Mamičky, prečo neštrajkujeme?

danciana
16. okt 2012

Normalne sa zamyslam, ze ci sme normalne, ked sme ticho a nic nerobime len sa vsetci stazujeme..

scrabble
19. okt 2012

Tu nejde o zarobkovu cinnost teda aspon vacsine zien nie. Mali by sme deti aj tak. Ale ked zena porodi dieta a zostane doma ma MD a RD tak ten jeden prijem zakonite chyba. A zvlast v obycajnej slovenskej rodine kde chlap prinesie domov 600-700 Eur. Kym aj zena priniesla domov 400-500 E dalo sa zit ale ked zostane doma???? A keby isla po skonceni materskej dovolenky do prace kdo sa postara o 6 mesacne dieta? Statne jasle takmer neexistuju. Sukromne stoja cca 300 E a viac. Je nelogicke aby sla zena do prace a zo svojich zarobenych 400E dala 300 E cudzej zenskej za opatrovanie dietata. Je to nezmyselne. Neviem preco tu narazate niektore na to ako je to inde vo svete. Velku cast svojho zivota som prezila inde vo svete a cuduj sa svete vsade su nespokojni ludia ktorym nevyhovuje prave ten ich system ale oni sa neboja strajkovat a aspon vyjadrit nahlas svoj nazor. Aj ked vacsinou im, teda hlavne strajkujucim matkam nikto vyrazne nepomoze, lebo nemaju na rozdiel od inych povani "rukojemnikov" ale aspon sa do zakonov dostanu veci ako prestavky na dojcenie a pod. A inde vo svete ludia, v tomto pripade zeny, zarabaju vacsinou viac. Takze si mozu dovolit bud au pairku alebo sukromne jasle, ty chudobnejsi sa uspokoja aj so statnymi. A vobec.Ved je to uuuplne jedno ako je to v inych krajinach. Ja som Slovenka a jedine co ma zaujima je situacia na Slovensku. Je fajn ak preberieme zo zahranicia nieco rozumne ale naco sa opicit aj v tom co je nelogicke ? A nelogicke a proti prirode je odlozit 3 mesacne babo do jasli, nelogicke je najat si au pairku a letiet od dojceneho mimina do prace. Problem je len vtom, ze v tomto state chybaju vdaka tunelom a gorilam peniaze na vsetky naozaj rozumne a dolezite veci.
Strajkovat by sme mali za slusnost a cestnost politikov. Vsetko ostatne by prislo s tym......

mima4
19. okt 2012

@scrabble preco by zena mala zarobit len 400 EUR? Su povolania, kde zeny zarabaju aj 800-1000 eur v cistom...
A ano, ked zena chce ostat tri roky doma a nepracovat, je prirodzene, ze jeden prijem chyba. Ale ak to tak zena chce, tak prirodzene pocita s tym.

czechzuzanaba
19. okt 2012

Dobry vecer. Tak ja bych sla taky teda demonstrovat. Me nestve rodicak, to uz tu bylo psane, ze to neni povinne, mozme jit klidne do prace od pulrocnich deti, kdyz na to nemame byt doma. Nejsme v sociku, aby jsme cekali od statu, jak se bude starat. Cikani - to me stve, ale jen toto: Nikdo jaksi nedba na to, aby dodrzovali stejna pravidla jako my. Ani to podle me neni jejich chyba, je to chyba uradu, ktere nekonaji. Si predstavte, ze ja si zitra postavim chatku na namesti SNP. To by bylo show. Ale co me stve jeste vic, to je rodinkareni, kradeni a pochybne tendry. Vzdyt staci se podivat, kolik ve statnim rozpoctu jsou prijmy a porovnat s prijmy v jinych krajinach. Tak chudi zase nejsme. Jen proste se tu ty prachy roztoci a rozkradou. A jeste jedna vec me stve - zajimalo by me konkretni cislo kolik z EU rocne dostaneme a kolik do ni rocne vrazime nazpet v ruznych odvodech, eurovalech a podobne. Podle me ty dve posledni veci by jsme cuceli, na ta cisla.... to by se aj ty naklady na cikany mohly jit zahrabat. Podle me ty cikany nechavaji byt kvuli tomu, aby jsme mohli nadavat prave na ne a vinili je za celou situaci v ekonomice. Ostatni uz nemusi byt potom tak videt.... A co je uplne nejhorsi ze vseho, ze i kdyz se nekde objevi zpravicka, ze tu a tam neco se poridilo predrazene, tu a tam se nekomu objevili majetky a nevi se odkud - nikdo neni potrestany, dokonce zustavaji v politice a este jsou i znovu zvoleni do funkci.

