Materská 3 roky - prečo toľko?

16. sep 2022

Viete niekto realne mi povedat ze preco vlasne mame matersku 3 roky? Preco zrovna 3 a nie 2 napr.?
Inde vo svete je to omnoho menej, alebo je napr 4 mesiace doma mama a 4 mesiace otec (Spanielsko)
Mam pocit ze tu sa zena stane mamou a vlasne je tak trochu vytlacena na okraj, 3 roky doma (viem ze nemusi byt 3 ale v prioade napr ze byva vo velkom meste a skolka berie fakt az od 3 a nema dajme tomu financie na sukromnu).
Potom je tu este aj ta druha strana ze niekedy ma zena vycitky ak chce ist skor do prave lebo vacsina zien ostava tie 3 roky.
Nepride vam to zbytocne vela? Nehovorim o extremoch ako Svajciarsko co ma matersku asi 3 mesiace ale napr 2 roky,nie je to az az? Ak ma zen napr 2 deti za sebou tak po 4 rokoch (co aj to uz je dost na vypadnutie z pracovneho procesu) by mohla ist spat namiesto 6tich. Po 6 rokoch sa ten clovek musi fakt citit uplne vypadnuty zo vsetkeho a musi to byt tazke zase sa zaradit. Aj financie taha len muz.
Podla mna by mohla byt 1.5 roka - 2 roky materska/otcovska a idealne tak ze by sa prestriedala zena a muz. Aby to nebolo vzdy len na pleciach tej zeny. Fyzicky si to odserie tehotenstvo,hormony,porod a pokracuje cele tienroky aj psychicky na materskej a potom naspat do roboty a z roboty do druhej sichty doma.
Neni cas aby sa aj nasa spolocnost trochu v tomto posunula ?

lujza123
17. sep 2022

Ja som sla do práce keď mala dcéra 2 roky a bolo to skvelé. Robila som 2, neskôr aj 3 dní v týždni, ťažká pohoda, kľud, ticho, mozog konečne zrelaxoval pri nejakej činnosti (ja som teda ťažko znášala každodenný stereotyp, domáce práce, vrestiace dieťa a duchaplne konverzácie z detského ihriska typu "papkame, kakame").

Rodicak pokryl náklady na dní v súkromnej škôlke, dcéra tam neplakala ani jediný deň, vzdy sa tam tesila, začala mi blabotat po anglicky, veľa sa tam naučila, proste nové podnetné prostredie ju posunulo vpred . Na 12 deti boli 2 - 3 učiteľky a naozaj sa im tam venovali. Otvorené mávali do 18.00 čiže žiadny stres v práci či všetko stihnem.

Voľne dní s dcérou som si potom užívala oveľa intenzívnejšie, vymyslala rôzne výlety, aktivity, mala som oveľa viac energie sa jej venovat.... .

Narozdiel od toho keď som bola s nou iba doma, možno to bolo aj tým ze som ako samozivitelka bola na všetko úplne sama, v totálnej sociálnej izolácii. Jednoducho ma to ale vôbec nenaplnalo a dovolím si tvrdiť ze ani moju dvojročnú, ktorá je povahou tiež extrovert ako ja.

zuzanockamt
17. sep 2022

@konikkon áno, potom ešte makám doma cca dve hodky, ale to je v pohode, prípadne víkendy,keď treba

konikkon
17. sep 2022

@zuzanockamt presne pre toto som si ešte pred deťmi dorabala DPS, so zámerom, že by sa to mohlo neskôr hodiť, keď raz budem mať deti.

zuzanockamt
17. sep 2022

@konikkon Ak by som nemala batoľa,tak v práci trávim viac času, zvykla som chodiť na 6:30 a poobede tiež dlhšie, tých 8-9 hodín je denne v učiteľstve odrobených.
A čo by si mohla učiť? Z čoho máš štátnice?

lujza123
17. sep 2022

Ale k téme dĺžky materskej. Podla mňa by mali mať ženy na výber. Lebo nemám pocit ze by u nás vôbec nejaký vyber mali...

