Materská po dávkach v nezamestnanosti

choka
4. sep 2013

Ahojte babenky potrebujem poradiť.V prípade, že spĺňam podmienku 270 dní nemocenského poistenia dva roky pred termínom porodu a t.č. som na UP poberám dávky v nezamestnanosti. Musím sa zamestnať a na ako dlho (na aspon 90 dní, aby som mala nárok na materskú? V tom období, keď som bola zamestnaná mala som veľmi dobré základné platy.Rátala by sa mi materská z týchto výmerov, alebo z aktuálneho základu? Ako to je?Ďakujem pekne

dena1973
4. sep 2013

@choka Za predpokladu, že spĺňaš podmienku 270 dní poistenia pred pôrodom (tých 270 dní poistenia sa počíta od skutočného pôrodu 2 roky dozadu) a ak by si sa zamestnala musíš odpracovať 90 dní (bez PN,ošetrovného....), aby sa ti pre výpočet materského rátal z tohto príjem. Ak odpracuješ menej ako 90 dní, tak sa príjem pre výpočet materského sa vypočíta z pravdepododbného príjmu (minima) - (v prípade, že si predchádz. kal. rok nepracovala). Ak si pracovala v predch. kal. roku ( a nemáš odpr. 90 dní v súč. zamestnaní), tak sa prihliada na príjmy z predchádzajúceho kal. roka. Neviem kedy máš nástup namaterskú...... dátum neuvádzaš.....a ani dobu kedy si pracovala. Preto píšem všeobecne....

jankali
4. sep 2013

takže (ja to riešim tiež teraz🙂
zamestnať sa teoreticky nemusíš (ak ti nezáleží na vyššej materskej). Keď máš tých 270 dní, tak materská cca 5 eur na kal. deň ťa neminie🙂. No ale keď chceš nejak uchopiť tie vyššie vymeriavacie základy, ktoré si mala predtým: tak ide o to: kedy máš nástup na MD: (vidím že v r. 2014)... význam zaoberať sa tými predchádzajúcimi vysokými latmi by malo vtedy, keby si taký vysoký plat mala aj v r. 2013 - a aspoň 90 dní... vtedy by si v roku 2014 musela nastúpiť na menej ako 90 dní asi s hocijakým VZ//// Keď by si nemala v roku 2013 aspoň 90 dní s vysokým VZ (plateným - takže nie maródka apod.), tak jediná šanca na vysokú materskú je: v roku 2014 odpracovať aspoň 90 dní s vysokým VZ (no ale vtedy už máš mať tú materskú...). //// Ešte ma napadlo, že môžeš stihnúť (ale neviem, či to môžeš aj spraviť): pracovať ešte v tomto roku tých 90 dní s vysokým VZ (potom napr. nebyť zamestnaná až do MD, kt. by bola z ochrannej lehoty,,, alebo a zamestnať tesne pred MD na 1 deň ...takže v takom prípade by sa ti materská počítala z toho veľkého príjmu🙂 Takže takto to je, dobre nám odpísali tie vyššie platy, na ktoré sme sa spoliehali🙂)

choka
autor
4. sep 2013

termím porodu je 4.4.2014. od 1.1.2013 do 20.1.2013 UP, od 21.1 do 18.4 2013 zamestnankyńa odpracovala som 88 dní a teraz doberám dávky v nezamestnanosti. Rok 2012 odpracovaný celý....

jankali
4. sep 2013

A ešte - aby som ťa nezaviedla niekde... pozor! ak by si sa ešte zamestnala - - určite nezruš pracovný pomer na obdobie materskej a rodičovskej dovolenky! Keď môžeš, tak zostaň zamestnaná vtedy, nie že to prekombunuješ, to by bolo zele. j.

jankali
4. sep 2013

@choka ...no odpracovala si 88 dní - takže 2 dni ti chýbajú - neviem, kukla by som sa na to, či nemôžeš ešte 2 dni odpracovať... to by si už v r. 2014 mohla byť bez starostí... napr. nastúpiť do PP na konci roka.

choka
autor
4. sep 2013

A nemohla by som sa zamestnať na menej ako 90 dní s hocijakým základom ešte tento rok ,aby sa mi dávky rátali z vymeriavacieho základu z roku 2012.

