Materská v Rakúsku

abacka
25. júl 2019

Dobrý deň

Chcela by som sa opýtať ohľadom materskej z rakúska ak má niektorá z Vás podobnú skúsenosť.
Pracovala som v Rakúsku na zimnej sezóne otehotnela som. Vrátila som sa na Slovensko som registrovaná na úrade prace, požiadala som si aj o dávku v nezamestnanosti. Teraz sa chceme s manželom presťahovať spat do rakúska nakoľko mu tam ponúkli prácu. Len neviem či tam budem mat nárok na materskú alebo na Slovensku len rodičovský príspevok, keďže od mojej poslednej prace na Slovensku ubehlo viac ako 8 mesiacov takze nebudem v ochrannej lehote. Za každú radu vopred ďakujem 😊

nickpick
25. júl 2019

@abacka ak si pracovala viac ako 6 mesiacov v Rakusku a vies to vydokladovat mala by si mat narok na pridavky a rodicovsky prispevok aj v Rakusku, materska je vseobecny pojem, v Rakusku rozlisuju matersku - Wochengeld (dostavas 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po porode zo zdravotnej, nespominam si, ci sa daju dostat aj spatne), potom pridavky - Familienbeihilfe (tie schvaluje Finanzamt) a nakoniec rodicovsky prispevok (Kinderbetreungsgeld), kedze si uz dostavala davky zo SK, Rakusania by ti doplacali len rozdiel (ak si teda odpracovala 6 mesiacov a splnas podmienky), na SK ti informacie poskytne UPSVaR a v Rakusku Arbeitskammer, treba ich kontaktovat na co mas a nemas narok.....este teoreticky ked manzel odpracuje tych 6 mesiacov mohli by ste ziadat tie pridavky a (on by bol ziadatel pre vas s dietatom)....

tochmetka
11. jún 2020

Ahojte , prosím o radu ...
pracovala som 6rokov v AT nepretržite a v january som prerusila uz PP a sla na podporu a v ten mesiac sa zázrakom podarilo mi otehotnieť. Akoby to len čakalo na tu výpoveď.😄 som v 26tt a este poberam AT podporu na SK. Prosím vás mám ešte nárok na materskú z AT,alebo už nie,keďže som prerušila PP v AT?
Ďakujem za radu!

veronika_vroni
18. aug 2020

Ahojte mamicky, idem si po radu.
V rakusku som pracovala od roku 2013 na sezony. Teraz som tehotna cca 10-11 týždeň.
A tak neviem ci mam narok na materskú.
V podmienkach je ze za posledne dva roky musim byt 270dni nemocensky poistena co teoreticky spĺňam len neviem odkedy sa rátajú tie dva roky a ďalšiou podmienku je ze si musim zasa nemocenske obnoviť v prípade ze nepracujem.

Za posledne dva roky som pracovala 2018 leto v rakusku(4mesiace),2018 zima (4,5mes)tiež rakusko potom leto 2019 Švajčiarsko, zima 2019 rakusko(3mesiace)-koli korone kratka sezona tak som bola na AMS poton 3mesiace
a teraz leto 2020 svajciarsko.

Vo svajciarsku budem cca do konca septembra
(tu narok nemam na materskú, keďže tu mam malo odpracované), ale október si môžem obnoviť nemocenské tym ze pôjdem do rakuska robiť november by som mohla byt samoplatitel a december januar by ma sef mohol este zamestnať na sezónu v polke marca je zatiaľ očakávaný termín.
Myslite ze tak budem mat narok na materskú?
Za každú radu ďakujem a prajem pekný deň.

abacka
autor
19. aug 2020

@veronika_vroni ahoj ja som bola tak isto zamestnaná na sezónu v AT narok na materskú mi vznikol na SR ale len 370€ do materskej na SR sa príjem z AT neráta :( ja som sa obabrala poriadne tiež. Škoda

abacka
autor
19. aug 2020

@veronika_vroni ak si na SR tak sa prihlás na úrad prace vyčerpaná aspoň dávku v nezamestnanosti do ktorej sa ráta príjem z AT a potom bohužiaľ len tých 370€ asi dostaneš

abacka
autor
19. aug 2020

@veronika_vroni Ale teraz čítam ešte že by si sa zamestnala v AT tak asi sa pýtaš vlastne či budeš mat narok v AT na materskú. To ti neviem povedať skús sa pridať na FB do skupiny mamičky v Rakúsku tam sú aj žienky, ktoré pomáhajú vybaviť Wochengelt

veronika_vroni
20. aug 2020

@abacka Ahoj ja som vo svajciarsku pracujem tu momentálne, ale uvažujem ze sa zamestnam ešte v rakusku od septembra do januara.. a možno ani na slovensko zatiaľ nepridem... to aa este rozhodujeme kde ostaneme 🙂