Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mamka sa mi stará o dieťa. Ako je to s príspevkom?

katkakon
7. jan 2015

Som na MD, ale nastupila som do práce a mamka sa mi stará o dieťa ako je to s príspevkom?Kolko bude dostávať mamka a čo mi k tomu treba na úrad? Ďakujem za každú radu.Viem, že môže dostať až do výšky 240e ,len neviem ako na to.

cannella
7. jan 2015

Ja viem tolko, ze mama si k tomu musi zriadit zivnost a ty nasledne budes nosit na UPSVaR potvrdenie, ze si jej za opatrovanie dietata zaplatila a nasl. ti budu preplacat sumu 230 Eur

miku1
7. jan 2015

@katkakon Tak ako písala @cannella , tvoja mama si musí založiť živnosť.....

enya00
7. jan 2015

@katkakon lepsie je na urade iba povedat,ze pri babu sa budete striedat s muzom,budes dostavat normalne RD nemusi si mama zakladat zivnost..asi je doma,nepracuje,ci?

vlockasnehu
7. jan 2015

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina-2/p...

Tu to mas vsetko vysvetlene. Ak das dieta do jasli napr, kde je poplatok 210 e mesacne, preplatia Ti 210, ak je poplatok 260, preplatia Ti len 230.

Staremu rodicovi bez zivnosti preplatia 41,1 eur. Ak by si babka zriadila zivnost, mohla by dostat tych 230, ale musi odvadzat odvody, podat danove priznanie atd, takze sa obavam sa, ze potom jej nezvysi ani tych 41,1 eur.

Taze bud jasle/skolka kde Ti preplatia skutcne naklady do vysky 230 eur, alebo babka a prispevok 41,1 eur.

jana_eyre
7. jan 2015

no pokial viem ja - ak matka zacne chodit do prace a ak sa o dieta stara rodinny prislusnik dostava sa pausalne 40 eur a matka dalej dostava 199 rodicovskeho prispevku.. pokial dieta das do sukromnej skolky, tak ti stat prispieva az do vysky 240eur.. viem to, pretoze mam dvoch synovcov - na jedneho dava pozor babka, kym je v praci jeho mama a druhy chodi do sukromnej skolky.. o tej zivnosti som teda este nepocula..

vlockasnehu
7. jan 2015

Nárok na výplatu rodičovského príspevku trvá aj vtedy, ak rodič vykonáva zárobkovú činnosť a starostlivosť o dieťa zabezpečí sám, druhým rodičom alebo inou plnoletou fyzickou alebo právnickou osobou.

Toto je tiez zo stranky upsvsaru, takze vyzera to tak ako pise jana_eyre ....mozes byt v praci, a ak sa o dieta bude starat babka (bez potreby zivnosti), tak dostanes rodicovsky plus tych 41,1 eur.

cannella
7. jan 2015

@jana_eyre V linku na UPSVaR, ktory je vyssie je to pekne zrozumitelne rozpisane a tiez je tam uvedene, ze prispevok je 230 Eur a len na zivnost alebo jasle, bez zivnosti 41,1 todinnemu prislusnikovi.

V kazdom pripade
@katkakon poriesis to navstevou Uradu prace, tam ti povedia odkial zacat, ale najjednoduchsie zrejme bude, ak si ponechas normalny rodicovsky, ktory si mala doposial a ten budes pripadne davat mame

selavi
7. jan 2015

@katkakon ja som ten istý prípad, nemusíš na UPSVAR vysvetľovať nič, nárok na rodičovský príspevok máš do veku troch rokov dieťaťa, čiže normálne ďalej budeš poberať rodičák a budeš pracovať. Hlásenie na UPSVAR sa dáva až po dosiahnutí troch rokov veku dieťaťa. Akurát na sociálnu poisťovňu nahlasuješ, že nastupuješ do práce a dôchodkové poistenie na teba prestáva platiť štát.
@vlockasnehu nárok má len na jeden príspevok - buď rodičovský alebo príspevok na opatrovanie, určite nie na oba naraz.