czechzuzanaba
19. okt 2012

Pardon, objevilY majetky, omlouvam se, uz tam mam chyby, vsak je uz taky hluboka noc 😀

A este baby, kuknete k nam na ceske krajske volby, to je teprv ostuda. Se mi zle od zaludku udelalo, kdyz jsem videla ty vysledky.

dai
19. okt 2012

@scrabble ahoj... Viacere baby to tu uz napisali ale tak este raz... Rd dostavas do 3tieho roka svojho dietata aj ked pracujes...jasle ti tym padom viac menej cele - aj tie sukromne zaplati stat... Cize ak chces mozes ist vklude do prace, vaecsina vyplaty ti zostane.
Tu si hold zeny zvykli byt doma 3 roky lebo ak nie su su automaticky krkavcie matky. Pritom priznavaju ze im ide o to si uzivat prve roky svojho dietata. Ale potom podla mna mozme byt radi ze nam stat zato ze si doma uzivame svoje dieta este aj plati 😉 pisem teda najmae o tom tretom roku materskej v ktorom aj tak vaecsina mam aspon podla komentarov tu na mk svoje deti pcha do materskych centier lebo uz potrebuju kolektiv...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aliza
19. okt 2012

@fidka79 nie, muz je lekar. A poznam tu viacero rodin, kde muz robi trebars uctovnika alebo dokonca vo fabrike a zena je doma, nemusi do prace a v pohode, slusne ziju. A preco sem zase tahas tu matersku? sme jedina krajina (okrem Ciech), ktori mame takuto matersku a sme jedini, co si myslia, ze je to tak spravne a sme jedini, ktori odsudzujeme ine narody za to, ze to robia inak. Ako si napisala, zeny 'kvocia' doma 3 roky, ano, vela z nich doma 'kvoci' a nie vzdy je to prinosom.
A ano, SK je chudobincom, myslim tym platy, to je almuzna a ludia su hlupi, ze su ticho, resp. ze sa este aj vychvaluju, aki su super, ze vedia z tej almuzny setrit a sa uskromnit. Uskromnit sa a preco? zaco? na zaklade coho?nerozumiem. ved ked clovek maka, mal by sa mat dobre a nie uskromnovat.

dai
20. okt 2012

@aliza zas nie je vsetko cierno biele... Aj na sksa da pekne zarobit - staci vzdelanie a ochotu obetovat nieco a samozrejme sikovnost a trosku stastia... Ale ide to, ppznam takych vela ludi.
A aj v zahranici to nie je super - moj podriadeny v nemecku napr. Zarabal 37 000 eur rocne a teda z toho nevedeli vyzit ako rodina. Moj kamarat napr. Tam robi teraz v nasej pobocke a ma plat cez 4000 euro mesacne v cistom ale mi hovori ze mu na konci mesiaca zostava tolko ako ked tu v ba zarabal 2000 v cistom...

kale13
20. okt 2012

No asi nie je zahranicie ako zahranicie.. v UK sa rodiny kde matka zaraba minimalnu mzdu asi 940 libier v cistom za 40 hod/tyz asi tazko moze dovolit jasle to radsej ostane doma ako SHAM (stay home mum).. jasle stoja od 700 do 1500 libier podla toho kde byvate (plus strava v jasliach, plienky a doprava), statne som v mojom okoli nenasla, mam pocit ze tie su od 3 rokov, ak muz pracuje a zaraba menej ako asi 1400 v cistom tak mu doplatia nejaky tax credit.. ak chcete ine benefity musite zit v prenajatom, takze ziadne hypo a uspory..lebo potom nedostanete nic.. a matky ktore maju dobry job(nie len finacne ale aj pracovne hodiny, doprava) sa vracaju do roka do prace lebo im zamestnavatel nedrzi miesto a museli by dat vypoved, plus ak maju hypo tak vacsinou nedokazu vyzit len z muzovho platu..pisete, ze zeny na SK zarobia 400E to mas ako zeny s 800Libier v UK.. moje kamosky maju 1200E na SK a to sa da mozno porovnat s tymi co maju v uk 2000libier (ale ak mas viac ako 2160 v cistom uz platis 40%dan z toho!!! takze taky plat nie je priemer ). a nepoznam nikoho kto ma au-pair.. aj ked au-pair je asi jedno z lacnejsich rieseni ak mas 2 a viac deti a musis pracovat, ved jasle na 2 deti od 1400 libier ci nemoze dovolit hocikto ale taktiez potrebujes mat volnu izbu v dome pre au-pair, co nie kazdy ma... moje kolegyne sa vracaju do prace po 6 mesiacoch ( lebo nasa company prispieva na matersku len prvych 6 mesiacov, dalsie 3 mes. by mali len 135 libier/tyz a potom nic do roka, ak sa po roku nevratia musia vratit tie peniaze od company za prvych 6 mesiacov )a o deti sa staraju stary rodicia a part time su v jaslach alebo opatrovatelka (stoji rovnako ako jasle plus jej treba platit aj pocas jej 4 tyz. dovolenky)
mozno by bolo dobre si aj nieco precitat o tom lahkom zivote matiek v zahranici pre tym strajkom..
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2199539...
http://www.bbc.co.uk/news/education-18300026
http://www.guardian.co.uk/society/2011/feb/09/n...
http://www.telegraph.co.uk/finance/personalfina...

