Rodinné prídavky z Nemecka. Ako a kde začať vybavovať?

hanulienka82
26. jan 2013

Viem, že mám nárok na poberanie rodinných prídavkov z Nemecka, ale neviem, kde a čo k tomu vybaviť, prosím poraďte mi a pomôžte mi ušetriť čas. Čo by som mala vedieť a načo sa pripraviť? Aké doklady si mám prichystať? Ďakujem za každú dobru radu

benyse
27. jan 2013

Ahoj! Pracuje Tvoj partner v Nemecku? Alebo Ty si pracovala? Myslis pod rodinnymi pridavkami Kindergeld?

miruska320
27. jan 2013

No to som aj ja zvedava co tii odpovedia,my sme na tom rovnako zatial sme odovzdali rodne listy deti-nam na urade zobrli slovenske overene notarom,ale ocakavam,ze budu dodatoce pytat prelozene do nemciny,dalej UPSVaR potvrdenie ze su pozastavene pridavky a deti na sSlovensku,trvaly pobyt teda ze otec a deti maju rovnaku adresu-pls muz si musel manzel vybavit v Nemecku prechodny pobyt-a cakame a cakame uz cca 6 mesiacov 😒

miruska320
27. jan 2013

Este som zabudla ze aj sobasny list s tymi rodnymi listami

stellamaris
27. jan 2013

@hanulienka82 dufam,ze byvas v nemecku,inak Kindergeld nedostanes...........na Slovensko to nevyplacaju 😉 Inak treba vyplnit papiere,dava ich Standesamt alebo Jugendamt,pridat rodny list dietata a odovzdat na Familienkasse,..da sa aj online.

hanulienka82
autor
27. jan 2013

@stellamaris
@miruska320
@benyse
Dievčatá, zdá sa, že mám veľmi chabé informácie :( Ja som slobodná matka, žijem na Sk, otec mojej dcéry je slovák žijúci a pracujúci v Nemecku s prechodným pobytom. Ja som v DE nežila ani nepracovala. Priateľ sa v Nemecku informoval, tam mu povedali, že nárok mám, len si to musím vybehať tu a potom to odovzdať v DE, tak ako to je???? Ďakujem Vám za pomoc, ste zlaté

hanulienka82
autor
27. jan 2013

@benyse Je aj niečo iné ako Kindergeld?

hanulienka82
autor
27. jan 2013

@miruska320 Keď nie sme manželia, tak nemám nárok? Kde sa mám informovať?

hanulienka82
autor
27. jan 2013

@stellamaris Neviem či myslíme na rovnaké :( ja som myslela prídavky (príspevok) myslím vo výške cca 170e mesačne, tak neviem či práve to sú Kindergeld. Moja známa je vydatá, jej manžel tam má prechodný pobyt, deti bývajú na sk, viem že poberá cca 350e na ne, len som na ňu stratila kontakt :(

stellamaris
27. jan 2013

@hanulienka82 kde mas narodene dieta,tam uplatnujes narok na pridavky......neviem,preco by si na ne mala v nemecku narok,ked zijes na slovensku....len preto,ze mm tu ma prechodny pobyt,urcite nie.

stellamaris
27. jan 2013

@hanulienka82 kindergeld aktualne je 184eur.myslime obidve kindergeld,to ano...mm by sa mal popytat na urade,tam na Familienkasse,oni to musia vediet,ci narok mas alebo nie.u nas je narok jasny,nas syn sa narodil tu v nemecku.kamaratka z ciech tu dostava Kindergeld,lebo tu zije s detmi.

