Materská a rodičovský z Rakúska

laucia
29. dec 2020

Dobry den, pracuhem v Rakusku no planujem rodit a zit na SR kde mam aj lekara a taktiez manzel pracuje a zije na SR. Vedeli by ste mi poradit ako je to s materskou (2+2), treba na nu cakat alebo ju vyplatia v normalnom case 2 mesiace pred a 2 mesiace po porode? Je vyplacana automaticky alebo treba ziadat pred 8.mesiacom tehotenstva? Nasledne predpokladam ze budem mat narok na rodinne pridavky a rodicovsky na SR a v Rakusku ziadat do Differenzahlung, je to zlozite? Vyplatia to podla typu aky si zvolim a po uplnynuti tejto doby alebo budu cakat az do 3 rokov dietata?

nickpick
29. dec 2020

@laucia Wochengeld=nasa materska dostanes 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po porode, musis o nu poziadat v rakuskej Krankenkasse, potom je potrebne poziadat o rodicak (Kinderbetreungsgeld) a pridavky (Familienbeihilfe) na danovom (Steueramt), materska je pomerne lahko vybavitelna, zatialco rodicak a pridavky je proces na dlhe lakte, podmienkou je schvalenie pridavkov az potom ti schvalia rodicak, ak nevies dobre nemecky odporucam oslovit niekoho kto sa v tom vyzna za poplatok - na FCB funguje skupina (prilozeny obrazok), kde ti zeny odpovedia aj na detailne otazky....mimochodom v Rakusku je max.rodicovska dovolenka do 2. roku dietata, nie 3 roky ako u nas....o matersku kludne poziadaj skor - 6-7. mesiac, ak by nahodou pozadovali este nejake doklady a komunikacia by sa natahovala, o rodicak a pridavky mozes hned po porode, aj tak ta budu dodatocne vyzyvat o potvrdenia od lekarov a od slovenskych uradov, nezabudni poziadat hned po porode o rodicak a pridavky aj na SK....

nickpick
29. dec 2020

@laucia odporucam ak sa teraz este zdrziavas v AT vybavit si v Krankenkasse tzv. Handysignatur, je to elektronicky pristup do svojho konta na stranky Krankenkasse a Steueramtu, s tymto pristupom si budes moct zaslat ziadosti o matersku, rodicak a pridavky aj online, nebudes musiet zasielat ziadosti postou plus budes vidiet status ziadosti, v akom stave tvoje veci vybavuju...

laucia
autor
30. dec 2020

@nickpick dakujem ti velmi velmi pekne, super! Ja mam BVA, ale to je asi jedno ktoru poistovnu mam. Velka vdaka, isto mi to velmi pomoze!

katjicka
6. jan 2021

@nickpick ahoj, narazila som na tuto temu, kedze si potrebujem zacat vybavovat fbh, kbg... nenasla som tu skupinu, ktoru odporucas. Prosim Ta, mohla by si ma do nej pridat? vidim, ze je privatna, mozno preto som ju nenasla. velka vdaka!

nickpick
6. jan 2021

@katjicka skus mi poslat do spravy tvoje meno na fcb

katjicka
6. jan 2021

@nickpick jansom tu skupinu hladala tu na mk 🤦🏻‍♀️ az teraz som si vsimla, ze je to na fb. uz by to malo byt v poriadku, dakujem 🙂

malicka_anicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz