Materská po dávkach v nezamestnanosti

choka
4. sep 2013

Ahojte babenky potrebujem poradiť.V prípade, že spĺňam podmienku 270 dní nemocenského poistenia dva roky pred termínom porodu a t.č. som na UP poberám dávky v nezamestnanosti. Musím sa zamestnať a na ako dlho (na aspon 90 dní, aby som mala nárok na materskú? V tom období, keď som bola zamestnaná mala som veľmi dobré základné platy.Rátala by sa mi materská z týchto výmerov, alebo z aktuálneho základu? Ako to je?Ďakujem pekne

jankali
5. sep 2013

@mita13 aj ja si myslím to čo ty🙂 a keď ti to potvrdili aj na socpoist, môžeš byť kľudná🙂 pekné čakanie ešte🙂 j.

penny007
5. sep 2013

@dena1973 ďakujem

dena1973
5. sep 2013

@penny007 Nemáš začo.... 😉

choka
autor
6. sep 2013

@dena1973 Skúsim to teda takto poriešiť, vďaka. 😅

dena1973
6. sep 2013

@choka Rada som poradila. ....Skús to.....Držím prsty .... 😉

choka
autor
16. sep 2013

@jankali
@dena1973 Ahojte moje poradkyne, tak som sa teda vybrala na SP a mala som to tam aj poistené cez známu, poradili mi odpracovať najmenej 90 dní v tomto roku s dobrým VZ len tak podotýkam 88 dní ako keby som ani neodpracovala, keby som si aj doplnila tie dva dni ako sme hovorili tak by sa mi rátala materská s minima...Tak som už bola aj na konkurzoch, ale zatiaľ bezvýsledne... Hľadám ďalej kto ma zamestná...Smiešne, ale nevzdávam sa!!! Potom by som mohla ísť na PN a odtiaľ na materskú... Toť vsjo...

dena1973
16. sep 2013

@choka S tými 90 dňami sme ti písali, že to musíš odpracovať ak chceš, aby sa ti počítal príjem z tohto poistenia....no určite by bolo výhodné odpracovať v nejakej firme 90 dní s dobrým VZ a bolo by to O.K. Viem, že je to ťažké, ale hľadaj, hľadaj... Určite sa to podarí....nevzdávaj to.... 😉

jankali
16. sep 2013

Ešte sa spýtaj na toto: keď v novom roku odpracuješ menej ako 90 dní u nového zamestnávateľa... (nazvime ho č. 3)... Tak by sa VZ na materské počítať z minulého roku... kde by sa spočítali vymeriavacie základy ((Od iných zamestnávateľov - teda nazvime ich č. 1 a č. 2)) - - tam ide o dni nemoc. poistenia zaplateného, a podľa mňa nemusí byť v tomto prípade od jediného zamestnávateľa.
Podmienka/výnimka tam je len tá, že v predchádzajúcom roku (v prípade menej ako 90 dní u nového zam. v ďalšom roku!) - - - sa nezapočítava VZ od č. 3!! ale od č. 1 a príp. od č. 2.
Takže toto treba upresniť, aby sa niekto vyjadril... najlepšie písomne (teda iba písomne) - či sa spočítajú VZ od č. 1 a č. 2... a či teda v tomto špeciálnom prípade môže byť 88 + napr. 3 dni.
Ja si myslím že HEJ. Ale musela by si sa k tej odpovedi dopracovať... A potom samozrejme nájsť niekoho na tých pár dní v tomto roku... A na pár dní v budúcom roku... toto vôbec nie je ľahké, asi sa to ani nedá - veď s tou prácou, ako píšeš, to nie je ľahké.
P. S. ak by si do toho šla, tak napíš... je tam ešte taká možnosť, že budúci rok by si už nemusela hľadať toho č. 3... že by si šla z ochrannej doby (ale to teraz nejdem hľadať, malo by to význam aj tak len v prípade, že by si toto zisťovala a hľadala č. 2🙂
A samozrejme platí, čo ti povedali na sp. Gratulka, že aspoň takto🙂 pa, j.

dena1973
16. sep 2013

@jankali Toto, čo si napísala je dosť komplikované, nakoľko si nevie nájsť zamestnávateľa č. 2, nie ešte, že by si našla zamestnávateľa č.3. Teraz nájsť si nejakú prácu je dosť zložité....nie to ešte dve 😒. Zase by si to skomlikovala..... Nech len sa snaží...ak by sa to dalo násť si aspoň jednu prácu a odpracovať tam 90 dní, tak ako to bolo povedané....
@choka

jankali
16. sep 2013

@dena1973 áno, áno... ja som len chcela niekde zapísať, čo sa k tomu ešte dá, aby som to mohla "odložiť". Aby som neporadila niečo, čo nie je kompletné🙂 Všimla som si v tvojom bazáriku, tie knihy zo SP - tak máme podobný záber🙂 a chytili sme sa na túto tému🙂 Ďakujem za komentár, pa, j. @choka - držím palce, aby ťa ako tehu zobrali🙂

katkaupj
19. sep 2013

Ahojte baby...chcem sa optitat lebo uz vtom mam tyky chaos,ze xcely by som babetko.som nezamestnana roky a predtym som bola na materskej roky.Da sa este platit nemocenske podla stareho alebo uz je vsetko po novom.Kolko by som dostala matersku ked by sa mi dieta malo narodit nabuduci rok,?..dakujem!

dena1973
19. sep 2013

@katkaupj Ak si zamestnaná a splňaš podmienku 270 dní poistenia pred pôrodom, tak nárok na materské ti vznikne.
Materské závisí od hrubého príjmu t.j. vymeriavací základ, z ktorého sa platí poistné na nemocenské poistenie. Ak by si nastúpila na materské v roku 2014, tak sa ti bude ako rozhodujúce obdobie pre výpočet materského brať príjem za rok 2013 (za predpokladu, že si nejaký príjem mala, ak si pracovala). Percentuálna výška materského je 65 % z denného vymeriavacieho základu resp. pravdepodobného VZ od 1. dňa. Materské sa spravidla vypláca 34 týždňov od vzniku nároku na materské...

choka
autor
20. sep 2013

@dena1973
@jankali
babenky moje podarilo sa!!!Mám flek!!!

dena1973
21. sep 2013

@choka Gratulujem.... 😉

jankali
21. sep 2013

@choka hurá! napíš viac🙂 pa🙂

choka
autor
12. dec 2013

@dena1973 Ahoj dena, písala som Ti pred časom a poradila si mi. Nakoniec som sa zamestnala (kedže tých 88dní bolo pasé hlavne že som odvádzala poctivo( a pracujem od 27.9. 2013 dneska je 77dní ako som zamestnaná, 90. deň bude 25.12.2013. Chcela by som ísť na PN, ale uvažujem či ísť ešte tento rok, alebo až na budúci. Ovplyvní to nejako moju materskú na ktorú nastupujem 20.2. 2014? Ďakujem za radu.

dena1973
12. dec 2013

@choka Už som ti písala, že to musíš odpracovať tých 90 dní ak chceš, aby sa ti počítal príjem z tohto poistenia....Ak na PN nastúpiš ešte pred odpracovaním tých 90 dní, tak príjem na výpočet materskej sa ti nemôže počítať z tohto poistenia....bohužiaľ..... počkaj kým bude opracovaných 90 dní a tak nastúp na materské....

choka
autor
13. dec 2013

jasnačka odpracovať odpracujem tých 90 dní, ale jedná sa mi o to...Chcela by som ísť na PN ešte pred materskou. Či ísť ešte v tomto roku, alebo v budúcom...ja viem že podľa ťažkostí...ale už by som išla teraz, keby som mala odpracovaných tých 90 dní...môžem hneď ako mi uplynie tých 90 dní alebo ešte počkám 2-3 dni preistotu...aby to nebolo okaté...

katarinakachna
8. máj 2014

ahojte koceny chcela by som poradit ci mam narok na matrsku ked som bola vedena dva mesiace na urade prace.A od 1.5.2014 som zamestnana u noveho zamesnavatela.Moc to potrbujem vediet lebo musime s drahim postupt reprodukciu.Ci mame pockat alebo kludne to mozme podstupit.

dena1973
8. máj 2014

@katarinakachna 1. podmienka nároku na materské je 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom.
2. podmienka je mať poistný pomer (prac. pomer) resp. spĺňať podmienku ochrannej lehoty po ukončení PP v čase nástupu na materské. Ak tieto podmienky budeš spĺňať, tak nárok na materské ti vznikne......

daniela1109
27. máj 2014

Ahojte, takze po precitani by som sa chcela predsa len uistit ci moju situaciu s materskou chapem spravne 🙂 Od 2005 do 31.12.2013 som bola zamestnana s dobrymi VZ. Od 1.1.2014 som na UP na podpore do 30.6.2014 kedy sa mi podarilo otehotniet (termin porodu 29.11.2014). Od 1.7.2014 by ma mal kamarat zamestnat aspon na mesacnu minimalnu mzdu. A teraz zvazujem ze budem unho zamestnana menej ako tych 90kalendarnych dni ( su to kalend.dni ?) a pojdem na PN do toho 34 tyzdna tehotenstva, aby sa mi materska pocitala z VZ 2013. Je to spravne? Z coho sa mi bude vypocitavat PNka? Vopred dakujem 😉

dena1973
27. máj 2014

@daniela1109 Do 90 dní sa počítajú kalendárne dni. Áno uvažuješ správne. Ak neodpracuješ u posledného zamestnávateľa 90 kal. dní, tak aj PN a aj materské sa bude počítať z roku 2013.

daniela1109
28. máj 2014

@dena1973 Dakujem velmi pekne za odpoved, hned som kludnejsia 🙂 tak sa tam zamestnam len na jul 🙂 este sa chcem opytat ako s tou PNkou, ci sa mam dat na Pn u gynekologa ci u obvodnej? Je to nejaky rozdiel co sa tyka napr ohladom vychadzok ( kontrol) alebo v niecom? Nechcem zase byt len doma zavreta 🙂 alebo nejako moc obmedzovana 🙂 Pytam sa preto, lebo od 19tych som bola zamestnana a necerpala vobec ziadne davky, len chodila do prace od rana do vecera ( ci s chripkou ci s migrenou, ci zapalom obliciek,.....) tak sa vobec nevyznam ako niektore veci v nasom state funguju a daju sa vybavit 🙂 🙂

dena1973
28. máj 2014

@daniela1109 Zrejme lepšie sa dať vypísať od gynekológa, ak by sa dalo. S tými vychádzkami to nie je také jednoznačné, či ti prídu resp. neprídu na kontrolu....

daniela1109
17. jan 2017

Prosim vas, vie mi niekto poradit. Cakam druhe babo (cize som na rodic.prispevku, maly ma 2roky) a na matersku by som mala nastupit 5.6.2017.
1.otazka z coho sa mi bude pocitat materska?
2. Nemam lepsie od februara skoncit rodic.prispevok, prerobit par dni v praci, dat sa na PN a od 5.6.2017 na matersku?
3. Moze rodicovsky na maleho poberat priatel a ja matersku na druhe babo?
Vyzna sa niekto v tom 😉😉😉 vopred dakujem

majusqa77
17. jan 2017

@daniela1109
1. nastup na MD v roku 2017 = vymeriavaci zaklad rok 2016. ak si nemala ziadny prijem z ktoreho sa platili odvody tak predpokladany = co napise mzdarka
2. a naco? ak koli materskej, je to zbytocne
3. nie

ale po narodeni druheho dietata mozes poziadat o prispevok na starostlivost. ak je starsie dieta doma, 41,40/mesiac, do veku 6tyzdnov mensieho dietata = 2-3mesiace

daniela1109
17. jan 2017

@majusqa77
1. Mzdarka moze napisat 2000€ ak som mala zmluvu na 500€?
2. Kvoli vymer.zakladu, zeby mi dala 2000€ Hrubeho, odrobila by som par dni a potom by som aspon chvilu dostavala Pn a potom matersku z tohto vymeriavacieho zakladu???

majusqa77
17. jan 2017

@daniela1109 teoreticky ano, prakticky to na socialke neprejde.
materska sa ti bude ratat z roku 2016

daniela1109
17. jan 2017

@majusqa77
Dakujem za info

Bude sa mi ratat tohtorocny vymeriavaci zakl. na Pn a matersku az ked prerobim min 90dni ?

majusqa77
17. jan 2017

@daniela1109 ak nezmenis zamestnavatela nie