miruska320
27. jan 2013

@hanulienka82 no najlepsie bude keby sa aj oin inforovak v Nemecku ale myslim ze by si mala mat narok-nase dei tiez neziju v Nemecku ale ja sm s nimi tu na Slovensku,my sme dali aj sobasny list ale neviem ako je to vo vasom pripade.A inac naam tu na urade ani nedali tlacivo myslim to E 401,E 411 udajne ho nemali tak mi kazali si to dat vytlact tak som tak urobila vypisala a nakoniec amanzelovi dali v Nemecku ine trosku,ze sa zmenili ci co.Asi tez bude hodne zalezat na aku pracovnicku narazite v Nemecku ako vam vysvetli co treba,ale muz vravel ze su ovela milsi ako tu 🙂

miruska320
27. jan 2013

@stellamaris zakony sa menili su to tzv Kindergeld pre migrujucich zamestancov,my sme o tomto ze mame narok ani nevedeli,ale manzel bol evidovany na Up a ked sa zamestnal v Nemecku a nasledne som isla zaniest jeho novu prac.zmluvu tak ma hned poslali do dveri kde sa vybavuju pridavky na deti ani som nechapala preco-nasledne mi pozastavili pridavky na deti zo Slovenska s tym ze ked manzel pracuje pre Nemecko a odvadza tdane uime si vybavit tam

stellamaris
27. jan 2013

@miruska320 to je mozne,ze sa zakony zmenili,my mame info zo septembra 2012 😉 treba sa fakt na urade,ako som napisala,informovat.oni uradnici sa niekedy ani sami nevyznaju...ty cakas uz pol roka na odpoved na tvoju ziadost,no dobre dlho im to trva...

miruska320
27. jan 2013

Aktualne som do toho zapojila Slovensky urad a zaciatkom decembra sme spoocne ziadali o vyjadrenie Nemecku stranu kde je problem-zevraj im niekedy dlhsie trva pokym sa ozvu naspat-ale ze do konca januara by to malo byt-tak este 4 dni-hadam sa konecne dozvieme kde je problem 😉

miruska320
27. jan 2013

@stellamaris ten prispevok vyssie patril tebe 🙂

benyse
28. jan 2013

@hanulienka82 ahoj! takze, na to, aby si tvoj partner, pracujuci v DE vybavil kindergeld, potrebujete vyplnit formular http://www.arbeitsagentur.de/nn_26666/zentraler... tam si stiahnes pdf Antrag auf Kindergeld (KG1). k tomuto potrebujes este Geburtsbescheinigung, co asi nemas, kedze predpokladam, ze dietatko sa narodilo na slovensku. takze treba dat spravt oficialny preklad rodneho listu. najlepsie by bolo, ak by sa tvoj partner priamo informoval, nech zavola do familienkasse, kde tieto peniaze vydavaju.
na ine peniaze pravdepodobne narok nemas kedze zijete aj s dietatkom na slovensku. ine by bolo, ak by si bola v nemecku prihlasena. a ako uz stellamaris pisala, pridavky su 184 € na 1. dieta.

benyse
28. jan 2013

@stellamaris ak otec dietata pracuje v nemecku, samozrejme ma narok na kindergeld. a nevadi, ze dieta nezije v nemecku. Für welche Kinder gibt es Kindergeld?

Kindergeld erhalten berechtigte Eltern, für Kinder, die - unabhängig von ihrer Staatsangehörigkeit - in Deutschland ihren Wohnsitz haben oder sich hier gewöhnlich aufhalten bzw. in einem Mitgliedstaat der Europäischen Union oder des Europäischen Wirtschaftsraumes leben.

hanulienka82
autor
28. jan 2013

@benyse Oooooooooooooo ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď v tom najpozitívnejšom zmysle slova 🙂 Takže potrebujem vyplniť to tlačivo, rodný list úradne preložený a ešte niečo???? Presne ako predpokladáš, dieťa sa narodilo na Sk. Tie peniaze potom posielajú na nemecký alebo slovenský účet v banke? Takže na Slovensku nemusím chodiť po žiadnych úradoch alebo musím ísť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny? Si poklad velikýýýýýýýý, ďakujem

