Materská - otec

lussy_s
30. máj 2023

Dobrý deň prajem,
momentálne mi končí rod. príspevok s prvorodenou dcérkou a v novembri čakáme druhý prírastok. Keďže som bola SZČO a nebudem mať nárok na materskú, chcem sa spýtať či by môj manžel /spĺňa nárok na poberanie/ mohol byť na materskej, ale popri tom aj pracovať (reálne by som bola na materskej s dieťaťom ja), keďže zamestnávateľ by za neho nevedel nájsť adekvátnu náhradu. Čítala som niekde, že je možnosť nejakej úpravy zmluvy so zamestnávateľom, ale neviem nájsť o tom žiadne bližšie informácie, čo konkrétne sa týmto myslí a či by to vôbec bolo pri jeho práci možné.
Ďakujem za každú radu,

mogaa
30. máj 2023

možné to je, ale musí mať úväzok a plat upravený tak, aby vedel preukázať že vie zabezpečiť starostlivosť o dieťa, lebo na MD je on, nie ty.....takže prac.úväzok na pár hodín týždenne a adekvátne ponížený príjem za prácu, samozrejme ideálne je ak ide o HO, nakoľko sa počíta aj cesta do a z práce........SP toto kontroluje u zamestnávateľa.....

petamich
30. máj 2023

aktualne max. 10 hodin tyzdenne a prijem nizsi minimalne o 50% - zamestnavatel posiela vykazy do Socialnej poistovne

lilizzachy
30. máj 2023

@lussy_s my keď sme riešili mužovi materskú prečítala som dosť diskusii a všade písali, že ak muž chce ešte aj pracovať, je jedno koľko tak že to zamietaju...tak sme to neriskovali...známej muž chcel robiť len nočne pár krát do mesiaca a tiež mu zamietli...tak ja neviem no my sme radšej neriskovali išiel oficiálne na plnohodnotnú materskú a schválili mu to...napadá ma že jedine by mohol byť oficiálne na materskej a v práci robiť "na čierno" ale či mu to umožní zamestnávateľ a či z toho nebudú problémy za to nerucim netuším či vykonávajú aj nejaké kontroly alebo ako to riesia