Z Rakúska späť na Slovensko v tehotenstve na materskú. Ako na to?

vanilka_n
21. sep 2020

Dobry den,

velmi by som sa potesila, kebyze mi nejaka dobra dusa vie poradit, ktora s tym ma/mala skusenosti.
Som zamestnana v Rakusku (nie som na zivnosti, mam tam normalne pracovnu zmluvu a rakuskeho zamestnavatela). 6 rokov tam mam trvaly pobyt. Momentalne som v 8tt.

Pracovat musim do konca 7 mesiaca, potom sa tusim spada do Mutterschutz a zacina sa vyplacat wochengeld od toho siedmeho mesiaca, teda 8 tyzdnov pred porodom a 8 tyzdnov po porode. Ja by som sa po tom 7mesiaci chcela prestahovat naspat na Slovensko, kedze partner pracuje a zije na Slovensku, ako i cela moja rodina. Tympadom by som si zrusila rakusku adresu a vratila prenajaty byt a prihlasila si trvaly pobyt na SVK.
Neviete mi poradit ako a kde vlastne zacat vybavovat tieto veci?! Ani neviem ako budem poistena, lebo doteraz s trvalym pobytom som vsetko riesila v AT.
To wochengeld je vlastne materska? (na svk je materska 34 mesiacov, trochu som dopletena).
Dalej sa vybavuje ten Kinderbetreungsgeld.
Na akych uradoch sa vybavuju tieto veci? Kde mam vobec zacat? Naco mam narok? Kde to vlastne vybavujem, ked sa potom prehlasim spat na SVK? Neviete mi niekto poradit, kto pracoval v Rakusku a v druhom stave a potom s dietatkom chcel byt pocas materskej doma?

Velmi pekne dakujem.

mogaa
21. sep 2020

@vanilka_n na materskú máš nárok z Rakúska, takže tam si to treba vybaviť......tvoj stred záujmov bol zjavne v Rakúsku, tam si platila odvody a aj si tam žila....

hennyinnsbruck
21. sep 2020

Ty chceš poberať z rakúska materskú a žiť na svk? No to asi nepôjde.... Chod na arbeiterkammer a pozistuj 😉

vanilka_n
autor
21. sep 2020

@mogaa dakujem ti a kde sa to vobec vybavuje? SVA? nevies nahodou? :/

vanilka_n
autor
21. sep 2020

@hennyinnsbruck vzhladom na to, ze materska a pridavky su pomaly lepsie na svk ako v at, mi je to srdecne jedno 🙂, ale kedze som zila v rakusku aj tam pracovala, tak materska pojde odtial, tie zvysne veci neviem, ale ani neviem kde zacat. Nevedela som ze AK s tym vie cosi pomoct, dik za tip

hennyinnsbruck
21. sep 2020

A takto :
Po pôrode treba ist do poisťovní vyplniť papier co Sa týka materskej. ... Samozrejme aj na urad dieťa nahlásiť kde ti vydajú rodný list.
Mne finančak poslal domov papier koli prídavkom ale ja som iný prípad.

ak má dieťa Slováka otca treba dieťaťu pas vybaviť. Zavolaj si na veľvyslanectvo oni povedia co potrebuješ.
Potom keď máš pas,treba vybaviť žltý papier (povolenie o pobyte ci jak sa to vola) musíš ho zaniesť do poistovni a až potom ti bude vyplácaná materská

Ak vie všetko 😉😜😜😂

hennyinnsbruck
21. sep 2020

Snáď som to nepoplietla

hennyinnsbruck
21. sep 2020

@vanilka_n no ja ta chápem... Ale pochybujem ze ty sa v At od vsadial odhlásis a veselo ti budu chodiť peniažky.
Musis chodiť s dieťaťom na kontroly do at, mať tu poistenie a určite aj trvalý pobyt.
Ak sa mýlim tak ma niekto isto opraví...

vanilka_n
autor
21. sep 2020

@hennyinnsbruck diky...mne ani nevadi, ked nie plna suma, o to mi nejde, chcem len klud a byt doma s rodinou, ako tam sama byt s dietatom, vies... a toto som sa nikde nedocitala ako na to, a vobec ktora strana to riesi a ktory urad, vobec v tom nemam prehlad.... otazku som polozenu uz nasla, ale ziadne konkretne odpovede.

hennyinnsbruck
21. sep 2020

@vanilka_n naj by bolo zavolať Ak a opýtať sa ich ci je to vôbec možné.. Ale skôr nie ako áno
Lebo to by si mohlo veľa žien tu odrobiť pol roka - rok otehu a sup domov do druhej krajiny. Chápes ma?