jana_eyre
7. jan 2015

@cannella ked som pisala prispevok, ten nadomnou som este nevidela.. sumu som napisala priblizne, ako mi bolo povedane - ako pisem viem len to, co riesia moje svagrine - do uctov im nevidim a jednoducho o zivnosti som este nepocula..

belllinka
7. jan 2015

@selavi Prosim ta, do tej socialne treba ist osobne a vyplnat tam nejake tlacivo? Ci da sa to aj mailom vyriesit?

katkakon
autor
7. jan 2015

@enya00 no mama je na dôchodku ,ale má 60r a je stale čiperná.

selavi
7. jan 2015

@belllinka ja som odniesla osobne tlačivo - je to registračný list fyzickej osoby - odhláška. Ale myslím, že keď pôjdeš osobne, tak ti tlačivo dajú aj pomôžu vypísať je to otázka 5 minút.

katkakon
autor
7. jan 2015

Ďakujem za rady.

vlockasnehu
7. jan 2015

http://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna...

na stranke upsvaru sa tomu nevenuju vobec, ale na tej druhej stranke pisu, ze sa nevyplaca ak sa vyplaca rodicovsky prispevok.
Ale potom mi to pride nelogicke, ak matka ide do prace a moze dalej poberat rodicovsky, preco by sa ho vzdavala a poberala len tych 40 eur.

Podla mna napis mail na oficialny kontalt upsvaru, nech Ti pisomne vysvetlia, ci je alebo nie je mozne poberat obidva prispevky (lebo ustne Ta odbiju, alebo potom nebude pravda, ze Ta nespravne informovali)

vlockasnehu
7. jan 2015

Je to tak ako pisala selavi, nemozes obe naraz, takze moznost su, ze ides do prace a

1. poberas dalej rodicovsky prispevok
2. na babku bez zivnosti dostanes tych 40 eur, rp uz nedostanes
3. das dieta do jasiel/ms, rp nedostanes, prelatia Ti skutocne naklady (co sa oplati ak mas naklady vyssie ako suma rp)
4. das dieta do jasiel/ms (to je ta pravnicka osoba), dalej poberas rp vo vyske 200 eur

Myslite, ze uz by to mohli byt spravne moznosti?

vevericka124
7. jan 2015

vsetko co popisali baby, je v pohode ale ten prispevok 41,10 je blbost, ten sa dostava ak ma matka dve deti do veku 3 rokov, skor sa jej odnal rodicovsky vtedy dostanes 41,10 E 6 tyzdnov od narodenia druheho dietata (2-3 mesiace) ako komu to vyjde. ak sa stara babka normalne dostavas rodicak ale nic viac.

niktoska
7. jan 2015

Riešila som tento problém nedávno, ja som malú dávala do jasieľ a máš presne tie možnosti ako napísala vlockasnehu. Mňa odhovárala baba na úrade od toho príspevku, že je okolo toho veľa papierovačiek. Ale mne sa viac oplatil ten príspevok, keďže za jasle platím 230€ a to mi celé preplatia, zatiaľ čo rodičovský vychádza okolo 200€.

belllinka
7. jan 2015

@niktoska A nie je teda okolo toho vela papierovaciek? Ja sa tiez rozhodujem, ci sa na to mam dat alebo mi bude stacit RP.

niktoska
7. jan 2015

@belllinka ja musím každý mesiac dať potvrdenie o zaplatení a čestné prehlásenie, no mne to všetko dajú v škôlke a ja to len tam zanesiem. Babenka na úrade tým myslela, že veľa papierovačiek má ona 🙂 že či jej chcem robiť robotu navyše. Hlavne, že vždy keď tam prídem tak sa vykecáva s kamoškami cez telefón. 😝

Tiež som sa rozhodovala, či to nenechám radšej tak, ale každý mesiac by som bola v mínuse 30€ a ono sa to za ten rok nazbiera, takže som sa nakoniec rozhodla takto.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli