Materská pre slobodné matky

pemo83
4. jan 2018

Ahojte, chcem sa spytat ci ste nieco poculi a materskej pre slobodnu matku.
Pocula som ze ma narok poberat matersku o 3 mesiace dlhsie, len neviem ci to este plati.
Dakujem

svetlana35
4. jan 2018

ano mala by byt dlhsia len neviem presne o kolko

katarinam89
4. jan 2018

Ano este to plati no nik na urade ti to nepovie,ja som bola slobodna matka a odbilu ma slovami,ze ci slobodna,ci vydata ziadne vyhody,takze ako ti bude koncit musis si zajst na urad a piziadat o nu ,ze chces si ju predlzit.

deti95060810
4. jan 2018

no viem že na úrade ti podpíšu papier že s partnerom nebývate spolu. t.j. on má inde trvalé bydlisko ako u teba...

alenah31
4. jan 2018

Nejde o slobodnu matku, ale osamelu. Znamena to, zi zijes sama v domacnosti bez otca dietata. A nie je to 3 mesiace dlhsie, ale 3 tyzdne. Vydata ci slobodna zijuca s otcom dietata pobera materske 34 tyzdnov, osamela 37 tyzdnov. Osamelost dokazujes bud umrtnym listom manzela, dokladlom o rozvode a nevydate cestnym prehlasenim, kde prehlasis, ze nezijes s otcom v jednej domacnosti. Trvaly pobyt je nepodstatny, podstatna je jedna domacnost nech je to kdekolvek.....v poslednej dobe to socialka dost kontroluje.

sendy1977
4. jan 2018

nie, už to neplatí, kedže veľa mamičiek je "slobodných" Teraz platí V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov.

Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov.
https://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rod...

sissy27
4. jan 2018

Nie je to o 3 mesiace ale o tri týždne (34 vs. 37 týždňov) a nie je to pre slobodné matky ale pre osamelých rodičov. Slobodná je každá, ktorá nie je vydatá, osamelý rodič znamená, že to môže byť aj muž a takýto rodič musí žiť s dieťaťom sám, nie s partnerom / partnerkou, u rodičov alebo niekde, kde sa delí o náklady s ďalšou osobou / osobami.

deti95060810
4. jan 2018

asi sa to dosť zneužívalo, keď to už začali kontrolovať.... 10 rokov dozadu sa to nekontrolovalo, na OU podpísala matrikárka papiere a bolo OK...

sissy27
4. jan 2018

@sendy1977 rovnako to bolo aj pred 14 rokmi a myslím, že ani teraz sa to extra nekontroluje, kým to niekto nebonzne... A teda čo viem, vždy to bolo takto, nikdy nie "3 mesiace extra pre slobodné matky"

alenah31
4. jan 2018

@deti95060810 kontrolovalo. Syn je rocnik 2000 a ex dostal predvolanie kde podpisom potvrdzoval, ze spolu nezijeme. Konkretne islo o pobocku v Dubnici n/V.

sendy1977
4. jan 2018

@sissy27 kamarátka bola "osamela" pred 19 a 17 rokmi a mala materskú 37 týždňov a vydaté mali 28 týždňov. Tak máš pravdu neboli to 3 mesiace.

sissy27
5. jan 2018

@sendy1977 máš pravdu, ten rozdiel bol väčší ako 3 týždne, čo mi inak nedáva veľmi zmysel, lebo to nie je ani jeden mesiac, takže finančne tam až tak významný rozdiel nebude.

evittam
5. jan 2018

@sissy27 Finančne nevidis velky rozdiel ? No podla mna ak ma zena napr.MD 1000Eur/30dni a dostane o 700Eur viac tak je to pekna suma. A myslim,ze kazda suma potesi.😉

sissy27
5. jan 2018

@evittam 3 týždne sú len 21 dní, nie 30 🙂 ale zas jeden mesiac má cca tých 21 prac. dní... a samozrejme, poteší každé 1€.

evittam
5. jan 2018

@sissy27 A kde konkretne pisem, že mesiac je 21dni?! Takze netusim o com "tocis". Si poriadne precitaj čo píšem.😉 A btw.vyska MD nemá nic spolocne s pracovnými dnami