Za jedno veľmi silný spoločenský tlak, to zažila asi každá skôr pracujúca mama. Vždy sa musí nájsť niekto kto ti oznami ze z tvojho dieťaťa vyrastie duševný mrzak a asocial, lebo prvé tri roky si vytvára väzby ale ty si ho strčila do jasiel a spôsobila si mu doživotnú traumu. Nejaké poznámky od cudzích nevadia, horšie je to od rodiny či od otca dieťaťa..

Druha vec sú škôlky a jasle ktorých je absolútny nedostatok. Som presvedčená že o jasle pre pol rocne bábätka by záujem nebol ale možnosť umiestniť niekde 2,5 ročne dieťa by privítali mnohé.

konikkon
17. sep 2022

@zuzanockamt ekonomické predmety, čiže na OA ale skôr na HA. Ale to je všetko ešte dosť ďaleko (4 roky), keďže mám malé 9 mesačné bábätko a som aj tehotná. Ale už teraz sa zamýšľam, čo bude po RD a aké mám možnosti, ktoré by vyhovovali mne a mojej rodine.

lucinka1988
17. sep 2022

@lujza123 tieto reči ja ale poslednú dobu počúvam čoraz častejšie na ženy, kroré si "dovolili ostať doma tie 3 roky" a bože chráň, ak nedali dieťa do škôlky ako napr.ja..to sú len tlaky a reči okolia, ja mám poslednú dobu počuť, že práveže všetci majú čoraz viac na pretrase ženy, kroré tie 3 roky využijú a tie, ktoré začnú pracovať skôr (stále si stojím za tým, že drvivá väčšina preto, lebo musí kvôli finančnej situácii a nie preto, že by robili "prevratnú kariéru") sa stavajú hrdinky a jedna pred druhou sa začnú pretekať, ktorá je akože ironicky a sarkasticky "krkavčia mater", lebo sa necíti previnilo, že dala dieťa do jaslí..Ja stále nerozumiem, načo má niekto stále potrebu toto rozoberať, vŕtať sa v živote druhých a riešiť ich život, keď je žena spokojná a vyrovnaná so svojim riešením a fungovaním🤷‍♀️( nemyslím Teba, ale všeobecne). Proste nejde mi to do hlavy- vlastne ide, tie osoby nie sú vyrovnané so svojou situáciou, ale snažia sa presvedčiť seba aj okolie, že tak, ako to majú oni- tak je to správne a čo je horšie, malo by to tak byť správne pre všetkých🙈Zase sme pri tom čiernobielym ponímaní sveta..Po prečítaní tejto diskusie sa normálne nestačím čudovať nad názormi niektorých ľudí.
Ja som tá matka, čo nemá dobrovoľne 4,5 ročného v škôlke (podľa niekoho je to fanatizmus😂), mám doma 2 divokých chlapcov, ktorí cez deň nespájajú, sú mimoriadne živí a v pohybe..A nie sú v škôlke😬Som si dovolila ich tam nedať aj napriek stereotypom tejto spoločnosti, našťastie som dostatočne silná povaha aj osobnosť, že reci okolia mi ale že absolútne nič nerobia, skôr sa vždy na tom pousmejem, koľko ludi okolo mňa má buď zrejme nudný život alebo nevyrovnaný, keď in tak leží v žalúdku ten môj, s ktorým som sa tak veľmi spokojná a stotožnená- lebo debatu o škôlke a robote a neviem čom všetkom nikdy neotvaram ja a nemám uštipačné reci na nikoho. A dovolím si povedať, že kľudne aj mamička, čo dala do jaslí 1 ročne dieťa a je v práci, môže byť spokojná- ona aj jej dieťa, nemusí to mať žiadne následky ( závisí od x dalších faktorov) a kľudne tá, ktorá je s deťmi 6 rokov doma môže byť nespokojná a jej deti tiež- a zároveň vôbec nemusia🤷‍♀️
A také vyhlásenia, že stratiť samú seba a podobne- no odkedy som na MD s prvým synom, starám sa o seba viac, ako moje bezdetné kolegyne, vždy sa pekne oblečiem a chodím upravená, mám čas na seba aj na manžela, aj ideme na rande, aj máme krásny manželský vzťah- čoraz lepší, ja skrz moju prácu sa stále posuvam v kariére, dokonca som začala robiť na niečom, na čo som si ako bezdetná nikdy netrúfla..No proste dokonalý life balance. Nepíšem to, lwbo sa chcem chváliť, len proste tie predsudky a škatuľkovanie z pohladu druhých, ktorí o živote iných nič nevedia, ma neprestávajú denne udivovať. A tiež si dovolím pozerať do mobilu a deti vypustiť na ihrisku, zatiaľ čo iné sedia v práci a deti v škôlke- pre niektoré zase v domnení, že oni dali dieťaťu maximum a neodopreli škôlku, a ja lenivá mater musím byť 24 hod s deckom a ešte sa mu nevenujem🙈😂😬Peirom realita- od rana zodpoviem 3000otazok staršiemu synovi, s mladším prečítaných 5 knižiek, sto krat sme si povedali krásne veci a 100 krat som si vypočula, ako je môj syn vďačný, že som s ním (to mi povie sám od seba moj 4,4 ročný chlapček) a na tom ihrisku im obom doprajem voľnosť, nie som matka, čo stojí stále za ich zadkom a robí animátora a aj vďaka tomu je moj syn v 4,5 roku mimoriadne samostatný, dosť veľký na to, aby sa hral sám s deťmi, a ja si za ten čas vybavujem pracovné emaily a riešim témy, kroré budem so študentmi preberať na najbližšej prednáške..a po ihrisku zase ideme domov a zase sa deťom naplno venujem- a ešte si s kľudným svedomím dovolím na 20min obom povedať.c nech ma nechajú na pokoji, že pijem kávu a chcem mať vtedy klud-- kto by to ale videl a počul, zase by mal potrebu dávať úplne irelevantné rozsudky a názory a neviem čo všetko..
Teochu som sa rozpísala, ale teda- prajem každej, aby mala možnosť si zariadiť život tak, aby bola ona a jej rodina spokojná a šťastná a nikdy ju nerozhodili názory a tlaky okolia..A najmä, nikdy nikoho nesúďme

autor
17. sep 2022

@lucinka1988 Lucka vyzera to ze mas dokonaly zivot. A ja ti ho velmi prajem. Ja osobne som ani jeden jediny krat v celej tejto diskusii nikoho neodsudzovala za pocet rokov stravenych na materskej. Bohuzial z opacnej strany sa to deje nielen na tomto fore ale aj v realnom zivote,takze je fajn o tom viest debatu. Kazdy musime pochopit ze kazdy ma svoje problemy a trapenia,riesenia a situaciu takze treba byt zhovievavy a empaticky a svet bude krajsie miesto 🥰🫶🏻

lucinka1988
17. sep 2022

súhlasím, ja som vôbec nenarážala na Teba, chápem zmysel diskusie, aj tie úvahy o dĺžke materskej..Skôr som narážala na diskutujúcich, škatuľkovanie, odsudzovanie, porovnávanie, ktoré dokonalo odzrkadľuje rozhovory aj v bežnom živote- a zmýšľanie našej spoločnosti a najmä matiek, kroré b mali byť tie, kroré sa najviac medzi sebou podporia..

autor
17. sep 2022

@lucinka1988 ja uz som uplne zlomila palicu nad ocakavanim ze zeny zenam. Ze sa pochopime a podporime. To je len jeden nekonecny hejt a odsudzovanie vo vsetkych smeroch. Pritom ja to nerobim a nedokazem pochopit co sa deje v mysliach tych zien, ved vsetci vieme ze materstvo nie je len prechadzka ruzovou zahradou vzdy a mali by sme byt k sebe dobre ale to je totalna utopia, bohuzial.

zuzanockamt
17. sep 2022

@lucinka1988 Stále píšeš, že ženy idú pracovať len kvôli peniazom. My máme dosť úspor, mohla som ostať doma, ale načo mínať úspory, keď môžem mať plný plat+RP a úspory na horšie časy ostanú. A druhý dôvod - kľudne ma tu môžu za môj názor rozniesť na kopytách - nie som matka, ktorú to doma s mini dojčaťom a batoľaťom baví. Postarám sa, urobím, čo treba, pomojkám, ale idem na autopilota a vnútorne ma ten stereotyp zabíja. Nebaví ma to a hotovo. Mňa to začína baviť od veku cca 4-6 rokov. Takže aj preto idem do práce a potom je to pre všetkých lepšie.

lucinka1988
17. sep 2022

@zuzanockamt nie, nepíšem, píšem, že drvivá väčšina..v mojom okolí- a ešte aj z tých sa drvivá väčšina tvári, že ide dobrovoľne a uráža tie, kroré sú doma 3 alebo viac rokov- len toto bola pointa tej časti môjho príspevku..nič viac..A to, že ty to takto cítiš je tiež v poriadku podľa mňa..ja to isto neodsudzujem..

lucinka1988
17. sep 2022

to nie len ženy voči ženám ale všeobecne ľudia voči ľuďom..Ale hejt ako taký vždy vypovedá viac o danej osobe, ako o tom, koho kritizuje..Je to smutne, ale tak- dôležité je sa obklopovať najmä ľudmi, čo sú pre nás prínosom a ostatných eliminovať

lujza123
17. sep 2022

@lucinka1988 no samozrejme kazda matka co ide proti prúdu a ešte si dovolí byt s tým aj spokojná musí čeliť určitému tlaku okolia. Škôlkarov doma ešte znesú ale keď niekto doma učí školákov tak koniec sveta.
Kiez by bolo trochu viac pochopenia medzi ľuďmi a hlavne keby si doprajeme aj vzájomnú slobodu, nielen myšlienkovo ale aj zákonmi a podmienkami. Aby sa ženy naozaj mohli slobodne rozhodnúť ako sa budú starať o svoje deti

kris_tin257
17. sep 2022

Ja si tiež myslím že je to veľmi veľa, aj pre dieťa aj pre ženu, ja som syna dala v dvoch rokoch do škôlky veľmi mu to prospelo veľmi ho to posunulo dopredu a škôlka sa mu veľmi páči a ja som spokojná že som späť v práci 😊

zuzana76
17. sep 2022

Ale ty si ta, čo odsudzuje ženy čo su dlhšie doma, čo by so povedala na rodičovskú dovolenku podľa zdravotného stavu dietata, do dvoch rokov bežne a ak by bol akýkoľvek zdravotný problém tak aj do 5 rokov. Popíšem ti to na mojom prípade, moje dieta v troch rokoch nevzali do škôlky, nebolo zrelé, ja som už musela do roboty, starala sa o neho moja mamina rok, potom do škôlky od štyroch rokov, vo februári, keď mal 4,5 roka dostal meningitídu , dva týždne na jiske, pol roka doma. Žiadna škôlka kvôli imunite, zase sa starala moja mamina, v piatich rokoch išiel do škôlky, mal odloženú sk dochádzku kvôli nezrelosti a zdravotnému stavu. V škole pokračujeme ďalšími zdravotnými problémami. Ja by som reálne potrebovala rodičovskú dovolenku do tých piatich rokov, ale už som bohužiaľ musela do prace, čiže kľudne s tebou budem súhlasiť, ženy čo chcú a deti su zdravé, nech idú po dvoch rokoch, ale väčšina deti ma reálne rôzne problémy a vyžaduje si matku aj dlhšie

autor
17. sep 2022

@zuzana76 prepac ale neviem ci si citala nejake moje komentare alebo vobec nieco co som napislaa pretoze ja som vsetko len nie niekto, kto odsudzuje niekoho na materskej- nech je akokolvek dlho doma, tak prosim, toto je nefer mi pisat a neviem odkial si to vzala.
Ja si myslim ze kazda mama nech je doma kolko potrebuje, v tvojom pripade ma velmi mrzi ze stat ta nepodpori ked to potrebujes. Zdravotne znevyhodnenie je predsa uplne ina tema,zasluzila by si si omnoho vacsiu podporu samozrejme.

Ale opakujem, ja neodsudzujem a nekomentujem a nijako neznevazujem ziadnu zenu, ci je doma dlho ci kratko tak mi to uz prosim nepis, dakujem.

zuzana76
17. sep 2022

Je veľa detičiek, co pozrebuju byt doslova vypiplane a to neurobí škôlka, ani opatrovateľka, čože ja by som dala RD podľa zdravotného stavu dieťaťa, ak dieta potrebuje navštevovať aj nejakých odborných lekárov, neurológa, nefrologa atd… posunula by som hranicu dajme tomu až na tých 5 rokov

autor
17. sep 2022

@zuzana76 opakujem, v pripade zdravotneho problemu je tato tema uplny nonsens. vtedy nech je mama doma a podporovana co najviac, co najdlhsie. Nie je nic tazsie nez zdravotny problem dietata a vsetci, a predovsetkym stat, by mal takyto rodicom co najviac pomahat.
Ale tato tema vobec o nicom takom nie je.

ropucha6
17. sep 2022

Tri roky je dost luxus. Ved ked sa vratis do roboty skor, dostavas aj rodicovsky prispevok, z toho nezaplatis sukromnu skolku? Vsak ked nerobis, mas len rodicovsky, nejak nerozumiem tejto matematike. Je to cisto na rozhodnuti matky.

zuzana76
17. sep 2022

A to ja som teda nijako nezahalala, nástupom do prace som začala študovať na druhej VS, takže píšem z druhej strany, je tri roky su minimum a kto chce nech ide skôr , ma možnosť, ale možnosť zostať dlhšie na platenej RD nie je

elizita
17. sep 2022

Viesta to fajn vysvetlila bez emócií,z pohľadu sociálneho štátu.. v konečnom dôsledku to spôsobilo,že mnohí a fakt mnohí vnímajú matku,čo "odloží" 2r dieťa do zlej zlej škôlky za krkavciu akoby prestala byť matkou.. mnohí nechápu že nie každá sa narodila aby rodila,varila ,utierala do 3r zadky a robila animátorku a už si otieraju huby,že ani nemá rodiť deti.. mnohé chcú zostát aj ženami,ktoré sa realizujú aj inde ako v domácnosti.. preto nie je taká žena horšia matka ako tá,čo je doma s dieťaťom. Žiaľ tých pracovných ponúk pre matky je fakt málo,ale za posledných 7 rokov sa to určite zlepšilo.

lucinka1988
17. sep 2022

@zuzana76 ostat doma na predĺženej RD z dôvodu zdravotného stavu dieťaťa predsa je. alebo sa mýlim? Dokonca platená RD, len treba dať osobitnú žiadosť a samozrejme lekárske potvrdenie a diagnózou..

elizita
17. sep 2022

@lucinka1988 ale ty píšeš že sa kariérne posúvas,tak asi pracuješ aj keď nie sú deti v škôlke.. ono často vychádza ten "hejt" voči ženám čo sú doma zo skúseností,že niekto je 3,6 rokov doma,potom chce pracovať a obviňuje všetkých naokolo že nemá robotu.. alebo je doma a vyplákava že nemajú peniaze.. a takých poznám dosť.. je iné,keď viem,že po xy rokoch mam stále prácu istú. Ja som napr nešla do práce kvôli financiám,ale aby som si ju udržala,keďže neoplyvam žiadnymi speci schopnosťami alebo odbornosťou a bolo by pre mňa ozaj ťažké nájsť po tak dlhej pauze inú prácu.. a čo na to okolie? Či mi rodicak nestačí,že som karieristka a načo som si robila deti 🤦 pritom som prvý rok robila 20-25h/mesiac a až od 2r kedy sa mi podarilo dať dcéru do škôlky som začala aj zarábať..

lucinka1988
17. sep 2022

@elizita áno, máš pravdu, pracujem, akurát že v mojom prípade tie hejty aktuálne smerujú k tomu, že okolie je odborníkom na vývin mojich deti, lebo nie sú "v kolektíve", ja som zas dovolí tomuto na pretrase..a keď som nastúpila s prvým synom pred 4,5 rokmi na MD a niekto známy ma stretol na ulici bez neho s nbookom v ruke, hneď vyvalené oči, či už idem na pohovor- hovorím nie, idem do práce, hneď reakcia- cooo? Od takého malého bábätka? a hneď na to- no ja mám moje dieťa vytúžené a chcem si ho poriadne užiť, určite by som nechodila do práce🙈Prídem do prace a kolegyne, kroré ma stretli po ceste rad za radom- a vy čo ru robíte? Choďte si užívať bábätko, malé je iba raz🙈a ja pozerám a nejako som sa neznohla ani na slovo- vtedy, teraz mám už z toho srandu.. Ale- realita bola a je tá, že ja 90% času robim z domu a vtedy som chodievala 1x v tyzdni na 2 hod aj s cestou prebrať dôležité veci so šéfom a zase naspäť- za tie 2 hod maly spal, teda spal 3hod, ja som už bola hodinu doma a on stále spal, bol s manželom- zvyknutý na neho od narodenia a naozaj si nemyslím, že by ho nejako poznačilo, že z toho času 24/7 som sa na 2 hod vzdialila..Ale mne sa toto nechcelo nikomu vysvetľovať..A prwsne tie ženy, čo mali tieto poznámky, prwsne tie tu o pol roka neskôr vypisovali, čo niekto nevie o práci na doma, že ich ide doma drbnut, že potrebuju svoj svet, peniaze navyše atd atd.A reči typu, že oni nebudú robiť popri MD, lebo ich dieťa je vytúžené🙈(akoby to moje nebolo), tak tie to vedeli zaklincovať. Takže úplne chápem tvoj point, cez to všetko by nikto nemal zovšeobecňovať a hneď odsúdiť matku, čo je doma 3 roky, nevidíme do života druhých..každého vec..🤗

zuzuliatko18
17. sep 2022

Ja som vdacna, ze.mame.moznost byt s.dietatom doma do troch rokov. Na drobca sme cakali viac nez 5 rokov, vzhladom na Vela veci je malo pravdepodobne, ze by sa nam niekedy postastilo dalsie dieta a ja si uzivam, ze ho mame a ze mozeme spolu objavovat svet. Teraz, ked uz ma skoro 2.5 roka, je to partak na vylety, s vlastnou hlavou, takze niekedy celkom slusna vyzva na to, ako stravime spolu cas. Iste, su aj dni, ked by som ho Bez vahania supla do skolky, lebo som Len clovek a mam Len jedny nervy, no vacsinu dni je to super cas. Svet pre.mna prostrednictvom jeho radosti z uplnych drobnosti nadobuda novy rozmer a je to pre mna velka skola zivota.
Ked SA narodil, mala som odrobenych cca 10 rokov a pracovat este vela.rokov budem, no tieto Tri si uzivam. A prave od jeho dvoch rokov je to zaujimavejsie, pretoze vnima veci okolo seba a mozeme behat po vyletoch, vozit SAe MHD a podobne.

mooonika1975
17. sep 2022

ja len , že ak byť s dieťaťom doma, tak matka. Nepýtajte sa prečo, proste je to tak. Samozrejme, ak matka plni svoju rolu tak ako má a nie je z toho znechutená.

ropucha6
17. sep 2022

@mooonika1975 preco tento nazor? Preco otec nie?

zuzana76
17. sep 2022

@lucinka1988 ja som uz pracovala, keď sa jemu zhoršil zdravotný stav, by dom sa vrátila z prace znova na rodičak? Práca tiež nie je holubník, myslím, že to bolo neplatené

zuzanockamt
17. sep 2022

@zuzana76 môžeš sa na platený vrátiť aj z práce, stačí dať žiadosť o RP a doložiť dg, ak je dieťa na tom tak zle