a z mojho pohladu vyhody 3 rocnej rodicovskej su hlavne v tom, ze zamestnavatel drzi job 3 roky..

dai
20. okt 2012

@kale13 tak tak... Mam kamosku co zije v londyne cez 13 rokov. Robi v banke , plat ma cez 2000 libier v cistom ale napr. Sisale nie je schopna kupit byvanie lebo na byt v londyne pri svojom plate nedostane hypo. Azadovolenky zije rovnako ako 90% sk ludi - ona teda deti nema lebo tvrdi zeby ich nevedela uzivit☹

aliza
20. okt 2012

@dai no, Londyn je Londyn, je najdrahsi na zivot. ALe vsade inde sa da pekne zit a vyzit.

kale13
20. okt 2012

@aliza no ak mas muza doctora co ma minalne od 50k hore tak sa da..tak isto na sk doctorova zena kludne moze by na rodicovskom 3 ci 6 rokov a nebudu mat problem platit hypo ci postavit dom, osobne poznam..

kale13
20. okt 2012

a este odporucam si precitat ako 'luxusne' sa zije z jedneho platu v UK aj nieco z anglickeho fora kde pisu obycajne zeny co zostali s detmi doma..
http://www.netmums.com/coffeehouse/general-coff...

billam
20. okt 2012

V celej diskusii nechapem jednu vec...ako sa môžu najst mamičky - zo Slovenska, ktore sú spokojne s výškou svojho prídavku a navyse poukazovat na nejaku zárobkovú činnosť....ved to uz ani nie je na smiech, ale do placu....skutočne dokážete vyzit zo svojej materskej????

jankazke
20. okt 2012

Ja myslim,ze je to v kazdej krajine ine.porovnavat netreba,co slovensku chyba je nejaka systemovost, vela ludi by si aj sporilo aby materska vyzerala inak ak by bolo cosi ako poistenia voci takejto udalosti 😅 😀 😀 ma napr.svajciarsko vraj ale z platu ist na md je na svk pruser a to este nik nevravi o slobodnych matkach 😒

scrabble
20. okt 2012

@mima4 budes sa divit ale vacsina zien zaraba okolo 400 Eur.Ja osobne som pred nastupom na tretiu matersku zarabala od 320 do 350 Eur podla toho kolko dni som stravila na OCR. A bola som rada, ze ma po 5 rokoch doma a s 2 malymi detmi na krku niekto vobec zamestnal. Teraz som na RD s tretim dietatko a keby ze sa mam vratit do prace a zarobit zase 350 Eur za predpokladu ze jasle ma budu stat 300 Eur tak sa mi fakt neoplati ist do prace.To by som este musela z manzelovej vyplaty bart peniaze aby som si mohla dovolit kupit aspon permanentku na MHD aby som mohla kazdy den istn do prace. Nevraviac o tom ze este stale dojcim. A kedze vascina zien na SK zaraba 400-500 Eur tak to znamena ze sa im neplati utekat od dietata do roboty a 6 mesacne dieta dat za tazke prachy opatrovat cudzej osobe. Ked budu na Slovensku vsetky zeny zarabat 800 - 1000 Eur tak potom sa mozme bavit dalej.

mima4
20. okt 2012

@scrabble OK, ale su aj zeny ktore zarabaju tak ako som uvadzala ja. To zavisi od povolania ktore zena vykonava, a ci ma partnera do zivota alebo pritaz v podobe velkeho decka...

