Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Materská z Anglicka po presťahovaní sa na Slovensko.

Materská dovolenka
filodendron
26. mar 2020

Ahojte, vie mi niekto povedat, kto ste si vybavovali matersku z UK, ako ste si ponechali pobyt v UK? Mali ste stale platny prenajom? Pokial dobre citam, tak clovek musi byt UK rezidentom pred aj pocas poberania materskej, takisto ako si aj musi ponechat adresu pre banky, nhs, hmrc atd. Pokial sa ale clovek uplne zbali a odstahuje z UK pocas poberania materskej, tak nastava problem...

mogaa
26. mar 2020

@filodendron a si na Slovensku alebo v UK?

mogaa
26. mar 2020

@filodendron a už čerpáš materskú alebo si len tehotná?

filodendron
autor
26. mar 2020

@mogaa Teraz som v UK, zatial len planujem, zistujem co a ako. Som tehotna, no rada by som rodila na SVK, idealne poberala anglicku matersku a po skonceni materskej uz ostala na SVK natrvalo. Precitala som velke mnozstvo diskusii ohladom S2, S1, no nikde som nezistila, ako si mamicky riesili pobyt v UK, ked sa s manzelom/partnerom prestahovali na SVK.

tahomi
26. mar 2020

Ja by som v aktualnej situacii sa nejak nefixovala na navrat domov pokial ste tam zostali, je otazne kedy to bude umoznene.

mogaa
26. mar 2020

@filodendron toto ti môže pomôcť ak si materskú vybavuješ ešte v Anglicku, dá sa požiadať o vyplácanie materskej z Anglicka aj po návrate na Slovensko cez SP ale musia tam byť splnené určité podmienky...
https://www.slovenskecentrum.sk/sk/page/374/mat...

mogaa
26. mar 2020

@filodendron inak pokiaľ manžel/partner nie je Slovák, tak na Slovensko ho za týchto okolností nevpustia, rovnako u teba bude problém pokiaľ si nepožiadala doteraz o presun na Slovensko...ak uvažuješ o návrat neskôr, nikto nevie dokedy bude táto situácia s uzatvorenými hranicami trvať....nezáleží dokedy bude vírus na Slovensku, ale v celej EU....no vy to tam budete mať teda veľmi pestré.....tu máme potvrdených cca 220 prípadov a už je panika, takže v Británii si to neviem ani predstaviť nakoľko ste išli cestou "kolektívnej imunity voči vírusu"....tu sa na to najhoršie stále pripravujeme a má to byť v máji-júni...

filodendron
autor
26. mar 2020

@mogaa Dakujem pekne. Na SMP mi narok vznikne, sice v tom linku nedefinuju, ci clovek musi mat residency v UK, pise sa tam ale, ze poberanie materskeho pridavku moze ovplyvnit, ak odidem zit alebo na navstevu mimo UK.

Na stranke SP som nenasla info, ze by sa dal urobit transfer materskej. Pokial viem, tak sa materske zo SP vyplaca len tomu, komu vzniklo poistenie na SVK. Mozem ale este skusit zavolat na urady a potvrdit si to.

Manzel je Slovak nastastie 🙂, viem, ze s covidom je planovanie momentalne len cisto v teoretickej rovine, preto sa na to ani neupinam. Som este len na zaciatku tehotenstva (6tt, cokolvek sa moze prihodit este) no dufam, ze do novembra sa tato pliaga vyhubi/minimalizuje.

Veru veru, "kolektivna imunita" alias "pretriedenie obyvatelstva na daneplatiacich" obyvatelov asi nebol najlepsi z Borisovych napadov...kazdopadne, drzme si vsetci palce, nech to kolektivnou zodpovednostou podchytime 😷 💪

Tu začni písať odpoveď...

Odošli