Mamičky, prečo neštrajkujeme?

danciana
16. okt 2012

Normalne sa zamyslam, ze ci sme normalne, ked sme ticho a nic nerobime len sa vsetci stazujeme..

lubkasofia
16. okt 2012

@zuhana2 ja som volila p.Kotlebu...síce sa do vlády nedostal, ale neviem prečo mám z neho dobrý pocit že to naozaj myslí dobre všetko čo robí....a samozrejme mu držím palce nech to dotiahne čo najdalej 🙂

dai
16. okt 2012

@zuhana2 jasne.. Mne tiez vadi ze kazdy zatvara oci pred tymto problemom, ale preto nebudem volit fasistu ktiry sa natom prizivuje☹

zuhana2
16. okt 2012

@dai kazdy politik zneuziva urcitu skupinu volicov, napr. Fico primitivov, a dari sa mu, ja nie som fasistka, ale zial toto je jedine riesenie, kym by sa to neutriaslo a potom by sme mohli mat aj normalnych politikov - ak su taki...

mimave
16. okt 2012

@zuhana2 toto je na inu temu ale tiez mam taky isty nazor, myslim ze utlacany sme my, mne sa tiez nepaci ze ja od 17robim, vzdy som si platila zdravotnu aj platim dane a mam taku istu matersku ako ciganka co od 13tich rodi. no kym je ten pan s velkou hlavou popularny tak to inak nebude.

lubkasofia
16. okt 2012

@zuhana2 tak, suhlasím.......ale osobne si nemyslím že kotleba je fašista...

dai
16. okt 2012

@zuhana2 ok... Takze- kto bys nim isiel do vlady? Co by sme ako srat dosiahli keby mame v parlamente extremisticku stranu? Co si myslis ze by realne zmenil okrem toho zeby nas zdiakreditoval v ociach vsetkych okolitych statov teda mimo madarska...
Videla si nejaky jeho program co chce ako tiesit? Nexamestnanost, prilev investicii, dochodkovu reformu... Co vlastne ten chlap chce? Ako vlastne chce riesit romsku otazku... Lebo to som tak nejak tiez este nepostrehla...☹

zuhana2
16. okt 2012

@dai navrhni lepsie riesenie...a vies preco Madarsko a Slovensko?Lebo tu su u nas nasackovani a tu robia neporiadok, zapad im neotvori hranice, lebo tak isto by nevedeli riesit problem, ako ani my nedokazeme.

alenka600
16. okt 2012

@danciana Akoze prejavit nespokojnost s tym, ze sa matka teoreticky moze tri roky muckat doma s dietatom, prezit s nim tri krasne roky a este dostane za to sice malo ale predsa len nieco?
A prosim Ta odkial mas to, ze v zahranici jednoducho ludia maju na to zaplatit si jasle alebo podobne? Niektori maju a niektori nemaju - tak ako aj na SR a ako vsade inde. Mimochodom a keby si "mala na zaplatenie jasli" tak by si dieta s radostou fukla po 3 mesiacoch do tych jasli? Uz ked je to v zahranici take super....menila by si?

katecameron
16. okt 2012

tot narod slovensky xy generacii zil utlacany zvykli sme si drzat klapacku a krok

hradnapani
16. okt 2012

ak bude nejaky strajk za to,aby sa nemocnicny personal pred, pri a po porode spraval k zenam i detom s respektom a uctou (vo vsetkych smeroch), dajte mi vediet... pridem, podpisem, zakricim, proste, co bude treba 😉

zuhana2
16. okt 2012

@hradnapani radsej by ste ich mali podporit, aby uz konecne mohli mat normalne podmienky v praci, aby sa vedeli venovat aj pacientom a nie stale sa nahanat -za smiesne platy

