Mám nárok na tehotenský príspevok, keď som dobrovoľne nezamestnaná?

aluska2417
7. apr 2022

Ahojte, chcem sa spýtať, či mám nárok na tehotenský príspevok, ak som dobrovoľne nezamestnaná a platím si zdravotné poistenie. Predtým som mala živnosť, ktorú som zrušila zhruba 7 mesiacov dozadu.

veronika3110
7. apr 2022

noo ten príspevok poskytuje sociálna poisťovňa, nie zdravotná, tak nie som si veľmi istá... myslím že treba platiť nemocenské poistenie, z toho sa to vypláca, ak sa nemýlim

petamich
7. apr 2022

na vznik naroku na tehotenske je potrebne splnat dve podmienky - prva, ze v case vzniku naroku je aktivne nemocenske poistenie (co nie je - zdravotne a nemocenske su dve rozdielne veci) a za posledne dva roky 270 dni nemocenskeho poistenia (co netusim z prispevku), kazdopadne ak si aktualne uz v 13tt tak narok nevznikol, kedze NP nie je aktivne

a nebude narok ani na matersku za aktualneho stavu

klarissa25
7. apr 2022

Samozrejme že nie...

diamond007
7. apr 2022

@aluska2417 ak máš nárok na materskú, máš nárok na tehotensku dávku

chadkroeger
7. apr 2022

nie, pretože zdravotné poistenie s tým nema nic spoločné

vso10
7. apr 2022

Pokiaľ ešte nie si v 13tt, môžeš sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie - aby bolo aktuálne (prvá podmienka, čo spomína petamich), ale je to 196€ (pri minimalnom vymeriavacom základe) mesačne. no už nestíhaš nazbierať nových 270 dní soc. poistenia, čiže toto je možné iba ak si si platila sociálne aj počas toho ako si mala živnosť (neviem čo je povinné platiť pri živnosti, nikdy som neriešila).
ideálne by bolo sa čím skôr informovať v sociálnej poisťovni... skôr než budeš v 13tt

klarissa25
7. apr 2022

@diamond007 to vôbec nie je pravda....

diamond007
7. apr 2022

@klarissa25 a ako to je ? 😀 povedala som ju, takto mi to vysvetlili a zatiaľ čo baby nemali nárok na materskú, nemali ani na tehotensku. Z rovnakého princípu kt.sa mi nechcelo rozpisovať lebo ho rozpisali pdoo mnou 😀

klarissa25
7. apr 2022

@diamond007 tak lebo aby si mala narok na tehotenský príspevok musíš spĺňať podmienky ku 13 TT, 270dni NP plus ostane...ak to nespĺňa do 13tt nemá nárok.. ale tých 270 dní môže spĺňať do nástupu na materskú, takže v tom prípade ma uznanu materskú...neviem ci som to zrozumiteľne napísala

vso10
7. apr 2022

@klarissa25 hej, ja tiež takto riešim. k 13tt som nemala (ani zďaleka) 270 dní, ale ku dňu pôrodu (resp 20 dní pred TP) už budem mať 270 dní a teda budem mať nárok na MD...

diamond007
7. apr 2022

@klarissa25 jasné, to som ja nevedela. Mne sa vyjadrili takto ako som písala vyššie ( keď to začínalo, je možné že nemali presne informácie ešte)

petamich
7. apr 2022

@diamond007 ty mas ale v zasade pravdu 🙂 ak uz v 13tt ma narok na matersku (ze uz ma dost dni NP atd.) tak ma narok aj na tehotenske, kedze podmienky su takmer totozne, neplati to opacne, ze ked nema narok na tehotenske nema ani na matersku (kedze tam moze stihnut este nazbierat 270 dni alebo sa zamestnat alebo DNP)...

diamond007
7. apr 2022

@petamich ja som to tak myslela ale nepochopili má. Nenapadlo mi, že niektorá žena nemusí mať nárok na tehotensku a môže mat nárok na podporu. V Tom je rozdiel, čo som nevedela 🙂

luliu
7. apr 2022

Samozrejme, že nárok nemáš. Si dobrovoľne doma, nepracujes, nie je dôvod, ani nárok, aby ti SP vyplácala davku