Materská dovolenka - žiadosť

zoizoi
25. mar 2015

Prosím, vie mi niekto poradiť ohľadom materskej ? Nástup na materskú dovolenku mám 2.3.2015, zamestnávateľovi som ju už odovzdala, tvrdí, že žiadosť už poslal na soc. poisťovňu, včera som tam volala (24.3.2015), ale nič im neprišlo... To znamená, že v apríli nedostanem žiadne peniažky ? ☹ V aký dátum sa vypláca? Ak mi výde nižšia ako rodičovský príspevok (čo je dosť možné, lebo dlho som tam robila len na dohodu) musím ešte niekde písať žiadosť o doplatenie do výšky aspoň rodičovského príspevku? Alebo je to automaticky? ďakujem veľmi pekne, za každú radu

evittam
25. mar 2015

@zoizoi Ak im nic neprislo,tak im zamestnavatel nic neposlal. Treba ist na SP osobne a zistit si vysku MD,ak by bola nizsia ako RD,rozdiel doplaca UPSVaR a aj tam potom treba ist osobne.

gapa
25. mar 2015

@zoizoi treba aby zamestnávatel to poslal a oni to mali najneskôr cca 2-4.apríla 2015, oni to spracujú, ak nebude komplikácia, tak vyplatia v apríly. Ak ti vyjde menej ako RP, tak treba požiadať o RP, no treba doklad zo SP, o výške materského a žiadaš až od mesiaca, kedy sa dieťa narodí, tj. ak sa narodí v apríly, tak až od apríla, lebo rodič.prísepok sa nevypláca z dôvodu tehotenstva ale z dôvodu starostlivosti o dieťa, tj. aj rodný list dieťaťa treba.

zoizoi
autor
25. mar 2015

@evittam ďakujem za radu, bola som aj osobne, ale tá ,,milá,, pani čo tam sedela mi povedala že ona mi to rátať nebude... Poslala ma preč, že mám počkať kým mi príde vyjadrenie poštou...

zoizoi
autor
25. mar 2015

@gapa ďakujem, na soc. mi povedala, že podľa poistnej doby mám nárok na materskú. To nefunguje tak, že ak by bola aj materská nižšia ako rodičovský príspevok, zvyšok po mojej žiadosti doplatí UPSVaR ? Materská sa predsa vypláca aj pred narodením dieťatka, alebo nie? Ak je nižšia tak až po narodení? Ja som bola aj osobne na soc. poisťovni a nechápem načo tam tie dievčatá zamestnávajú, keď mi nevedia nič poradiť, len že mám čakať...

gapa
25. mar 2015

@zoizoi áno, RD až od mesiaca narodenia (aj nezamestnané maminy poberajú RD až od mesiaca narodenia a nie od 6teho týždna pred nástupom na RD). V soc.poistovni o Zákone o rodič.príspevku nemusia vedieť nič, aj ked teda mohli by, aspon tie, čo robia s nem.dávkami. Viem, že kedysi záležalo aj od sumy, akú ti mali doplácať, ak to bolo málo, tak sa doplácalo za viac mesiacov, no nepamätám si to a možno teraz je už inak. NO a termín máš pekný, mám sestru narodenú 13.4 - barana 🙂

evittam
26. mar 2015

@zoizoi Tak to sú tie naše "ochotné" úradníčky. A áno ak budeš mať MD nižšiu, tak ti zvyšok doplatí UPSVaR ako som ti písala. Kamarátke to tak vyšlo. 😉

elizita
26. mar 2015

oni to tam mozu mat uz, len to nemusia mat este spracovane... ja som tam raz bola kvoli PN, tvrdili mi, ze to tam este od zamestnavatela nemaju, takze dostanem PN az o mesiac neskor a dojdem domov a peniaze uz na ucte..