Materská 2024

marsalekova1
14. aug 2023

Dobrý deň, 2. Apríla 2024 mám termín pôrodu. Od apríla 2023 som zamestnaná na TPP. Doktorka však zvažuje dať má na PN. Kvôli výške materskej však v decembri mením zamestnanie. Ak by som išla na PN, neovplyvní to nijako moju matersku, keďže planujem zmenu zamestnávateľa? Pripadne, ak dodržím lehotu viac ako 90 dni v novom zamestnaní, je 100% istota, že mi matersku priznajú z tohto príjmu? Ďakujem!

melanta
14. aug 2023

90 dní musí byť bez PN. A ak bude rovných 90 dní a bude to tesne pred nástupom na materkú, je možné, že to poisťovňa vyhodnotí ako účelové a zamiestne materské z nového zamestnania. A ono aj je logické, že ak teraz budeš na PN a potom sa tesne pred materskou zamestnáš u nového zamestnávateľa na 3 mesiace a budeš zrazu pracovať, že to ako účelové vyhodnotia, keďže to účelové aj je.

lucka_ke
14. aug 2023

SP veľmi kontroluje takéto zmeny zamestnania pred materskou, zvlášť keď ideš na PN

jana0215
14. aug 2023

Ako píšu baby vyššie, treba na to dať bacha. Sociálka nie je hlúpa, vedia si dať tieto veci dokopy. V rodine sme tiež mali takýto prípad a riešili potom aj tú novú firmu, kde bola mamička kvôli lepšej materskej zamestnaná tesne pred termínom tak, aby jej to vyšlo na tých +90 dní. Tých pár 100€ fakt nestojí za pokuty, ktoré vám potom môžu dať. Hlavne ak je konateľom firmy tvojho nového zamestnávateľa rodinný príslušník, je veľká pravdepodobnosť, že to sociálka bude riešiť.

chadkroeger
16. aug 2023

Ak pôjdete z nového zamestnania na PN tak ovplyvní to výšku. Môžete ísť jedine na dovolenku, ale tak tu v skúšobnej dobe by ste nemali mať nárok, jedine ak vám to schváli zamestnávateľ.

jana0215
16. aug 2023

@chadkroeger PN neovplyvní výšku materskej. Musí ale spĺňať 90 odrobených dní. Takže ak by sa dala hneď na PN, tak sa jej bude materská rátať od predošlého zamestnávateľa.

chadkroeger
16. aug 2023

@jana0215 pravda, zle som sa vyjadrila

marsalekova1
autor
17. aug 2023

Samozrejme, je to účelové keďže mám momentálne minimálnu mzdu a vzhľadom na možnosti, radšej využijem system a tuto “možnosť”. V apríli mám termín, nechcem si to nechať “na knap” takze už od decembra by som chcela zmeniť zamestnanie. Sociálka sa v tom až tak rýpe?

zuzanockamt
17. aug 2023

@marsalekova1 Samozrejme, že to dôsledne kontrolujú a tvoj prípad bude až veľmi okatý.

trgypadl
17. aug 2023

@marsalekova1 ahoj nechcem rypat, je to len otazka, preco si nevyuzila moznost zarobit vyssiu mzdu skor?

jana0215
17. aug 2023

@marsalekova1 ak má termín v apríli, tak ten december je fakt že natesno presne vypočítaný. Ak tak to rieš hneď, alebo vôbec. Teraz by sa to dalo pochopiť, veľa žien prvé mesiace o tehotenstve nevie.