Materská a rodičák

luciakstv
19. máj 2023

Ahojte idem sem po radu v októbri mi konci rodičák to je v poriadku snáď mi dcérku vezmú v septembri do škôlky. Ale moja otázka znie som tehotná termín mám v decembri a počas prvého tehotenstva mi skončil pracovný pomer takze som nezamestnaná nemám teda reťazovú matersku ako ďalej postupovať aby som nešla na ten nižší rodicak alebo aby som neprišla o matersku ?
Môže ísť na materskú manžel ja pôjdem na úrad prace a potom po pól roku čo konci materská by som išla ja na rodicak čo je 2,5 roka ?
Manžel je ale živnostník.
Ďakujem za radu.

petamich
19. máj 2023

kedy skoncil pracovny pomer? o davku v nezamestnanosti sa da poziadat do 2 rokov od skoncenia pracovneho pomeru

kazdopadne ak pisete, ze skoncil pracovny pomer pocas prveho tehotenstva, tak nemate narok na matersku ani na tehotenske a je mozne, ze davku v nezamestnanosti nestihate vycerpat, manzel samozrejme moze ist na matersku ak splna podmienky (rovnake ako u zien), nasledne nech radsej pobera rodicovsky on, ak bude mat narok na matersku, tak potom bude poberat vyssi rodicak, vy by ste poberali iba ten nizsi

tym, ze mate dve deti do 6 rokov, tak sa viete zaevidovat ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov, tym padom zdravotne bude za vas platit stat a manzel bude mat vyssi rodicak ak nan prejde plynule z materskej (vy ziadny prijem)

ale teda aby som sa len nedomnievala, kedy skoncil ten pracovny pomer?

zuzanockamt
19. máj 2023

@petamich Ale manžel môže nastúpiť na MD až po 6-tich týždňoch.

petamich
19. máj 2023

@zuzanockamt ano 🙂 teda moze ist na 2 tyzdne na otcovsku a potom po 6 tyzdnoch zvysok 🙂 alebo moze ist na otcovsku 4.-6. tyzden a potom od 6. tyzdna zvysok

dakujem za doplnenie

lenuska9999
20. máj 2023

@luciakstv kedy skončil pracovný pomer ? Stíhate podmienku 270 dní poistenia za 2 roky ? Ak áno tak sa len rýchlo niekam zamestnat, aby sa obnovilo nemocenské poistenie

luliu
20. máj 2023

Ty na materskú pravdepodobne nárok nemáš, takže len nižší RP. Po manželovej materskej, ak teda má na ňu nárok, pôjdeš aj tak na nižší RP

luliu
20. máj 2023

@lenuska9999 určite nestíha, kedze má pôrod v decembri a pomer jej skončil počas prvého tehotenstva

patusss
20. máj 2023

Špekulácia, ale napadlo mi, že by manžel mohol ísť na materskú najprv s prvým (koľko stíha do 3 rokov), potom s druhým.

luciakstv
autor
20. máj 2023

@petamich pfúha no dcérka ide mat 3 roky a keď som bola s ňou tehotná tak mi skončil takze 3 roky určite.

luciakstv
autor
20. máj 2023

@petamich takze najlepšie by bolo keby manžel išiel aj na matersku aj rodicak a ja zatiaľ úrad prace ? Ale to je iba 6 mesiacov potom neviem čo doma zadarmo… ako to je v pohode veď manželovi by chodil rodicak a chodil by do prace asi tak iba

luliu
20. máj 2023

@luciakstv úrad práce nie je len na 6 mesiacov, ale musíš chodiť na pohovory a môžu ťa vyradiť. Ak budeš doma, musíš si platiť ZP

petamich
20. máj 2023

no tazko povedat, co je najlepsie, to si asi musite vypocitat

ak ti pracovny pomer skoncil pred viac ako 3 rokmi, nemas narok na nic - ani na matersku, ani na vyssi rodicovsky ani podporu v nezamestnanosti (ani na tu nemas narok, mala si narok do 2 rokov od ukoncenia PP)

takze bud budes poberat, ked ti zanikne rodicak na starsiu, ten nizsi na mladsiu a manzel normalne pracuje

alebo manzel pojde na matersku (od tych 6 tydznov dietata, len 2 tyzdne si moze vycerpat skor) a ty sa zaevidujes na urade prace alebo sa v zdravotnej poistovni nahlasis ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov ale teda nemas narok na ziadnu davku akurat bude stat platit zdravotku, v porovnani s UP to ma vyhodu, ze ta nebudu posielat po pohovoroch

lilinka88
21. máj 2023

Manžel si platí aj sociálne odvody? Lebo ak iba zdravotné,tak nebude mať nárok na materské ani on

luliu
21. máj 2023

@petamich oni nemôžu byť obaja doma s jedným dieťaťom a keď je staršie v škôlke, ZP si bude musieť platit

mamina7070
21. máj 2023

ty z UP nedostanes podporu mas narok len na nizsi RP po narodeni druheho dietata
teraz uz nevyriesis nic ine na tehotenske a materske narok nemas

lami201020
25. máj 2023

Dobry den, aka by bola vyska mojej materskej ked mam odpracovane 370dni . Kde si to vypocitam?

veronikaszabova
25. máj 2023

@lami201020 staci si na nete najst kalkulacku na vypocet MP