Reťazový pôrod a vymeriavací základ druhej materskej

leeshka
1. dec 2020

Ahojte,

nenasla som podobnu situaciu, tak snad mi budete vediet niekto poradit.
Som na rodicovskej, ktora mi konci 08/2021, stale som zamestnana na TPP, doba neurcita.
Na dalsiu matersku by som mala nastupit 06/2021, takze pocas trvania rodicovskej, cize ide o retazovy porod a teda materska by sa mi mala ratat z roku 2020, v ktorom som na rodicovskej.
Prvu matersku som mala maximalnu, rocny prijem som mala v takej vyske ze by postacoval aj pre maximum roku 2021.
Kedze plati podmienka ze druha materska nesmie byt nizsia ako prva pri retazovom porode, znamena to ze mi bude uznana v 2021 v maxime pre ten rok prvej materskej, cize 2018 alebo ze bude ratana z toho prijmu co som mala toho casu?
Dakujem

tramtada31
2. dec 2020

Bude ti rátana z toho, čo zamestnávateľ sociálke potvrdi, čiže môže byt vyššia, než si mala, ale nižšia nebude.

nela6
2. dec 2020

@leeshka dava sa prijem odhadom, kolko by ti vyslo keby si robila.

juliatriscova
2. dec 2020

@leeshka pri reťazovom pôrode bude materská taká akú ti potvrdí zamestnávateľ a zároveň nesmie byť nižšia akú si mala prvú.......čiže buď rovnaká alebo vyššia.......

leeshka
autor
2. dec 2020

@tramtada31
@nela6
@juliatriscova dakujem baby, tak snad nahlasi taku sumu ako som mala pred odchodom na prvu matersku 🙂

julinka88
8. máj 2021

Dobrý deň prosím vedeli by ste mi poradiť ci budem mat narok na matersku v retazovom pôrode ak som stale zamestnana a som na RD momentálne a na MD mam nastupit cca v novembri tohto roka ALE prvu matersku som nemala priznanu nakoľko som tehotná už nastúpila a nevedela som o tom a chybalo mi 10 dni na priznanie? Ako to bude teraz tiez nebudem mať nárok?

julinka88
13. máj 2021

Dobrý deň prosím Vás mohli by ste mi poradiť ako dosiahnut narok na matersku prva mi nebola uznana chybalo mi 11 dni teraz budem mat retazovy porod som zamestnana na RD momentalne co mozem spraviť aby som teraz narok mala ako dobehnut tie dni co mi chybaju? Za vsetky rady vopred ďakujem

juliatriscova
13. máj 2021

@julinka88 od kedy si zamestnaná?

julinka88
14. máj 2021

@juliatriscova od roku 2018 september a som na neurčito

julinka88
14. máj 2021

@juliatriscova teda v septembri 8 ho som nastupila uz 2 tt tehotna bol to šok ked som to zistila a rodila som 28 mája 2019 teraz som zase tehu a nechcem si nechat ujst ďalšiu matersku je to nase 5 bábo pomohlo by sa zamestnať u ineho zamestnavatela povedzme na mesiac? Ja inak robim v automobilke a tam sa vratit teraz nechcem jedine ze by som sa hned dala na PN?

juliatriscova
14. máj 2021

@julinka88 nárok ti vznikne... Splnas obe podmienky...rodičovský sa počíta do obdobia 270dni...nový TPP by musel trvať 270dni aby sa ti z neho počítalo, keď neukoncis starý...ináč sa na neho nebude prihliadať...

julinka88
14. máj 2021

@juliatriscova aha tak ďakujem veľmi pekne lebo mi bolo povedane tu v inej skupine ze ak mi nevyšla prva tak ani druha mi nevide ze stale mi bude chýbať tych 11 dní

julinka88
14. máj 2021

@juliatriscova a este sa spytam budem mat teda narok aj na tehotenske?

juliatriscova
14. máj 2021

@julinka88 Skúma sa obdobie 2 rokov ....tých 11 dní už nie sú v tom období...tehotenské tiež musíš splniť podmienku tu istú ako pri materskej...

marvin1234
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
julinka88
14. máj 2021

@juliatriscova takže narok vznikne?

juliatriscova
14. máj 2021

@julinka88 kedy máš nástup na materskú a kedy termín pôrodu?

tatisna
14. máj 2021

@leeshka mne prišla materská ešte vyššia ako prvá ale to preto ze sa zvyšovali aj % zo 70 na 75 z vym. zákl. Neviem koľko nahlásil zamestnávateľ, najprv som to chcela riešiť, že za tie roky by mi mali zvýšiť plat, resp. z kolekt. zmlyvy sa zvyšuje ale potom na mňa prišli tie tehotenské stavy, nevolnosti, únava, tak som sa na to vybodla.

julinka88
15. máj 2021

@juliatriscova termin pôrodu 13.12 2021 ale nakolko budem mat sekciu tak to bude asi o par dní skôr nastup na materskú este nvm doktor ani sestrička nehovorili

basska_b
15. máj 2021

@leeshka Závisí od toho, čo napíše zamestnávateľ. Ak to bude postačovať na maximum tohto roku, budeš mať to maximum

sandrita0
23. sep 2021

Ahojte mam otazočku,dúfam že niekto bude vedieť odpoveď,na inernete som sa nedočítala.Je celkom možné vlastne ak dobre to gynekológ vypočítal že nástup na druhú materskú mám v deň kedy moje prvorodené dieťa dovrši 3roky.Bude sa to rátať ako reťazový pôrod?Som zamestnaná normálne.Na nete vďade píše pred dovršenim 3rokov,pýtam sa či ho požiadať o zmenu jedného dňa nástupu kna MD alebo mi to prejde?
Aj keby som si to takto chela naplánovať neverím že sa to podarí😃