Materská, keď je muž v policajnom zbore

monika_baricic
26. apr 2018

Ahojte. Mam taku otazku, viem ze sa to tu uz riesilo, ale mozno niekto ma/vie nieco aktualnejsie do tejto temy. Som na RD so syncekom, manzel je zamestnany v policajnom zbore. Chceli by sme vyuzit jeho “matersku”. Akurat, ze sme zistili, ze vlastne nema podla ich socialneho zakona, ktorym sa v PZ riadia, narok. Mne sa to zda dost nejednoznacne. Nemate s tym niektora skusenost, ktorej muz pracuje tiez v PZ pripadne je vojak/hasic ? Pride mi to totiz nefer, ak muz pracujuci v sukromnej firme moze tento narok vyuzit, a muz ktory pracuje vlastne pre stat vobec nemoze.
Este sme si tieto informacie uplne presne do detailu neoverovali, zaujima ma len ci sa tu najde niekto, kto riesi podobny problem. Dakujem 🤗

sweetangel20
26. apr 2018

@monika_baricic môj manžel je vojak. Neriešili sme to, ale podľa ich zákona o sociálnom zabezpečení nárok na to nemá. Jedine ak by mu bolo dieťa zverené do opatery, matka zomrela, bola psychitatrickou pacientkou atď.

kathy93
26. apr 2018

@monika_baricic musí si 270dni platiť dobrovoľné nemocenské a potom môže ísť z toho na materskú a pritom ďalej pracovať

monika_baricic
autor
26. apr 2018

@kathy93 neviete kolko to dobrovolne nemocenske cca vychadza?

kathy93
26. apr 2018

@monika_baricic vraj si sám musí vybrať základ a z toho sa ráta koľko musí platiť, ešte sme to neriešili ale chceli sme môj muž je vojak niečo sme si už zisťovali

monika_baricic
autor
26. apr 2018

@kathy93 dakujem pekne, ste zlata. No my to uz pomalicky musime riesit, obaja sme s tym tak nejak ratali, ze vsak muz ma na to narok, tak sa predsa vsade pise/hovori, iba ze vynimka je chlap policajt/hasic/vojak... 😏😏😏 Rozumiem tomu spravne, ze ak zaplati 270 dni to dobrovolne nemocenske, tak potom vlastne bude dostavat matersku, a zaroven moze normalne dalej pracovat? Lebo ak to je takto, tak to zmysel dava.

kathy93
26. apr 2018

@monika_baricic áno ale dostane materskú len z toho dobrovoľného nie z výplaty. My sme to tiež chceli ale neviem či by sme to utiahli platiť to dobrovoľné môj muž zas až tak moc nezarába a ja dostanem materskú dosť malú.

kathy93
26. apr 2018

@monika_baricic hlavne treba ísť na sociálku pozistovat detaily potom dajte vedieť 🙂

monika_baricic
autor
26. apr 2018

@kathy93 super moc ste mi pomohli, dam urcite vediet😊🌺 Ja viem je to financne narocnejsie😔 hlavne z toho rodicaku🙄🙄🙄

kathy93
26. apr 2018

@monika_baricic a ešte jedna vec nesmiete v tom čase poberať rodičovský príspevok

kathy93
26. apr 2018

@monika_baricic len tuším že musíte ísť do zdravotnej poisťovne nahlásiť že ste doma s dieťaťom a štát za vás bude platiť aj zdravotné takže nemusíte ísť do práce ani na upsvar.

evittam
27. apr 2018

@monika_baricic Z minimálneho VZ,ktory je momentálne 456Eur su odvody na DNP 160,28Eur/mesiac. MD z toho bude cca 342Eur/mesiac. Dalej je na vas aky VZ si zvolite pre platenie odvodov-z akeho si môžete dovoliť platit odvody.
Pocas poberania MD manzelom ty musíš požiadať o pozastavenie RP, na ZP sa prihlásis ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov. Nadalej si na RD.

evittam
27. apr 2018

@monika_baricic A podla mna sa to neoplatí. Nakolko na odvodoch pri minime zaplati cca 1440Eur, dostane potom za 6mesiacov MD cca 2052Eur, nedostanes 6mesiacov RP co je 1284Eur. Jedine,ze by isiel na PN kedy DNP trva a nemusí platiť odvody. Ale to už je len špekulácia.😊😉

xxxkatka
27. apr 2018

@monika_baricic nie je to nefer, idu podla ineho zakona (neodvadzaju nic do socialnej poistovne, maju vlastny socialny system, tak nemozu cerpat vyhody z ineho resp. mozu za nevyhodnych podmienok) a ma zas ine vyhody, ovela vyssie ako MD. A podla mna sa to tiez neoplati...

eeffka
27. apr 2018

@monika_baricic teraz ti to pripada nefer ale ked budes uz v praci a muz bude na ocrke s chorym dietatom za 100%platu si to vyneriete zo systemu naspat.

luliu
27. apr 2018

Prečo by to malo byt nefer. Potom sú tiež nefer ostatné výhody, ktoré policajt ma voči inému obyvateľstvu. Strašné .......

saurian
27. apr 2018

Vojak nemôže na materskú, ale ak by si 6mes platil dobrovoľne (tých cca 160e mesačne) a potom sa niekde zamestnal za 1770 v hrubom na 3mes, tak mu budú materskú počítať s tých 1770 eur (stalo by vás to cca 4500e ale materskú by dostal dokopy cca 9000eur).

kathy93
27. apr 2018

@saurian a kde by sa vojak zamestnal inde? Nechápem. Vojak sa nemôže inde zamestnat. Pokiaľ si platí popri práci dobrovoľné nemocenské poistenie minimálne 270dni tak pravdaže môže ísť na materskú a ďalej vykonávať svoju prácu. Výšku si vlastne stanoví sám len ak by chcel dostávať materskú v čistom napríklad 750€ tak by musel platiť 350€ čo je dosť veľa. Teda aspoň mne to bolo takto vysvetlené a tak som to aj pochopila z iných článkov.

solinkarka
27. apr 2018

@kathy93 socialka s tym nic nema oni idu podla vlastneho zakona

kathy93
27. apr 2018

@solinkarka sociálka s tým má veľa keďže vojak nemôže odísť na materskú z platu ale z dobrovoľného nemocenského poistenia už áno. Viď článok http://www.relia.sk/Article.aspx?ID=156

solinkarka
27. apr 2018

@kathy93 zamestnanci v statnej sprave nie su ani na socialke evidovany- vlastna skusenost

kathy93
27. apr 2018

@solinkarka čítali ste článok? Ako nevravím že všetko viem zisťujem aj ja všetko ako sa len dá ale dobrovoľné nemocenské poistenie si môže platiť každý a je úplne jedno aké má zamestnanie pretože zamestnávateľ s tým nič nemá a to isté platí aj pre policajtov hasičov a SZČO

evittam
27. apr 2018

@kathy93 Súbeh DNP a zamestnania nie je možný. Teda okrem policajtov,vojakov.

kathy93
27. apr 2018

@evittam veď vravím o vojakoch. Čo som si ja naštudovala a čo mi bolo vysvetľovane tak som to tak pochopila

saurian
27. apr 2018

@kathy93 ano ak by si len platil dobrovolne poistenie, tak sa to v takomto pripade velmi neoplati.
zakonnik prace dovoluje mat x-pracovnych pomerov....
neviem ako je to u vojakov/policajtov ci nemaju zmluvy postavene tak, ze nemozu mat popri tom zamestnani iny pracovny pomer alebo mozu....
no ako by sa zamestnal? to uz je v jeho/vasej kompetencii ci sa dokaze zamestnat (napr u niekoho znameho, z rodiny...) u niekoho na tie posledne 3 mesiace pred materskou kde by mal mzdu v tej vyske (vysku 1770eur som napisala preto, lebo tam ide vlastne o maximalny vymeriavaci zaklad). a ak by sa teda niekde zamestnal takto, toho zamestnavatela by stal mesacne cca 3500eur na odvodoch. no a ak by teda taketo zamestnanie mal, tak je to maximalne vyhodne....

evittam
27. apr 2018

@saurian Lenze ty pochop,ze oni neodvádzajú do SP. Cize jemu by 90dni bez PN a OCR nepomohlo. Stale by nemal 270dni NP.

kathy93
27. apr 2018

@saurian vojaci sa inde zamestnat nesmú

saurian
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monika_baricic
autor
27. apr 2018

@kathy93 napisem internu spravu.