Materská od dvoch zamestnávateľov

beja89
10. jan 2017

>Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či sa mi môže materská počítať z dvoch zamestnaní? v prípade ked som bola v jednej firme zamestnaná od februára 2015 ale v tomto roku sa zmenila firma no lepsie povedané museli sme dat výpoved a od 1.1.2017 sme zamestnaný v novej firme. Druhé zamestnanie mám od 15.11.2016 a trvá až do dnes. ale mala som aj vela dohod popri zamestnaniach kde za mna platili nemocenské pre to by som mala splnat u oboch zamestnavatelov 270 dní nemocensky poistenia. Nástup na materskú mám 20. 3.2016 a termín porodu 2.5.2017. Moja otázka je či môžem požiadat o materske od oboch zamestnávatelov? a ci mám na to nárok pretože u toho prvého nebudem splnat podmienku 90 dní?

evittam
10. nov 2017

@korpiklaanka Hlavnou podmienkou naroku na MD je mať 270dni NP za posledné dva roky pred porodom. Nemusia byt "zaplatene". Ďaľšimi podmienkami su buď aktivne NP alebo ochranna lehota. Cize v tvojom pripade ak sa nezamestnas nebudeš mat narok na MD.

blondiee83
13. nov 2017

@majusqa77
@evittam Baby, poradte mi prosim vas. Zvlastna situacia - podmienka NP 270 dni splnena. Znama bola na Urade prace asi 3 mes. (predtym pracovala niekolko rokov, asi vyse 5), nastupila do noveho zamestnania k zamestnavatelovi A, za minim.mzdu a kedze im to financne nevychadzalo, nasla si po dvoch mesiacoch druhu pracu u zamestnavatela B (na dohodu).
Cca 4 mesiace po nastupe do prace otehotnela a v praci A sa dohodli na vypovedi (cize by mala byt v ochrannej lehote). Druhy prac.pomer trva. Ma narok na matersku z oboch zamestnani? Rataju sa oba ako nove prac.pomery (praca A trvala vyse 120 dni, praca B stale trva).
Dakujem baby

majusqa77
13. nov 2017

@blondiee83 podla mna skor nie ako ano. Mala by mat na oboch 270dni... ..ci? @zalka ? 🙂

evittam
13. nov 2017

@majusqa77 Aj ja si myslim...

blondiee83
13. nov 2017

Rata sa teda len ten, ktory trva? Alebo sa nerata ziadny?

zalka
14. nov 2017

@blondiee83 áno bude mať nárok na MD A aj na MD B nakoľko v čase otehotnenia už pracovala v oboch zamestnaniach, a aj ked A ukončí tak má ukončené poistenie a z A môže ísť na MD z ochrannej lehoty 6t pred termínom pôrodu,
a B ak trvá tak získa tam dalších 270 dní do dňa pôrodu takže vznikne nárok aj na MD z B.

dai
14. nov 2017

@zalka ahoj... mozno mi budes vediet poradit - jedna moja podriadena je tehotna a pn - teraz jej lekar povedal ze ak je pn tak musi nastupit na matersku 8tyzdnov pred porodom nie 6 - je to niekde tak ukotvene v zakone? Riesim to s nasim hr ale nejak stale cakam na odpoved tak si mi napadla ze mozno budes vediet - ospravedlnujem sa - viem ze som v tejto teme off topic☹

zalka
14. nov 2017

@dai lekár môže vypísať žiadosť o MD, ale termín nástupu na MD si volí žena sama, no ak je na PN a lekár jej ukončí PN, tak potom treba nastúpiť alebo čerpať dovolenku,

no neviem ja o takom zákone ktorý by toto prikazoval, ale zamestnankiňa môže lekára pýtať zákon ktorý toto hovorí, a ktorý paragraf, určite ho tým zaskočí. Možno také nepísané pravidlo fungovalo pred mnohými rokmi ale teraz určite nie.

Kamarátka bola na konci tehu v nemocnici na PN, a aj v nemocnici jej ukončili PN 6t pred termínom pôrodu a vypísali jej tam materské.

dai
14. nov 2017

@zalka dakujem pekne za info... tiez mi to prislo nelogicke ale v tomto sa nevyznam tak radsej zistujem...

eva1990
14. nov 2017

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na výšku materského príspevku. Predpokladaný dátum nástupu na materskú mám 4.12.2017.
V roku 2016 som pracovala u 2 zamestnávateľov na čiastočný úväzok:
1. zamestnávateľ:
- od 4.2.2016 do 29.4.2016 - dohoda o pracovnej činnosti
- od 2.5.2016 do 31.12.2016 - prac. zmluva na dobu určitú
- od 13.1.2017 - trvá - prac. zmluva
2. zamestnávateľ:
- prac. zmluva od 01.10.2015 , trvá
Moja otázka je, u ktorého zamestnávateľa si budem uplatňovať materskú a či sa mi bude výška dávky rátať z príjmu od obidvoch zamestnávateľov

majusqa77
14. nov 2017

@eva1990 ved ked trva u oboch, tak u oboch. tam niet o com 🙂

micuss06
25. dec 2017

Ahojte. chcem sa opytat, a ked mam 2zamestnania sucasne cca tu istu dobu, pocita sa prispevok na materske z oboch zamestnani?Dakujem za odoved

zalka
25. dec 2017

@micuss06 áno ak máš u oboch splnenú podmienku 270 dní poistenia ... a požiadaš o MD 2x u každého zamestnávateľa zvlášť

hobrlovakatka
10. jan 2018

hádam mi budete vedieť poradiť. Manžel dal výpoveď v práci ku 31.12.2017 a od prvého nastúpil inde. Chcel by ísť po troch mesiacoch, po skúšobnej dobe na materskú. Z čoho mu bude vypočítaná materská? Budú mu počítať priemer za celý rok alebo už len priemer z novej práce???

majusqa77
10. jan 2018

@hobrlovakatka a realne ostane po skusobnej potom doma na materskej? ak tam bude 90dni bez pn a ocr, tak z novej

hobrlovakatka
10. jan 2018

Neostal, pracoval by na inej pozícii vo firme. Ale v bývalej robote mal vysokú mzdu, teraz má prvé tri mesiace minimálnu

majusqa77
10. jan 2018

@hobrlovakatka tak potom treba, aby nemal tych 90dni poistenia

hobrlovakatka
10. jan 2018

@majusqa77 som si myslela. Uvidíme čo povie šéf. Ďakujem a náhodou nevieš za akú dobu by mu rátali materskú, keby v novej robote neodrobil 90 dní?

hatatitlape
11. jan 2018

Tak dievčence, som zvedavá, čo z toho bude. Práve mi prišla posledná "výplata" z troch. Pre tie, čo by to chceli podstúpiť, aby sa pripravili, že to vyjde na cca 3400€ a nie "pouhých" 1500€ ako som si spočiatku myslela... Ide o prípad, kedy som sa zamestnala papierovo, teda neodvádzala náplň práce a všetko si hradila sama z vlastného vrecka. Aby som to zhrnula, tak...
1.4.2017 som sa zamestnala v práci A za mzdu X, ktorá by, a to pevne dúfam, mala byť nesmerodatná a fungovala som v nej normálne, aj s PN, OČR, ...
1.10.2017 som sa zamestnala v práci B za mzdu Y, kde som sa vyvarovala PN či OČR, skrátka všetkého až do konca roka 2017. Toto obdobie pri vôli dostať čo možno najvyššiu možnú materskú stojí mesačne na odvodoch zamestnanca a zamestnávateľa spolu cca 1125€. Strop udáva priemerná mzda spred 2 rokov vzhľadom k nástupu na MD (2016- 912€) 2.1.2018 som sa dala vypísať na PN a pokračujem v zamestnaní B ako PN až do vzniku nároku na materskú (18.1.) a vlastne počas celej materskej a rodičovskej ostanem v tomto stave kvôli možnosti po rodičovskej pri rozviazaní pomeru čerpať soc. dávky v slušnej výške, alebo pri odpracovaní čoilen jedného dňa mať nárok pri druhom dieťati (do 3rokov po prvom?) na rovnakú materskú, ako pri prvom.

