Materská a rodičovská z Rakúska

natt7
2. mar 2024

Ahojte, pracujem full time v Rakusku od 2021 a bývam na Slovensku. Dočítala som sa že materská 16tyzdnov sa mi bude vyplácať z Rakúska vo výške 100% z platu. Čo sa týka rodičovskej mám v tom trošku neporiadok. Je niekto v podobnej situácii a vybavoval si matersku a rodičovskú? Platí 80% z čistej mzdy po dobu jedného roka? A teba požiadať najskôr na Slovensku a z rakúska sa to bude dopočítavať? Ďakujem za každú odpoved 🙂

tehulka2011
2. mar 2024

Ahoj, zalezi, kde je ekonomicky cinny otec dietata. Ale ano, materska = wochengeld je vo vyske 100% platu a potom si vyberies variant KBG. Doma s dietatom mozes byt max. 2 roky, potom sa musis vratit do prace, inak si KBG budu narokovat naspat.
Mas narok na porod v AT, to je fajn, ale tie vybavovacky, co su okolo toho, teda nezavidim, okrem toho sa to teraz uz ani neoplati, lebo na SK je rodicak az 3 roky, pomerne vysoky, tehotenske, materska pocas dlhsej doby, na matersku moze ist aj otec dietata...

guiseppinka
2. mar 2024

@tehulka2011 varianty na kbg prestali existovat k 1.3.2017, kedy sa to menilo na pocet dni. Nastup do prace a poberanie kbg su 2 absolutne nesuvisiace veci. Kbg vracia iba vtedy, ak prekroci sumu 18000 nieco (neviem presne. Cisla sa menili, kedysi to bolo 16200). Do prace sa mala vratit v den druhych narodenin, ale toto od 1.11.2023 skratili na 22 mesiacov... vyska wochengeldu bola kedysi okolo 80% vyplacana 8 tyzdnov (!!! Nie 2 mesiace!!) pred a 8 po porode. Je mozne, ze vysku zdvihli, neviem. Ak pracuje v at, tak co ma s uradmi na svk? Vsetko riesi v at... ma svk by ju zrusili rovno...

Ak si mala skvely plat, oplati sa viac ten variant zavisly od platu, po roku ti vsak konci zdravotne poistenie a musis sa pripoistit k muzovi, doma ostavas zadarmo do tych 22 mesiacov, 3 mesiace pred koncom si moues poziadas o elternteilzeit, ak splnas podmienky. Ak si mala plat "nizsi" a viac sa ti oplati variant pocet dni, tak si to hlavne naplanuj tak, aby ak sa vratis do prace, si nepresvihla hranicu prijmu.... ideal na tieto otazky sa obratit na arbeiterkammer...

bluemoon24
2. mar 2024

@natt7 materskou budes mit urcite z Rakouska. Pokud otec ditete pracuje na Slovensku a zijete na Slovensku, mela bys pobirat RP ze Slovenska, pokud pracujete oba v Rakousku tak tam.

guiseppinka
2. mar 2024

@bluemoon24 ani rodicak nebude poberat na svk... kedze pracuje stale v at...