choka
autor
4. sep 2013

@dena1973 termím porodu je 4.4.2014. od 1.1.2013 do 20.1.2013 UP, od 21.1 do 18.4 2013 zamestnankyńa odpracovala som 88 dní a teraz doberám dávky v nezamestnanosti. Rok 2012 odpracovaný celý....

dena1973
4. sep 2013

@choka 270 dní v posledných 2 rokoch máš, tým je 1. podmienka splnená - to si už vedela. Tak asi tak: Ak odpracuješ u nového zamestnávateľa 90 dní, tak príjem na výpočet materského by sa ti počítal z príjmu od nového zamestnávateľa. No, ak by si chcela, aby sa ti príjem počítal z príjmu z roku 2013 (obdobie od 21.1.-18.4.2013), tak by bolo najlepšie sa zamestnať v roku 2014 na menej ako 90 dní. Čo sa týka príjmu z roku 2012, tak z toho už nič, lebo nástup na materskú budeš mať až v r. 2014. Všetko sa odvýja od dátumu nástupu na materské....

choka
autor
4. sep 2013

No ale v roku 2013 som nemala odpracovaných aspoň 90 dní, ak tomu správne rozumiem je rozhodujúci rok 2012, že som bola nemocensky poistená?

choka
autor
4. sep 2013

@dena1973 No ale v roku 2013 som nemala odpracovaných aspoň 90 dní, ak tomu správne rozumiem je rozhodujúci rok 2012, že som bola nemocensky poistená?

dena1973
4. sep 2013

@choka Už som ti písala, že všetko ZÁVISÍ od NÁSTUPU NA MATERSKÉ!!!....Ty máš nástup na materské v r. 2014, tak sa môže brať do úvahy iba rok 2014 resp. rok 2013. Rok 2012 by sa mohol bral do úvahy, iba vtedy keby nástup na materské bol v r. 2013.... 😉

choka
autor
4. sep 2013

@dena1973 Jasnačka a v roku 2014 možem mať hocijaký vymeriavací základ?V roku 2013 stačilo, že som bola zamestnaná len 88dní? ☹

dena1973
4. sep 2013

@choka Ak neodpracuješ v r. 2014 tých 90 dní, tak je jedno, aký príjem budeš mať. Vtedy sa bude brať iba rok 2013...

choka
autor
4. sep 2013

@jankali píšeš:kedy máš nástup na MD: (vidím že v r. 2014)... význam zaoberať sa tými predchádzajúcimi vysokými latmi by malo vtedy, keby si taký vysoký plat mala aj v r. 2013 - a aspoň 90 dní... vtedy by si v roku 2014 musela nastúpiť na menej ako 90 dní asi s hocijakým VZ//
dena 1973 mi píše No, ak by si chcela, aby sa ti príjem počítal z príjmu z roku 2013 (obdobie od 21.1.-18.4.2013), tak by bolo najlepšie sa zamestnať v roku 2014 na menej ako 90 dní.
V tom sa zhodujete, ale neviem či stačí 88 dní v roku 2013 , ty píšeš, že nie ako to teda je?

jankali
4. sep 2013

Ahoj🙂 @choka
áno, na tej prvej časti sa zhodneme: že ak bude MD začínať v roku 2014 a nebude tam 90 dní platenia zo zamestnania, tak sa počíta výška materskej z roku 2013. (Keby si tam mala o tie 2 dni viac, bola by si za vodou..:(
Takto (pracovným pomerom na menej ako 90 dní v roku 2014), aj keby si sa "prepracovala" do stavu, že sa bude posudzovať/vypočítavať výška materského z r. 2013 -
- tam by ti aj tak nenapočítali tých 90 dní - - a urobili by "odskok" k tomu ich malému vymeriavaciemu základu.
No tých 88 dní nebude stačiť, aby vytvorilo vysokú materskú... a ako som kukala, je asi jediný spôsob ako uplatniť tie staré vysoké platy z roku 2013: tu pozor: treba 1 vec overiť (osobne na soc. poisťovni) a jednu podmienku splniť (kvôli výnimke, ktorú budem citovať...) - - a to by bola zhoda s @dena1973:
po prvé::::: bolo by treba doplniť tie 2 dni pracovného pomeru u toho istého zamestnávateľa, u ktorého máš tých 88 dní. S rovnakým platom, alebo vyšším, teda ak si chceš udržať "štandard" pre výpočet materskej.
Po druhé::::: v roku 2014 by si sa mala zamestnať u iného (pozor! u iného - lebo tam je tá blbá výnimka) zamestnávateľa, na menej ako 90 dní, takže aj na 1 deň... potom by sa materké počítalo z roku 2013 a započítalo by sa tých 88 + 2 dni u prvého zamestnávateľa.
Tu budem citovať tú výnimku: "- ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského bolo kratšie ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, v predchádzajúcom kalendárnom roku bolo najmenej 90 dní, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie materského (t. j. na vymeriavací základ u toho istého zamestnávateľa sa neprihliada)"
A čo treba overiť? Či sa v tomto prípade naozaj spočítajú tie 88 a 2 dni... ja myslím, že hej, ale nemôžem z to ručiť, chápeš🙂; ale ta to vyzerá: "DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia; DVZ sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor"
Takže to zhrniem: podľa mňa sa stačí zamestnať na menej ako 90 dní v roku 2014 - ale u iného zamestnávateľa (aj s malým VZ stačí), a predtým si "dorobiť" tie 2 dni u prvého zamestnávateľa.
papi

dena1973
4. sep 2013

@jankali
@choka To som považovala, za samozrejmosť, že sa nezamestnáš u toho istého zamestnávateľa pretože prepokladám, že si bola prepustená a hľadáš iné zamestnanie - u iného zamestnávateľa a nie u toho istého....

choka
autor
4. sep 2013

@dena1973 Uhm, a aj doplniť tie dva dni by bol problém...Prípadne, keby sa tie dva dni dali doplatiť!

dena1973
4. sep 2013

@choka No bohužiaľ doplatiť sa to nedá.... 😒 Už ani dobrovoľné nemoc. poistenie nestihneš, aby si mohla poberať navyššie materské. Tam je podmienka 26 týždňov poistenia (v jednom kuse + podmienka 270 dní poistenia). Tých 26 týždňov ti už do nástupu na materské nevychádza.... Nástup na materské musí byť min. 6 - 8 týždňov pred pôrodom a tebe nástup podľa pôrodu vychádza na 21.2.2014. Takže aj keby si sa teraz dobr. nem. poistila, tých 26. týž. by to do nástupu na mat. nebolo....(t.j. aj keby si sa poistila od 6.9.2013 do nástupu na mat., tak mne to vychádza iba na 24 týždňov - takže toto by ti nepomohlo....) Tak už jedine iba tak ako sme hovorili na začiatku - zamestnať sa na menej ako 90 dní v r. 2014 u nového zamestnávateľa a malo by sa ti to rátať z príjmu roku 2013...Alebo sa zamestnať na 90 dní z dobrým - vyšším VZ vymeriavacím základom u nového zamestnávateľa...

jankali
5. sep 2013

@dena1973 @choka Ahojte🙂 Doplniť tie 2 dni by bol problém... no ale keby sa to len trošku dal, tak skús to!
Čo píše Dena, tak hej - ak by sa ti podarilo zamestnať na pár dní v roku 2014 = s novým zamestnávateľom v roku 2014 --- by sa materské počítalo z roku 2013... tam by sa spočítali vymeriavacie základy u všetkých iných zamestnávateľov z r. 2013... takže tie 2 dni by mohli byť aj u iného (ale iba u iného ako v r. 2014!). Ale podľa mňa - musí byť spolu 90 dní v tom roku 2013 ...(inak materská taká malá).
Ono keby si sa zamestnala na tie 2+ dni ešte v tomto roku (najlepšie do konca roka aby si si našla prácu, však?) - - tak by si už budúci rok nemusela pracovať (išla by si na MD z ochrannej lehoty). papi

choka
autor
5. sep 2013

@dena1973 opýtam sa však ešte raz , lebo v tom nemám jasno, ak by som sa zamestnala na menej ako 90 dní v r. 2014 musela by som odrobiť v roku 2013 najmenej 90 dní a ja tam mám len 88. Ako to je? Stačilo by to?

jankali
5. sep 2013

http://www.socpoist.sk/materske/1293s
nadpis: Výška dávky
tam: DVZ
tam: PDVZ
a: Prípady, v ktorých sa materské určí z PDVZ (nie z DVZ) = 2. bod
Z toho je zrejmé, že musí byť spolu 90 dní.
Ale v takejto komplikovanej situácii musíš ísť a opýtať sa na socpoist priamo vedúcej oddelenia🙂
Tam sa spýtaj aj na ochrannú dobu - či vlastne môžeš ísť z ochrannej lehoty "už po týchto 2 dňoch".
určite to dosiahneš, niekoho na 2 dni (stačil by asi aj menší VZ, keď to spriemerujú s tým tvojim veľkým, tie 2 dni by neurobili veľký úbytok...🙂
A pohni sa! Nevzdaj to! j.

mita13
5. sep 2013

@choka ja som na tom podobne ako ty. Za posledne dva roky som bola zamestnana do 16 januara 2013. Od vtedy som bola evidovana na UP a poberala som podporu do polky jula. Od zaciatku augusta ma svagor zanestnal vo firme a od septembra budem do nastupu na matersku na PN. Nastup na matersku mam 20 oktobra. Ja som sa informovala na socialke ako to bude s mojou materskou a povedali mi ze pokial pred nadtupom na matersku budem zamestnana menej ako 90 dni co je moj pripad ( je jedno ci zvysne mesiace budem na PN alebo nie) bude sa mi materska ratat z prijmov za minuly rok 2012. Takze by mi narok na matersku mal vzniknut.

penny007
5. sep 2013

kočky ak mám zmluvu u zamestnávatela do 31.12.2013 a od prvého 2014 nastupujem na podporu mám nárok na normálnu materskú či tú najmenšiu? Termín mám v marci, u zamestnávatela som od 1.4.2012

mita13
5. sep 2013

@jankali to o com pises som spravila aj ja. V auguste tohto roku som sa zamestnala na jeden mesiac u ineho zamestnavatela a od vtedy som na PN az do nastupu na matersku na ktoru nastupujem 20 oktobra 2013. Minuly rok mam cely odpracovany az do 16 januara 2013. Nevies ako je to v mojom pripade ked mesiac a nieco pred nastupom na matersku budem na PN.? Ja osobne si myslim ze ta PN nerozhoduje lebo podmienka je splnena mam v tomto roku odpracovanych menej ako 90 dni.

dena1973
5. sep 2013

@choka Najlepšie by bolo sa v roku 2013 zamestnať aspoň na niekoľko dní (najlepšie z maxima), aby si mala 90 dní resp. viac dní poistenia. Max. VZ by bol výhodný, nakoľko si písala, že si mala dobrý príjem a tak by si si príjem umelo neznížila. Znova sa zamestnať v roku 2014, ale u iného zamestnávateľa na menej ako 90 dní (príjem by už nemusel byť max. stačilo by z min.), potom isť na PN a tak na materské....vtedy by sa ti počítala PN aj materské z r. 2013.
•ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bolo kratšie ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, v predchádzajúcom kalendárnom roku bolo NAJMENEJ 90 dní, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikla dočasná pracovná neschopnosť (t. j. na vymeriavací základ u toho istého zamestnávateľa sa neprihliada).

dena1973
5. sep 2013

@mita13 príjem na výpočet materskej sa ti bude počítať z roku 2012, nakoľko nemáš v roku 2013 odpracovaných 90 dní.

dena1973
5. sep 2013

@penny007 Nárok na materské ti vznikne, pretože si ešte v ochrannej lehote pre tehotné - 8 mes. po uk. PP. Príjem pre výpočet materského sa ti bude rátať z roku 2013. Ale pozor nástup na materské musí byť presne 6 týždňov pred pôrodom.

penny007
5. sep 2013

@dena1973 dakujem velmi pekne 🙂 a čo ak budem prenášať??? Alebo sa maličká(ý) narodí skor??? ovplyvní to neako??? ak to nebude úplne do dna 6týždnov?

dena1973
5. sep 2013

@penny007 No nevadí. Keď sa narodí skôr ako 6 týž. pred pôrodom, tak nástup na materské je od narodenia babätka. A ak neskôr, tak to už je tiež jedno, pretože už budeš na materskej tých 6 týž. pred pôrodom.

mita13
5. sep 2013

@dena1973 ano a to som presne aj chcela kedze vtedy som mala celkom slusny prijem. 🙂