Materská - mám nastúpiť 6 alebo 8 týždňov pred pôrodom, ak som na PN?

barus24
4. feb 2019

Ahojte baby som v 30tt a termin mam az 19.aprila ale uz dlhsie lezim v nemocnici...a povedali ze budu radi ak potiahnem do 34tt...co je na zaciatku marca...nastup na matersku by som mala mat ked ratam 6 tyzdnov pred porodom 8.marca...moze sa stat ze porodim do vtedy...takze je lepsie nastupit 8 tyzdnov pred alebo to uz nechat tak a nastupit toho 8 marca...ak ste sa stretli uz stouto situaciou budem rada ak odpisete...dakujem za kazdu radu

evittam
19. okt 2019

@mariamedvecka Platila si odvody do SP 6mesiacov a nemáš narok na PN? To je hlupost. Pokiaľ si nebola predtym PN 52tyzdnov. Nakolko na PN mas narok aj po tyzdni platenia. Takze nepis hluposti. Pekny den.

mariamedvecka
19. okt 2019

@evittam pred tým som bola zamestnaná ,PN a na materskej,rodičovskej,úrade práce a SZČO už som nejaký rok. Na PN určite nemáte nárok aj po týždni platenia. Niekedy proste nemusíte mať pravdu.

evittam
19. okt 2019

@mariamedvecka Neviem kolko si bola na PN predtým. Tu nejde o to ci mam pravdu. Ale o jednoduchý fakt. Plati co pisem. Ci uz preto lebo ovládam problematiku a ci preto lebo mam vlastne skúsenosti.
Proste si neplatila odvody do SP ako SZCO len do ZP a preto ti nevznikol narok. To je cele. Skus to konecne priznať.
@majusqa77 "pomoooooc"...😀😉

mariamedvecka
19. okt 2019

@evittam áno a na poisťovni si proste vymýšľajú . Pekný deň Dovidenia.

evittam
19. okt 2019

@mariamedvecka Na ktorej poisťovni? Vďaka a napodobne.
Príklad:
1. Si nezamestnana-v pondelok nastupis do práce-v piatok mozes ist na PN bude platena.
2. Skoncil ti PP, do tyzdna si das DNP, po týždni ides na PN-neplatis odvody a mas PN platenu ale z minima.
Na narok na PN nie je podmienka mat platené NP neviem kolko. Ak si platila odvody do SP tak narok na PN mas.

mariamedvecka
19. okt 2019

Je rozdiel z nezamestnanosti sa zamestnať čo i len na dohodu a následne PN a z nezamestnanosti ísť na živnosť platiť rok ZP a pol roka SP a následne ísť na PN. Ale vidím že ste odborník zo sociálnej a fakt že som si platila sociálne poistenie len krátko a preto nemám nárok na PN a naďalej si musím platiť zdravotné poistenie sama pretože nemám nárok na PN prijať nechcete 😁😁

evittam
19. okt 2019

@mariamedvecka Tak čítaj link co som ti dala-priamo od SP. Ak si platila odvody do SP polroka tak mas nárok na platenú PN. Muz platil 3mesiace (predtym neplatil 5rokov) a mal nárok na PN.😉
Tam bude potom nieco ine -precitaj si podmienky. Ty skús prijať fakt,ze ak byai platila polroka a nemala ziadne dlzoby a vsetko bolo a je v poriadku na SP co sa tvojich odvodov tyka tak by PN bola platena.

mariamedvecka
19. okt 2019

@evittam a 3 mesiace platil sám ako SZČO alebo bol 3 mesiace zamestnaný? Tak mi povedali na sociálnej, nieje to z mojej hlavy. Preto sa tu pýtam na iné veci. Ale neplatič nie som !!

evittam
19. okt 2019

Neexistuje totiž ziadny "minimalny limit" kolko musis mat NP aby si mala PN platenu....

evittam
19. okt 2019

@mariamedvecka Pisem o SZCO.
Skus pochopit ze podstatne je mat aktívne NP aby si mala narok na PN alebo teda OL.

mariamedvecka
19. okt 2019

@evittam tak v našej poisťovni to asi neplatí , ja už neviem.

evittam
19. okt 2019

@mariamedvecka V SP ti povedali ze nemáš narok na PN lebo platis len polroka?

evittam
19. okt 2019

@mariamedvecka
Vo vašej? Je len jedna SP a ta ma svoje pobočky.😀😉
Ja to nemyslím v zlom. Len cele je to divné. Podala si vôbec ziadost o PN, dostala si rozhodnutie-zamietnutu PN? Z akého dôvodu? To v rozhodnuti musis mat.

evittam
19. okt 2019

@mariamedvecka Inak pises,ze platis odvody do SP polroka-to si zacala platiť dobrovoľne?

mariamedvecka
19. okt 2019

@evittam od júna - teraz ešte platím časť lebo som PN pol mesiaca. Bola som zaniesť PN na sociálke a povedala mi hneď z fleku jooj nič vám nedajú ,mohli ste sa zamestnať aspoň na dohodu na tri mesiace . To bolo všetko

evittam
19. okt 2019

@mariamedvecka Ahaaa, tak uz je to tu. Tebe nejaka tetuska za okienkom len niečo povedala....A ty si jej uverila. Cize ak dobre rozumiem si ani neodovzdala žiadosť o PN ale nas tu ides presviedčat,ze nemas narok.
Pekne odovzdaj tlačivo o PN od lekara a kópiu si nechaj potvrdit o prevzatí.

mariamedvecka
19. okt 2019

@evittam joj 😁 odovzdala som hneď v ten deň, ona si nahodila do počítača a povedala mi, že nič vám nedaju z PN ,zdravotnú platíte naďalej ,ok založíme to tu. Ale ide o podstatu veci, že som sa pýtala na rodičovský príspevok nie aby ma tu niekto rozoberal či platím alebo neplatim sociálne odvody 👍😉

evittam
19. okt 2019

@mariamedvecka Ja som ti chcela len pomoct. Ale nevadí. Za dobrotu na zobrotu.
Napis az vtedy,ze nemas narok na platenu PN ak budes mat rozhodnutie od SP a v nom dovod nepriznania davky. Nakolko zatiaľ tu len zavadzas.
A preto som aj reagovala aby som tvoje informacie opravila.
Co sa tyka RP odpoveď som ti poskytla.
Este raz pekny den.

mariamedvecka
19. okt 2019

@evittam áno pomoci som sa aj dozvedela... Ale presviedčať má že neplatim sociálnu keď som napísala že platím bolo smiešne . Pekný deň ;)

evittam
19. okt 2019

@mariamedvecka Kde konkrétne som ta presviedčala?! Udala som mozne dovody zamietnutia PN. Malo informácii od teba-nemam kryštálovu gulu.....
Btw.tebe este nič nezamietli ale uz tu tvrdíš ze nemas narok na PN a zo mna si isla robit sprostu...
Ako vidno nerozumies tomu-to som pochopila na začiatku -a veľa ludi si mysli ak plati ZP tak je vsetko v poriadku. Nepisala si ze platis odvody aj do SP hned na začiatku....

daraks
2. dec 2019

Dobry den,prosim o radu,som momentalne v 28tt a na PN ale nie z gynekologickeho hladiska.
mozem nastupit na MD 6t pred porodom alebo musim nastupit 8t pred porodom koli PN?dakujem

evittam
2. dec 2019

@daraks Normalne 6