scrabble
20. okt 2012

@dai No a ja este raz napisem, ze tu nejde o to ze by sme boli za krkavcie matky, ale o to ze dieta by malo byt s matkou co najdlhsie.A to je fakt potvrdeny mnohymi psychologickymi studiami. A NASTASTIE na Slovensku to tak je, ze mozeme byt s dietatom dama az do 3 rokov .Len preto ze v zahranici to takto ukazkovo nefunguje? Mame sasnad prisposobit horsiemu modelu len preto ze je zahranicny????Je to jedna z mala veci ktora je na Slovensku logicka a lepsie nastavena ako v inych statoch a ja som na to patricne hrda. Ja som nenapisala ze mi tych 190 Eur nestaci, ale som napisala ze by sme mali strajkovat za slusnost a cestnost v politike a potom by uz tato debata o vyske prispevku bola zbytocna lebo prachov by bolo na vsetko dost. Aj na skolstvo, aj na zdravotnictvo a aj na podporu mamiciek ktore sa rozhodli starat sa same o svoje deti.

scrabble
20. okt 2012

@mima4 Ano ale tych je naozaj podstatne menej. Ved sa pozri na priemerny plat na Slovensku a potom sa skus zamysliet kolko asi tak bezne zeny na SK zarabaju. Na slovensku uz davno neplati ze z deti sa da zbohatnut. Hypoteku tym nesplatis ani ked sa na hlavu postavis a budes rodit jedno za druhym od 20 do 45 rokov svojho zivota. A opakujem ja nechcem strajkovat za to, aby nam zvysili rodicak, ale za slusnost a cestnost nasich polikov. Jaj kolko vby tu bolo penazi keby sa tam hore nestracali vo vreckach zlodejov, ktori su taki sikovni ze im nikto nic nedokaze a len sa nam smeju.

mima4
20. okt 2012

@scrabble chapem ta, ale ja neverim v slusnost a cestnost politikov... mne uz iluzie padli ☹ a uz sa to nikdy nezmeni, nikdy. 😔

scrabble
20. okt 2012

Co ti mam na to povedat? Snad len to, ze mas uplnu pravdu. Najhorsie je, ze zakony robia prave ti, ktori su pri koryte. A oni nepojdu sami proti sebe, teda proti svojim penazenkam. Preto na Slovensku nikdy nebudu take zakony, ktore by neboli bezzube proti korupcii na najvyzsich miestach.

kacena1159
20. okt 2012

presne aj ja toto vravím, nechápem prečo sa už ľudia nezobudia a nebojujú za svoje deti!!! Šak to sú peniaze hlavne pre nich!!!

mima4
20. okt 2012

@scrabble poviem ti tak, nech by sa k takej moci dostal ktokolvek, aj teraz nejaky pracujuci robotnik co maka 16 hodin denne, tak by "neodolal"... je to "vona moci" 😒

dai
20. okt 2012

@scrabble hm... A mnohi ini psychologovia tvrdia ze deti maju ist do kolektivu skor lebo su potom samostatnejsie efc... Vhtiahnes si dtudiu aka ti vyhovuje😉 myslim ze to nepriamo potvrdzujj aj pomaly vsetky mamy tu na mk ktore pisu ze ich deti kolektiv potrebuju skor ako v 3och rokoch....
Zs slusnost politikov strajkovat je fajn len nechapem preco si potom srale volime tych neslusnych co len pekne rozpravaju...
A osobne aj pre billam - keby sa tie peniaze naozaj zrazu zazrakkm v rozpocte nasli, tak poznam skupiny ludi ktori ich urcite potrebuju viac ako zdrave mlade zeny a muzi... Su tu aj stari a chori, ktori nemozu si privyrobit - tam by yie peniaze mali idt.
Ci sa da vyzit z 200 euro - v jednej diskusii tu na stranke niektore zeny tvrdia ze ano... Ja osobne by som z toho nevyzila - ale aj preto som si deti planovala so zodpovednym partnerom. Detto ked mo to nebude napriek to.u vychadzat tak pojdem do prace skor ako v 3och rokoch dvojho dietata...

alice107
20. okt 2012

@dai ja suhlasim s tvojimi nazormi.je dolezite predovsketkym v akom socialnom a spolcenskom prestredi sa ten ktory clovek nachadza v tej ktorej krajine.
v de aj v uk su platy celkovo vyssie ako na sk.ale aj naklady na zivot su vyssie.
ale je rozdiel v plate roznych soc.skupin.