Ospravedlňujem sa, ak som to napísala hrubo, či niečo z toho, čo som napísala sa sem nehodí. Opisujem vlastnú skúsenosť, možno to niekomu príde vhod. Preto dúfam a prosím, ak som v niečom pochybila, aby to skúsenejší poopravili a mňa možno ubezpečili, či zbavili stresu, že som spravila všetko tak, ako som mala. Stálo to dosť peňazí a už mi zostáva len v kŕči (inom, ako tom v bruchu🙂) čakať, ako to dopadne.

evkagardian
27. jan 2018

@hatatitlape no ako ti to dopadlo?

hatatitlape
27. jan 2018

Som na materskej sotva 9 dní. Čakám na prvú materskú, myslím, že by mohla prísť niekedy v druhej polovici februára...? 🙂 alebo už mám možnosť zistiť si, v akej výške mi bude materská chodiť?

evkagardian
27. jan 2018

@hatatitlape a rozhodnutie este nemas?

hatatitlape
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hatatitlape
28. jan 2018

@evkagardian Odovzdala som ukončenie PN a začiatok materskej zamestnávateľovi, nič viac som nerobila. Malo by?

evittam
28. jan 2018

@hatatitlape Na rozhodnutie maju 60dni. Pokiaľ je vsetko v poriadku tak MD zvyčajne dostanes skor ako rozhodnutie. Moznost vysky MD mas ako zistiť-tvoj hruby prijem za r.2017-a z toho 75%,ak si pracovala u toho istého zamestnávateľa, nepocitaju sa dni PN ani prijem za PN.

miselkanalu
31. jan 2018

@hatatitlape ahoj... Chcem ta ta spýtať, či si nemusela zrušiť ten prvý pracovný pomer aby ti materskú vypočítali iba z toho druhého zamestnania. Alebo ten prvý pomer si zrušila? Ja som v podobnom prípade ako ty. Len pracujem už rok na dohodu, z ktorej mi tiež odvádzajú nemocenské do soc.poist. Teraz mam možnosť sa zamestnať na zmluvu s vyšším príjmom, len ma zaujíma ci tu dohodu mam zrušiť, alebo si ju nechať. Aby sa mi materské počítalo z toho nového zamestnania, kde budem nemocensky poistená vyše 90 dní. Ďakujem za radu, Miška

hatatitlape
31. jan 2018

@evitamm to je práve ten "problém", že na rozhodnutie majú 60dní a teda až do príchodu prvej MD ostávam na tŕní, z ktorého HPP ju budú vypočítavať. Že je to 75% viem, z toho môžem robiť štátnice, len tieto inštitúcie si častokrát nájdu dôvod, aj keď si človek myslí, že má všetko zmáknuté, len aby nemuseli platiť.

@miselkanalu ahoj Miška, myslím, že už to tu, alebo v inom vlákne viackrát odznelo, problematika je aspoň z toho, čo ja viem a naštudovala som, pri dvoch zamestnaniach trocha zložitejšia. Môj prípad- jedno zamestnanie- áno treba a aj som pôvodné ukončila k 30.9. +povinná jazda "nazbierať" 270d poistenia spolu za posl. 2 roky a 90d iba v novom HPP bez PN, OČR atď atď.

miselkanalu
31. jan 2018

Tých 270 dní jasne ze mam. Teraz som sa vrátila zo soc. Poisťovní, veľmi ochotne tam neboli, ale mi tvrdili že nemusím ukončiť dohodu. Tak ja už som z tohto vedľa.

sandraku
31. jan 2018

@hatatitlape To je aj moj prípad a čerpám materskú od augusta 2017

miselkanalu
31. jan 2018

@beja89 ahoj mňa by zaujímalo ako to vypočítali tu materskú? Z ktorého príjmu? Ďakujem za odpoveď