Materská - aká je šanca mať ju vyššiu?

simka297
6. nov 2019

Ahojte, viem že sa to tu riešilo už xykrát, pozerala som aj diskusie, ale stále si nie som istá. Takže, zamestnaná som od 1. 4. 2019 výpoveď som dostala k 1.10. 2019, čiže mám odrobených 169 dní (5,5 mesiaca), po výpovedi som zistila že som tehotná (asi 8tt) tak som sa rýchlo zamestnala aby som mala odrobených tých 270 dní a dostala vôbec nejakú materskú. Teraz som narazila na článok o diere v zákone a o maximálnej materskej. Momentálne pracujem od 28.10. 2019. Tak teoreticky keby dám výpoveď a zamestnám sa v práci s vyšším platom bude sa materská rátať z toho nového platu? Samozrejme dodržať bez PN a OČR a tých najmenej 90 dní pred nástupom na materskú (ak správne chápem). Rozumie sa tu tomu niekto a vedel by mi poradiť alebo niekto s podobnou situáciou?
Ďakujem vopred za každú radu 🙂

maricenkamari
6. nov 2019

@simka297 ja som to tak robila ale ja som pred tym bola sest rokov v jednej praci takze narok na matersku som mala

evittam
6. nov 2019

@simka297 Ano ak splnis hlavnú podmienku naroku na MD t.j.270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom a u nového zamestnávateľa budeš mat minimálne 90dni bez PN a OCR tak VZ pre MD bude hruby príjem od nového zamestnávateľa-odporucam nie presne 90dni aspoň 100 a viac. Uz to SP riesi ako ucelove- vlastná skúsenosť.

simka297
autor
26. dec 2019

@evittam dakujem 😊 a este prosim ta tych 90 dni nesmie byt prerusenych pn a ocr alebo sa len nezaratavaju? a ako to je s materskou ked mam termin 10.6. a na matersku ma doktor vypise koncom aprila? a keby dam v praci vypoved ostanem nezamestnana a potom si najdem lepsie platene zamestnanie?

evittam
26. dec 2019

@simka297 Prepac ale comu nerozumies na "90dni bez PN a OCR"
To všetko co pises chces ako stihnúť do nastúpu na MD?!

simka297
autor
26. dec 2019

@evittam a tak musi to byt 90 dni pred porodom alebo pred nastupom na matersku? a nevyznam sa v tom a neviem co spravit tak sa radsej pytam

evittam
26. dec 2019

@simka297 Vsetko som ti uz 2x napisala
Ako to moze byt 90 dni pred pôrodom?! Ked pred pôrodom si 6tyzdnov na MD.

simka297
autor
26. dec 2019

@evittam dobre 🙂 dakujem za ochotu.