emily84
16. okt 2012

No ja zijem v zahranici (UK) a tu mame matersku 9 mesiacov. Kedze som zostala doma mesiac pred terminom, tak by som mala ist do prace ked malicka bude mat 8 mesiacov a neviem si to absolutne predstavit. Mozem si vziat plus tri mesiace k materskej, no to je neplatene. Takze vzhladom na financie si asi tie 3 mesiace nebudeme moct dovolit. Je pravda, ze tu dieta mozeme dat do jasli, no tiez sa musia "objednat " vopred, nemusia mat miesto pre vsetky deti a financne - tak priklad jasle kusok od nas - 45 libier na jeden cely den, moja vyplata - 50 liber za den. Stat sice prispieva na vydavky, no poziadat sa o ne da az ked dieta zacne do jasli chodit a mozu vyplatit DO 80% vydavkov, no moze to byt aj 10%, takze vopred nikto nevie kolko dostane....
Takze vacsina rodicov pracuje a stara sa o dieta na smeny, cize ked je jeden v praci, druhy je doma s dietatom a naopak. V prvom rade je velmi tazke si najst pracu, aby sa smeny oboch rodicov neprekryvali a ked uz aj sa najde, tak predsa len to dieta malokedy uvidi oboch rodicov naraz. A to uz nehovorim o tom, ze si mama s ockom stihnu len ahoj povedat medzi dverami....
Takze Vam tam doma na SK potichucky zavidim tie 3 roky doma s detmi, no nezavidim financnu situaciu (prijem/ceny), myslim, ze kazdy stat, kazdy system ma svoje pre a proti...

hradnapani
16. okt 2012

@zuhana2 a ako to suvisi s ich (ne)slusnym spravanim sa? ja im platy doprajem, pisala som ze nie? hlavne by mali zostat ludmi, pretoze moja skusenost i skusenosti mojich znamych hovoria opak. Nespochybujem ich odborne kvality, ani to, ze zrejme maju maly plat, ale mne islo o ine... aj o to, aby zeny neboli v tych slovenskych nemocniciach ako ovce a nenechali zo seba robit hlupane len preto, ze sa pred ne postavi biely plast. Respekt a ucta,... to je to, co v tejto krajine velmi chyba... a zacina to uz pri narodeni

zuhana2
16. okt 2012

@hradnapani ja som bola 8 tyzdnov v nemocnici a na mna nikdy nikto nekrical, ale jednu vec som videla, ze ani sestricky ani lekari nestihali, lekari 8 hodin vkuse operovali a sestricky obskakovali pacientov, ale mali cas iba na zakladne veci, podat lieky, skontrolovat pacienta atd.

hradnapani
16. okt 2012

@zuhana2 no vidis, ja som bola iba sedem dni v nemocke a z toho, co som tam zazila som sa spamatavala tak pol roka a nezabudnem na to asi nikdy. .A to nie som veru ziadna narocna panicka, aj porod som mala v pohode, aj pekny dalo by sa povedat, ale taku aroganciu od niektorych panov doktorov som teda necakala. Cest lekarom, ktori boli slusni, len ich bolo vyrazne menej. A za uctive a respektujuce spravanie nepovazujem ani hromadne vizity, ani odflaknutu pomoc pri dojceni, ze porodnice sice maju statut baby friendly na papieri,ale v praxi robia iba malo a x-dalsich veci. Ked sa clovek vyberie za hranice, tak mu je do placu, ako to tam funguje, ze ta mama je tam brana so vsetkym respektom, ktory jej patri a ked je nemocnica baby friendly, tak so vsetkym vsudy... Snad sa toho dozijeme aj tu jedneho dna.
Ale nechcem, aby sa to tu teraz zvrhlo na nejake ohovaranie lekarov, kazda mame svoju skusenost, aj ich chapem, ze maju toho vela a nemaju cas sa vybavovat s kazdym atd atd atd

billam
16. okt 2012

Mne sa dvíha žalúdok z toho, čo tu poniektoré píšu

korenbaba
16. okt 2012

nebudem sa vyjadrovat ani tak k teme ako k celej tejto diskusii:
Som slovenka a milujem krásy slovenska, prírodu, tradície. Vadí mi však slovenská povaha a nátura, zváštny chod myšllienok , ktorý sa tiahne s naším rozkošným národom roky rokúce. Sami slováci seba charakterizuju ako národ holubičí, ktorý je velmi pohostinný. Až rokmi som pochopila čo to v podstate znamená: pohostinný = radi si vypijem a kto si vypije s nami a pochváli domácu je náš kamarát. Národ holubičí = jedinec sám nemá význam, správny názor vzniká v dave, hlavne aspon aby boli omrvinky, nevidím vpravo ani vlavo....
ano taký sme- národ holubičí, pohostinný

bluff
16. okt 2012

hahaha, ze od zajtra nebudeme menit plienky, no pobavila som sa zas na jednej teme.

