Mám nárok na tehotenské a materskú?

3. okt 2022

Ahojte. Od 12.10 2020 do 31.1.2022 som bola zamestnana. 17.2.22 som nastupila na matersku, ktora mi o par dni konci. Ale zistila som ze som opat tehotna. Budem mat narok na matersku a tehotenske? Tych 270 dni by tam teoreticky bolo odpracovanych. Popripade pomohlo by mi keby som sa na par mesiacov dobrovolne nemocensky poistila? Mala by som narok na tehotenske? Dakujem

mia07
17. okt 2022

@lilinka88 termin mam 28.3.2023

lilinka88
17. okt 2022

@mia07 určite sa odvolaj, prípadne si najprv zavolaj pani, ktorá rozhodovala o dávke. Mala by si spadať do ochrannej lehoty, keďže si otehotnela do 180 dní od ukončenia PP

mia07
17. okt 2022

@lilinka88 skusim sa odvolat ale teraz mam strach, ze mi neuznaju ani matersku 🙄 som z toho uz totalny jelen...niet sa ani s kym poradit, skusala som sa dozvediet viac telefonicky, mailom a dokonca aj osobne v SP a nic v zlom, ale aj moj maly syn, ktory tam bol somnou skonstatoval, ze ta pani za okienkom vobec nic nevedela...ked uz mi nevie podat normalne vysvetlenie pani od SP, tak kto potom??

lilinka88
17. okt 2022

@mia07 tak do nástupu na MD máš ešte pár mesiacov, to by mohli doriešiť dovtedy. Nárok na materskú by si si zachránila dobrovoľným poistením na pár dní, keďže 270 dní budeš mať, akurát by si išla z minimálneho VZ
Ak máš pobočku, ktorá rozhodovala v Tvojom meste, išla by som tam osobne aj s odvolanim a trvala na vysvetlení prečo nestíhaš ochrannú lehotu, keď je pre tehotné nie 7 dní,ale 8 mesiacov a odvolanie im tam rovno nechala. Len to sa môže naťahovať, keďže miestne príslušná pobočka má na odstúpenie na ústredie 30 dní a ústredie ďalších 60 na rozhodnutie, pričom lehotu môžu aj predĺžiť.

mia07
17. okt 2022

@lilinka88 spravim vsetko preto, aby sa to poriesilo v moj prospech...tu je to jasne polopate napisane, ake zmeny nastali od 1.6.2022

mia07
18. okt 2022

Dopracovala som sa k novym info...vraj zmena zakona nadobuda platnost od 1.6.2022 a kedze som mala posledne nemocenske 31.3.2022, vraj nespadam do ochrannej lehoty, nakolko na mna sa vztahuje iba tych 7 dni ochrannej lehoty. Lenze v zmenach to nie je nikde takto konkretizovane, takze v podstate je diera v zakone...

klarissa25
18. okt 2022

@mia07 tak toto je dobra kravina...ako rozumiem pointe ale malo by to tam byt napísané

mia07
18. okt 2022

@klarissa25 no a kedze to tam takto napisane nie je, nevzdavam sa, odvolanie podam pisane pravnikom, nech mam nejake sance na uznanie naroku na tehotenske. Drzte mi palce...neverim, ze sa musim takto stresovat! 🙏