benyse
28. jan 2013

@hanulienka82 ahoj! nemas za co! volala som k nam na familienkasse, ja tiez akurat vyplnam antrag :D a tak som sa rovno spytala na ten pripad, ze co ma robit zena, ked nie je vydata a je na slovensku s dietatkom, co sa narodilo na slovensku a partner zije a pracuje v nemecku. pracovnicka povedala, ze v kazdom pripade mas narok na kindergeld, akurat, ze tym, ze NIE STE zobrati, on nemoze poziada, ale ze musis ty. a na taketo pripady sa ziada kindergeld od centralneho arbeitsamtu/familienkasse v Norinbergu. Som chcela vediet aj dalsie detaily, ale pracovnicka povedala, ze najlepsie bude, ak ty tam priamo zavolas, vypytala som si cislo: 0049 911 529 3666 a tam ti poradia, ze co presne v tomto pripade budes potrebovat. Tie peniaze ti budu posielat na slovensko, som nasla dalsi formular, ten je specialne pre osoby, co su v zahranici 🙂 tak napis ako, ak nevies dobre po nemecky, tak ak chces, ja ti tam zavolam a spytam sa.

stellamaris
29. jan 2013

@benyse pre nas plati ten wohnsitz,takze vec jasna,my sme podali papiere s rodnym listom a o tyzden uz familienkasse vyplacala prve kindergeld.tak drzim palce,nech aj tebe rychlo zacnu davat kindergeld! 😉

benyse
30. jan 2013

@stellamaris ahoj stellamaris, ja mam wohnsitz tiez v de, takz tazka pohoda 🙂 len kym sme vyplnili vsetky tie papiere, sme skoro osediveli...nemecka byrokracia sa nezaprie 🙂 dik za zelania, snad dojde kindegeld aj s elterngeldom coskoro 🙂

stellamaris
30. jan 2013

@benyse no s tou byrokraciou mam tiez skusenosti,vzdy na urade sa snazim ostat kludna,ked uradnici vyzaduju vsetky mozne potvrdenia 😀 s tym asi nic nenarobime 😉 teraz sme mali papierovacky kvoli svadbe,kym sme vsetko vybavili,presli tri tyzdne a my sme boli o 200eciek lahsi,len same poplatky... 😖

nadula01
30. jan 2013

@stellamaris
@hanulienka82 nie je pravda.moj manzel pracuje v DE,ja som s dcerou prihlasena doma na SK ,poberam normalne rodicovsky na SK,a prave preto ,ze mm pracuje v Nemecku ,tak poberame kindergeld z DE

stellamaris
30. jan 2013

@nadula01 tak super,inak benyse a miruska320 nas uz poinformovali vyssie,ako je to s tym kindergeld,mna na urade uradnicka nespravne informovala,tak teraz to uz vieme 😉 ja som sa vtedy pytala,ako to s peniazmi bude,keby som sa na sk vratila s malym a dostala som nepravdive info 😒

lubina
30. jan 2013

@hanulienka82 existuje taka sluzba Vasa Europa - poradenstvo, je to zadarmo, mrkni link http://europa.eu/youreurope/advice/index_sk.htm

miruska320
30. jan 2013

@lubina tak to si potesila s tym linkom aj mna nakolko je koniec januara a nedostala som potrebne infosky z nijakeho uradu-toto je nasa posledna sanca 😀

lubina
31. jan 2013

@miruska320 ano, je to super sluzba, odpoved je rychlo, v jazyku aky si zvolis, teda aj po slovensky a je to tim pravnikov, takze informacie by mali byt dobre, treba skusit 😉

koralovka
16. feb 2013

@nadula01 Smiem sa spýtať na to?máš eda nárok aj na naš prídavky aj na z DE?chodia oboje alebo si musela u nás zrušiť?A chodia Ti každý mesiac?vdaka

nadula01
16. feb 2013

@koralovka no ono to funguje tak ,ze na Slovensku mi vyplacaju ,to co maju ,teda zhruba nieco vyse 20 eur a ten rozdiel mi doplaca Nemecka rep.

koralovka
16. feb 2013

@benyse Prosím ta a ktorú z tých žiadostí treba vyplniť ked sa dieťa narodilo na Slovensku a muž len pracuje v DE a nemá tam travlý pobyt len prechodný, je cudzinec nie DE