danciana
autor
16. okt 2012

Samozrejme nikto tu nevravi o strajku v zmysle nestarania sa o dieta alebo nieco podobne!!!!!!!!!!!!!!!!!Len o tom, ze vela mamiciek sa tu stazuje a nadava potichucku aky je ten rodicak ubohy a nic sa preto nerobi! Kazdy si zvykol drzat hubu a krok.. Stale nepocujem nic ine len ako zle sa maju lekari alebo ucitelia..Vsetci len nadavame ale nevieme sa spojit a konecne pre seba nieco urobit!!!!!!! Samozrejme, ja som nesmierne stastna, ze mam zdraveho syna, to ze hovorim o slabom rodicovskom prispevku este neznamena, ze si to nevazim!!!! Mylite si dojmy s pojmami!

danciana
autor
16. okt 2012

A zeny nehadajte sa, je to ubohe, ako sa tu niektore urazate navzajom!

danciana
autor
16. okt 2012

@korenbaba uplne suhlasim!

dai
16. okt 2012

@danciana tak verin tomu ze tie mamicky ktore v tichosti nadavaju sa k tebe hadam pridaju... Tu sa ti skor ozvali zeny ktore nenadavaju a nestazuju sa...

sante81
17. okt 2012

@danciana som asi jedna z mala ktorá je spokojna aj s takym rodičovskym príspevkom aky mam. som doma 4 roky, teraz s druhym dietatom. naučila som sa sestrit a vázit si aj to málo čo mám teraz. uz si nekupujem kazdy druhy mesiac značkové rifle, v skrini mam kopec miesta na tepláky a na tričko, na 2 mikiny. dokázem sa ovela viac tesit z toho ze som detom kupila niečo nové, aj ked to nieje drahé, ani značkové. mam kde byvat, mam čo jest, mam 3 zdravé deti, ked som sa konečne dala ostrihat po veelmi dlhej dobe a navstívila kozmeticku po dlhych 5 mes, tak sa cítim modelka a ak budem mat čas, pôjdem si kupit aj ten červeny pulovrik ktory chodík obzerat uz pár tyždnov do vykladu. tym chcem povedat to, ze naučit sa zit aj z200e mesacne sa dá. ja som ziskala pokoru, ktorá mi pred tym chybala a vázim si ovela viac vecí ktoré boli pred tym pre mna samozrejmostou

zuhana2
17. okt 2012

@sante81 krasne je to napisane, normalne mam taky pocit, ze moje myslienky ste dali na papier

mataharyy
17. okt 2012

Mě se moc líbí jak si dost lidí stěžuje, ale nic nedělá a přitom počátek je tak snadný a to zamést si před vlastním prahem... V cizině je lépe, tak proč tam nejdete zkusit štěstí, nikdo vás k topení nepřivázal, nebo ano? 😕 Jste nespokojené s výší RP, tak jděte do práce, požádejte si o příspěvek na jesle/školku, ten se dává do výše 230€ nebo kolik to přesně je a dají vám ho do tří let, tak můžete dát dítě do soukromé školky/jeslí, nebo si zaplatit někoho kdo děti pohlídá a směle do pracovního procesu... 😉
Mít dítě/děti sebou nese značnou zodpovědnost a to i finanční, vesměs většina dětí je plánovaných, my než jsme si plánovali děti jsme počítali, zda výpadek jednoho platu utáhneme, plus mínus nám to vycházelo, tak jsme si pořídili dítě i s vědomím jaký bude rodičovský příspěvek, pak jsme si pořídili i druhé a teď čekáme třetí a nestěžuji si, jsem ráda že můžu být doma dva/tři roky, protože pracovat pak budu po zbytek života a děti porostou, už nikdy si jich tolik neužiji. Takže raději uskromníme výdaje a užijeme si tento čas a nefrfláme, než aby jsme dostávali x tisíc měsíčně a za půl roku jsem tahala do práce a dítě do jeslí 😉
A stávkovat, proti čemu a hlavně čím? A proč vlastně, jestli půjdu za něco stávkovat a řvát do ulic, tak to bude protest proti zadlužování budoucích generací. Nebo budu požadovat podporu rodin s dětmi jinou formou (daňové bonusy, případně bonusy za řádnou zdravotní starostlivost atp.), to je totiž cesta, ne někomu platit za to že se rozhodl mít dítě, ale nutit toho někoho, aby pracoval, byl pro stát přínosem a za to ho odměňovat 😉 To totiž řeší mnohem více, než někomu každý měsíc dát do ruky hotovost a řeší to do určité míry i tu tolik omývanou asociální Aranuku, co od třinácti rodí jako výrobní linka... Motivace je totiž krok k úspěchu 🙂

