny list,popr.ak si pracovala pracovnu zmluvu a potvrdenie o pobyte v DE- meldebescheinigung ) Drzim palce,pretoze urady su asi na celom svete na prd 😅

0604katka
26. apr 2015

@saska.t udajne koli tomu ze manzel tam pracuje cize si mam narokovat na davky v tom state kde su odvadzane jeho odvody cize v DE.........cize okrem pridavkov tam nemam narok nanic?Ak som to spravne pochopila........

saska.t
26. apr 2015

@0604katka za jeho odvody a dane mate narok poberat pridavky na dieta vo vyske 184 € ale nie rodicovsky, ktory si si odrobila v Sk pred narodenim dietata o dieta sa ma starat stat v ktorom dieta zije. Takze sa nedaj na uradoch odbit nemaju pravdu, nech ti ukazu zakon kde je to napisane. . Kym sa nenastahujes do DE nemate narok na ziadne prispevky okrem tych pridavkoch 😉

0604katka
26. apr 2015

@saska.t Dakujem velmi pekne za info..........uvidime reakciu zajtra

saska.t
26. apr 2015

@0604katka daj vediet a hlavne sa nedaj odbit, urcite sa ta budu snazit znemoznit, doverne to poznam este z cias pobytu na Sk.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli