Materská po rodičáku a maródka

avlv
9. jan 2017

Prosím neviete niektorá poradiť?
Budem mať nárok na materskú ak mám odrobených viac ako 7 rokov a bola som teraz na materskej, po materskej na rodičáku ale ako dcera dovrsi 3 roky pojdem na PN (rizikove tehotenstvo) cize do pracene nastúpim ale budem az do termínu na materskú na PN-ke.

evittam
9. jan 2017

@avlv Ano budes mat narok na MD, z predpokladaneho prijmu. Teda ak tvoj PP trva-tak som to pochopila.

avlv
autor
9. jan 2017

@evittam Ano trvá. A co je ten predpokladaný príjem? Nepocíta sa to z vymeru ako pri prvej materskej?

evittam
9. jan 2017

@avlv To co ti napise mzdarka na ziadost o MD. Moze to byt kludne aj vyssia suma ako si mala mzdu predtym.

oli2014
9. jan 2017

@evittam
Prepáčte, že sa tu do toho miešam, ale tiež mám podobný problém. Môj syn dovŕši tri roky v oktobri 2017 a chcela by som byt tehotna s druhym babom. Teraz som teda na RD a predytm som pracovala a mala som aj narok na MD. Chcem sa spýtať či, ak by som mala nastúpiť na MD až napr. v januári 2018 a predtým (to obdobie odkedy starsi syn dovrsi tri roky) by som bola na PN, ake bude rozhodujuce obdobie na vypocet MD? Ovplvni mi vysku mojej materskej to, ze som bola predtym PN?
Ďakujem pekne za rady 🙂

evittam
9. jan 2017

@oli2014 Podstatné je či pracovný pomer, z ktorého si nastupovala na prvú MD trvá alebo zanikol. Ak zanikol tak nárok na MD nevzniká pokiaľ sa znovu nezamestnáš alebo si nezačneš platiť DNP.

oli2014
9. jan 2017

Pracovný pomer mi stále trvá. Len si myslím, že keďže by som bola PN a na MD by som nastúpila v januári 2018, tak rozhodujúcim obdobim na vypocet vysky materskej davky by bol rok 2017 a tym, ze by som tam bola PN, tak by sa mi materska pocitala iba z minima.

oli2014
9. jan 2017

A to by samozrejme bolo pre mna nevyhodnejsie, ako keby som mala nastup na MD este v roku 2017.

oli2014
9. jan 2017
evittam
9. jan 2017

@oli2014 MD sa ti bude počítať z predpokladaného príjmu, ktorý potvrdí mzdárka, taktiež PN. Nakoľko PN nemá nič spoločné s výškou MD - to nie je zdaniteľný príjem.

oli2014
9. jan 2017

Skusala som pred chvilkou volat na socialku a tam mi povedali, ze ak by som nastupila na MD v jan. 2018 a predtym by som bola PN, ta z tohto dovodu by mi materska bola pocitana z minima.

oli2014
9. jan 2017

Ale ďakujem za odpoveď. @evittam

evittam
9. jan 2017

@oli2014 Nespoliehaj sa na to čo ti povedia na SP - tam ti povedia väčšinou veľkú lož.
@ zalka čo myslíš v tomto prípade? Dík😉

oli2014
9. jan 2017
zalka
9. jan 2017

@evittam no ale @oli2014 odpovedali správne, naozaj ak by si bola na RD a potom hned PN . tak MD rátaná v roku 2018 by bola z minima, PN v roku 2017 by bola rátaná z predpokladaného VZ.
Ak by si mala nastúpiť na MD v roku 2018 tak si pamätaj jedno, je potrebné po RD nastúpiť na pár dní do zamestnania ( aj ked len čerpať dovolenku ) a tiež je dôležité nemať tam víkend, ak sa pritrafí víkend, tak mať čo najviac pracovných dní , a vtedy PN vyrátavať sa bude z predpokladaného VZ, ale MD sa bude rátať z VZ roku 2017 teda z tých pár dní práce.

A teraz vysvetlenie, prečo nie je vhodné aby tam bol víkend.
Príklad :
RD končí pondelok, za den dovolenky patrí napr. 20e

A ) nástup na PN je piatok .... utorok streda štvrtok dovolenka tj. 20x3 = 60e ... piatok PN ... MD sa vyráta ako 75% z denného VZ
denný VZ 60e /3 dní (ut,st,št) = 20e z toho 75% = 15e na deň MD

B) nástup na PN je pondelok ... utorok streda štvrtok piatok dovolenka tj. 20x4 = 80e ... sobota , nedela... pondelok PN ... MD vyrátaná ako 75% z denného VZ
denný VZ 80e / 6 dní ( ut,st,št,pi,so,ne) = 13,33e z toho 75% ´= 10e na deň MD

vidíš aký je to obrovský rozdiel? ak je víkend medzi tým ... na toto pozor ...

evittam
9. jan 2017

@zalka Ahááá, už chápem. No je to riadne bludisko - už som sa od teba naučila veľa vecí a znovu ďalšiu - ďakujem.😉

zalka
9. jan 2017

@evittam rado sa stalo 🙂 hej človek musí myslieť na kopu vecí naraz ...

oli2014
9. jan 2017

@zalka
Ďakujem pekne za odpoveď a aj za vysvetlenie 🙂
Na základe toho, čo si mi napísala si chcem ešte utvrdiť toto:
Rodičovská so synom mi končí 01.10.2017 (v kalendári som to pozerala a je to nedeľa - čiže našťastie tam nemám víkend) a nastúpiť do práce by som mala 02.10.2017 (to je pondelok) a teraz sa chcem spýtať:
1. ak by som na MD mala nastúpiť povedzme v decembri 2017, tak v tomto prípade je asi jedno, či by som bola to obdobie od 02.10.2017 do termínu nástupu na materskú dovolenku PN alebo by som nastúpila do práce, pretože rozhodujúcim obdobím by bol rok 2016 a vtedy som bola celý rok na RD. V tomto prípade by sa výška mojej mateskej dávky rátala z predpokladaného VZ (čiže ak tomu dobre chápem mala by som buď takú istú výšku materskej dávky ako na prvej MD, prípadne vyššiu - keďže sa zvyšoval percento na výpočet - zo 70% na 75%). Správne tomu chápem? Oprav prosím, ak som sa v niečom pomýlila...Ak je toto moje tvrdenie v poriadku, tak v tomto prípade je lepšie na preklenutie obdobia (do nástupu na MD) zostať PN, keďže mi to nijako neovplyvní výšku materskej dávky...
2. ak by som musela nastúpiť na MD až v januári 2018 a neskôr (čo sa môže ľahko stať, keďže ešte neviem, ako sa mi podarí oehotnieť 🙂 ), tak v mojom prípade sa mi asi najviac oplatí vyčerpať si od 02.10.2017 (pondelok) zopár dní dovolenky (predpokladám, že ich mám asi 6) a potom ostať na PN-ke? Ako by si to prosím ťa riešila v tomto prípade? Koľko dní si vyčerpať dovolenky, aby tá moja materská bola čo najvyššia? Prípadne nastúpiť radšej do práce?
Prepáč, že ťa takto do detailov zaťažujem mojími možnosťami, ale podľa toho, čo si napísala to vyzerá byť dosť zložité pochopiť ten systém a zároveň každý prípad môže mať iné riešenia. No, proste, chcem mať v tom jasno 🙂
Vopred ďakujem za odpoveď 🙂

zalka
9. jan 2017

@oli2014
1) predpokladaný VZ potvrdzuje mzdárka a je to hrubá mzda ... ( či bude MD70alebo 75% tak to pri VZ nezaváži ) ... a nemusí potvdiť toľko čo bolo pri poslednej MD, záleží na nej a na tom ako šli platy na firme či hore či dole
2) po, ut. st, št, dovolenka
pi začiatok PN ... PN do nástupu na MD ...

oli2014
9. jan 2017

@zalka
Oki, ďakujem pekne 🙂 To bola ale rýchlosť...🙂

oli2014
9. jan 2017

@zalka
Poslala som srdiečka 🙂

avlv
autor
10. jan 2017

@zalka Aj ja dakujem.Som presne ten isty pripad.

avlv
autor
10. jan 2017

@oli2014 Sranda mne konci rodicak 2.10. cize na vlas to iste.
Drzim palce nech sa zadari cim skor,nech ten nastup na MD stihame este tento rok.

emilia25
10. jan 2017

Ja som sla tiez po rd do 3 rokov na pn ale mala som aj predlzeny rp plateny pri malom a z prace som bola na pn a md mi normalne vypocitali a na vsetko ako zamestnanec som mala narok po pn.rp predlzeny som pri nastupe na riadnu md zrusila.u mna v praci neuznali ze som na predlzenom rp a o maleho som sa riadne starala cize ani nastup do skolky nam nebol doporuceny.