margarita
17. okt 2012

@mataharyy
presne si to vystihla, mam dojem, ze to je taky pozostatok socializmu u nas, ze stat sa musi postarat o deti, dochodcov, chorych a neviemco este. ale ze stat sme my 😀 , a ked my nepracujeme, tak nie je z coho to financovat, na to uz treba mat aspon zaklady ekonomickeho myslenia 😉

ja som musela na deti cakat roky, a mala by som ich aj keby mi stat nedal ani cent, a ci dostanem 200 alebo 300 eur, rovnako budem znicena, nevyspana ale stastna, ze mozem byt s nimi aj "za tie smiesne prachy".

nieco ako v tom aforizme : trapilo ma, ze nemam na nove topanky, kym som nestretol cloveka, co nemal nohy...
😎

gubcikova
17. okt 2012

pokial si pamätám štrajk mamičiek bol a ako dopadol?vysmiali mamičky a tie mohli ísť spokojne domov.je iné ked štrajkujú učitelia,autobusári,lekári.im dajú lebo vedia že za nich iný robiť nebude a pri mamičkách čo?tam vedia že deti nenecháte umrieť od hladu

billam
17. okt 2012

@sante81 ako môžeš mat 200e, ked máš 3 deti?

erikasadek
17. okt 2012

@emily84 ja len dodam, tiez som v zahranici, v fr tu je materska smiesnych 16 tyzdnov!!!!!!!!! rodicovsky je 180€ tri roky....
ked si zoberiem min mzda v fr je 1100€ na slovensku mam pocit ani nie300€ tak ja neviem.. matematika mi nesedi... naklady tu su vysoke ako na slovensku co sa cien a sluzieb tyka.... neporovnatelne..a dostavju tu menje kao na slovensku!!! teraz neviem c na slobvensku dostavate viac ak mate viac deti.... 😅
proste matky nemaju na vyber deti idu k pestunkam davaju im aj 70% z paltu..; ale ina volba nie je ked poviem ze u nas zeny ostavju 3 roky doma tak otvaraju usta, styl boze ako to tak dlho dokazu , alebo no maju statsie ale financne ako to zvladaju..???

vsetci stale psominate v zahranici vam je lepsie nie je!!! kriza je vsade a nikde nepadaju holuby do ust... pecene same.... tvrda realita.......
@sante81 super si to napisala..... 😉

simca06022011
17. okt 2012

@mataharyy suhlasim so zodpovednostou a tym, ze ludia sa maju zabezpecit, pred tym ako maju rodinu. Az na to, ze mamicky (mozno nie vsetky...), pracovali, odvadzali dane a teraz vychovavaju dalsieho cloveka, co toto bude robit, ked raz vyrastie. Nechcem byt rasisticka, ale su tu stale taki, co dostavaju so statnej kasy nieco, co do nej nikdy nedali ani nedaju! Za co si politik zasluzi mesacne take peniaze, ked aj tak v parlamente nesedi? Za co si lekar zasluzi viac penazi a sestrickam nedaju? Ked aj tak, dostat z nich diagnozu a liecenie je vacsinou nemozne, sestricka si odskace v nemocniciach aj v ambulanciach kopec prace (hlavne mimo hlavneho mesta)? Ako prideme my k tomu, ze sponzorujeme cely stat a nam potom daju 217EUR /inak almuzna, ktora mne osobne ani nechyba ak mi nabehne neskor/? 🙂 To je otazka... Podla mna aj rodicovsky by mal byt odvodeny od toho kolko mamicka zarabala a kolko platila... aj napriek tomu, ze moze pracovat a ze moze mat nasporene. Ked niekto platil a bude platit, podla mna si to zasluzi viac, ako napr. cigani, ktory maju kopec deti, pracovat nikdy nebudu a pritom nas stoja najviac (nehovorim o tom ze vacsinou vychovavaju rovnakych povalacov). Proste system nie je spravodlivy a kym taky nebude, bude kopec prizivnikov a podvodnikov. A este nieco... preco sa mam ja odstahovat prec? nech s odstahuju ti, co zo statnej kasy nemaju dostat podla spravodlivosti ani cent... a ostane pre nas, co tu pracujeme a starame sa o blaho celeho statu.