vanilka_n
autor
21. sep 2020

@hennyinnsbruck chapem...ale mne nejde o peniaze, mne ide o to, ze chcem byt na materskej doma a kde sa to potom vybavuje? Lebo slovenska strana ukaze na rakusku, ze tazisko som mala tam. Ak dobre viem, materska ide i tak z rakuska, ale to su styri mesiace, tiez nechapem ked na svk 34 tyzdnov...a to kinderbetreungsgeld mi rakusko neda, iba prepocita kolko mi ma chodi na svk...ale ja ani neviem ci ohladom toho kontaktovat socialnu poistovnu potom na slvoensku, a ci rakusku... Vobec si neviem dat rady....

hennyinnsbruck
21. sep 2020

@vanilka_n a tak myslíš.... Tak na začiatok by som určite na to Ak zašla. Zavolaj si tam určite. Alebo aj poisťovňu

slnecnica82
21. sep 2020

@vanilka_n ahoj, ja som to riešila, ale uz 6 rokov dozadu...wochengeld je materska, v at len 8 tyz. Pred a 8.tyzdnov po porode...tak dostavas rodicak..ja som mala ako ty, prac. Pomer v at, priatel na sk...matersku budes mat z at, tam si odvadzala...rodicak a prídavky som mala schvalene tu na sk, differenzzahlung doplacalo rakusku, po dobu 2.r. dietata..trvaly alebo prechodny pobyt v at s tym nema nic spoločné...s priatelom som mala po odchode z at na sk spoločny trvaly pobyt...na FB je stranka "ako si vybavim wochengeld"...je tam vela zien, co ti poradia...mne to vsetko vybavovala jedna firma a dostala som vsetko ako som mala.

vanilka_n
autor
21. sep 2020

@slnecnica82 oh, dakujem ti!! ty si mala predtym ten formular e106? lebo ja som ho nikdy nemala. A neviem ako to bude fungovat, ked teda po tom 7mom mesiaci sa sem chcem vratit a logicky tu vybavovat aj lekarov pripadne, rodit by som chcela tam, ale to viem ze mi kryje ten mutterschutz tak ci tak, potom vraj prichadzam o AT poistenie, lebo ma zamestnavatel odhlasuje. Myslis, ze by s tymto vedela pomoct ta firma, o ktorej pises? Bola by si taka zlata, poslala by si mi na nich kontakt?

slnecnica82
21. sep 2020

@vanilka_n ja si nepamatam presne uz vsetko, ale sa mi zda, ze som vybavovala e106...ja som sa tiez vratila v 7 mesiaci, do 7 som chodila k dr. V at, potom na sk...zamestnavatel so mnou ukoncil prac.pomer az jak mi skoncik wochengeld...a firma mi sice vybavila vsetko, ale neodporucam ju, lebo vela krat som si do poistovne volala aj sama, kedze ono to nesurili a komunikacia bola stale len mailom, co sa mi tiez nepozdavalo...ale ako som ti pisala o tejto skupine na FB skus tam a tam to isto zeny poradia, lebo za 6 rokov sa iste nejake veci menili...alebo ti napíšem do IP este jednu pani, ktora sa tomu kedysi venovala, ale netusim ci to este robi...

kiki68
21. sep 2020

Wochengeld vybavujes cez OGK a Kinderbetreuungs Geld cez Finanzamt, rovnako Familienbeihilfe. Na Wochengeld treba potvrdenie od zamestnavatela a Mukipass. Na Familienbeihilfe treba Formular a odovzdat na Finanzamt. Ked si Slovenka tak sa to neda cez finanz online, tiez treba rodny list. Rodny list sa odosle aj na OGK po porode. Dieta tak ziska poistenie. Kinderbetreuungs Geld Cez Finanzamt a treba Mukipass so stemplami vysetreni, rodny list dietata, Anmeldebescheinigung a myslim platny doklad o identite ( Pas) . Ja byt Tebou sa informujem vopred a to uz teraz. Ze co s tym. Tiez mozes nechat trvaly pobyt v at a byt na sk a peniaze budu chodit na rakusky ucet. Po 6 rokovh to nikto kontrolovat nebude. Ale zisti si to vopred a daj si terminy na Finanzamt a OGK skrz poradenstvo

vanilka_n
autor
21. sep 2020

@kiki68 dakujem...no anmeldebescheinigung nebudem potrebovat, dieta bude vyrastat na slovensku, a takisto tu riesit lekarov. Ak bude treba, ja sa do prace vratim ako teilzeit, ale zrejme nie na velmi dlho. Gynekologa si vybavujem teraz v rakusku, ale potom s tym uz nechcem mat kvazi nic spolocne, aj vyska tych penazi mi je ukradnuta, ale nejaky prijem mat musim a viem ze matersku SVK strana neriesi, iba ak si tu odrobila pred/v tehotenstve 270 dni, takze to je passe

vanilka_n
autor
21. sep 2020

@slnecnica82 ak by si mohla, posli na tu pani, za pokus nic nedam.... Dakujem ti... a ten formular e106 ti dali v pohode? Lebo oni ho velakrat aj zamietnu, najma ked akoze netravis vela casu na SVK, co ja teda po 7mesiaci ho tam bude travit vzdy!