@aliza tak ako londyn ak berlin ma stvrte kde si mozu dovolit byvat len dobre zabezpeceni ludia.a je to tak aj na sk.a su stvrte,kde si moze zaplatit byt menej solventnejsia klientela.
aje tiez rozdiel medzi lekarom v statnej nemocnici ci na pohotovosti a lekarom v sukromnom zariadeni.
v de ako v uk v statnych nemocniciach pracuju zväcsa cudzinci z vych.eu ci rozvojovych krajin. nemecki ci anglicki lekari idu do sukromnych nemocnic a do krajin ako svajciarko ,norsko.a to pre väcsie platy.
a co sa tyka robotnika v tovarni,zalezi tiez od toho aku ma kvalifikaciu.
ale prec su uz tier casy,ked na slusnej urovni mohol vychovat niekolko deti a manzelka nepracuje.ak nepracuje je to preto,ze nema dostatocne vzdelaniea bud ma problem najist pracu pri detoch a lebo sa jej neoplati pracovat.pretoze jej mzda je skoro taka ako socialna davka.takze je doma a ked im to nevychadza tak pri subehu pocitania dostanu dorovnane zo soc.pomoci v podobe davky.
v de ak zena zarobi tych 1 200 ur cisteho tak si velmi vyskakovat nemoze.a uz celkom nie ako samozivitelka. a taky plat maju zeny maleho managnementu casto.
matersk u dovolenku v de maju zeny co si platili poistenie len par tyzdnov a rodicovsky prispevok ak si nelatili poistenie a su v domacnosti 300 eur pocas 12 mesiacov a ak si platili poistenie a pracovali tak su to stanovene pecenta z prjmu.najviac 1800 eura apo urcitej vyske prjmu rodiny nemaju narok vobec.
na sk je vzhladom na to aka je situacia krajiny a produktivita prace rodicovksy prispevok nadpriemerny..aj jeho dlzka.stat si nemoze dovolit ani taky.a zaplatia to danovi poplatnici.
takze vobec nechapem zeny,ktore chcu strajkovat pre vyssi prispevok.
co takto ist pracovat?
v zapadnej eu tiez väcsina muzov nie je schopna uzivit rodinu z jedneho prjmu.ak ,tak na ukor vysky zivcotnej urovne ktoru by mali ak by zena tiez pracovala.alebo na ukor danovych poplatnikov,ktori zaplatia davky co rodina dostava na dorovnanie prjmu.
takze zalezi velmi na tom,ake kto ma vzdelanie a nasledne aku pracovnu poziciu a aky je majetny celkovo.a to tak na sk ci v de ci v uk.

billam
20. okt 2012

@dai bez ohľadu na to, či mam, alebo nemam zodpovedneho partnera, z 200eur pre dvojicky!!! sa vyzit neda.../a to mam zodpovedneho, inak by som s ním deti nemala...mam 2 VŠ a deti som porodila v 34r - takze obaja sme zodpovedne pristúpili k rodine/...preto nech tu nikto nepíše, že 200e ho naucilo šetriť a nekupovat značkové veci....je to každého vec a každého štandard, ale nehnevajte sa pri sume 200e nemôžete nakupit ani na mileticke, nie to este v tescu!..a vobec nejde o to, co a ake veci detom kupujem, pretoze z toho sa daju akurat kúpiť plienky, lieky a Nutrilon /nemohla som kojit/

dai
20. okt 2012

@billam jasne... Ono ani nikto nepredpoklada ze z toho deti uzivis. Je to prispevok nie plat. Preto som pisala o tom partnerovi a planovani - kazdy predsa vie aky vysoky je prispevok. Viem si spocitat ci prijem partnera a prispevok budu stacit. Ak nie tak treba vymysliet nieco ine na preklenutie tohto obdobia...

billam
20. okt 2012

@dai viem, že je to príspevok....len má zaujíma z čoho vychádzali, ked stanovili takúto hodnotu...prečo niekto dostane na jedno dieta skoro toľko, co dvojickove maminy?

blondiee83
20. okt 2012

@dai Takze tym si chcela povedat, ze ak partner nezaraba tisice eur, tak je nezodpovedny...a teda si vsetky mame hladat len bohateho chlapa a s nim si planovat deti, lebo len ten je zodpovedny??? Zistujem, ze tvoja jedina hodnota su peniaze, peniaze a peniaze. Zaujima teba aj nieco ine na tomto svete?

libela
20. okt 2012

sestričky štrajkovali a aha ako dopadli. aj nám môžu dať viac, ale po 2 rokoch pôjdeme do roboty, alebo na ÚP. a pridajú nám 5€ na mesiac. žiadna výhra