Materská z dobrovoľného nemocenského poistenia

cicuskam3
4. nov 2012

Dobry vecer Od februara 2008 do 31.januara 2012 som pracovala.Potom som dala vypoved. Hned na druhy den som sa zaevidovala na urade prace. Od februara 2011 som si platila DNP ale kedze sa menil zakon automaticky mi k 1.februaru 2012 DNP zaniklo. Vo februari 2012 som zistila ze som tehotna tak som isla na socialne a 12.3 dala som si nove DNP z maxima zaplatila som si 7 dni a 19.3 som isla na ryzikove cize na PN viem ze narok na matersku z prace nemam kedze ked som otehotnela bola som nezamestnana len sa chcem opytat ci budem mat narok na matersku z DNP ked som si zaplatila 7 dní z maxima. teraz som v 25 tyzdni viem ze Vam to datumovo sediet nebude ale prve som potratila a som tehotna druhy krat a na PN som uplne od zaciatku. termin mam 10.2.2013 Dakujem za odpoved

evittam
9. jan 2016

@dvojickychalani A čo chceš konkrétne vedieť, ako dlho si platíš DNP? Máš za posledné dva roky pred pôrodom NP 270dní?

dvojickychalani
9. jan 2016

@evittam. Hm ja neviem ani co to DNP je.a NP je zas co? Nic si neplatim ja pracujem cely rok 2015 som pracovala na Dohodu ale prve tri mesiace na zmluvu.a termin porodu mam 27.marec

evittam
9. jan 2016

@dvojickychalani DNP-je dobrovolné nemocenské poistenie-pýtala si sa na to.....NP-to je nemocenské poistenie.Takže 270 dní nemocenského poistenia máš, nárok na materskú máš - kedy nastupuješ? No a ty už neovplyvníš nič - výška tvojej materskej sa bude rátať z príjmu za r.2015.
Ak si si dobrovolné neplatila, tak z neho nemôžeš mať ani nárok na materskú...🙂 A vlastne keď si pracovala-pracuješ, tak by si si ho ani platiť nemohla- nie je možný súbeh zamestnanec a DNP.

dvojickychalani
9. jan 2016

@evittam na matersku nastupujem ale zo zakona danu 14.Februara. Ale ved to na socialnej nikto nic nepovie ze si treba nieco platit keby som to. Edela tak si platim asi nie?

kasiopeja01
9. jan 2016

@dvojickychalani sklamem ta, ale na dohode nik za teba nemocensku asi neodvadzal a teda asi nebudes mat narok na akukolvek matersku, len rodicovsky prispevok. Ja som tak robila na dohodu a povedali mi, ze si nic platit nemusim a mala som ten isty problem. Dostala som len rodicovsky po porode :(

kasiopeja01
9. jan 2016

@kasiopeja01 mozno sa mylim a teraz je to uz inac, ale tak ako pise evittam, musim mat platene nemocenske 270dni a kedze pises, ze si pracovala na dohodu tak neviem, ci ti ho zamestnavatel platil.

evittam
9. jan 2016

@kasiopeja01 V prvom rade sa mýliš - kedy si ty išla na MD? Teraz sa platia odvody aj z dohody, čiže podmienku splnenú má, len ak robila iba na dohodu, tak to nebude asi nejaký extra príjem, čiže ani MD nebude nejak vysoká...
@dvojickychalani A z čoho iného chceš ísť na MD? A už som ti napísala ak si pracovala - je jedno či na TPP alebo dohodu, tak NIE JE MOŽNÝ súbeh DNP a zamestnanec - chápeš?! A druhá vec - čo by ti mali akože povedať na SP - neznalosť zákona neospravedlňuje, a keby mala tetuška za okienkom každému klientovi vysvetľovať na čo má nárok a na čo nie, čo si môže platiť a a za akých podmienok, tak vybaví za 8 hodín možno 8 ľudí... 😉 Vieš aký si mala asi približne hrubý príjem za ten r.2015?

dvojickychalani
9. jan 2016

Ako vidím jedna osobka sa robí staršne premúúdrou určite pracuje alebo pracovala na urade alebo socialke...Nenavidim tieto všetky ženy su to harpie

evittam
9. jan 2016

@dvojickychalani Aspoň napíš koho myslíš....Nie nepracovala som tam a ani sa nechystám. Ale si uvedom, že nikto nie je povinný ťa o niečom informovať-ani tetuška za okienkom. A s mojimi osobnými skúsenosťami - tie tetušky ani väčšinou nevedia čo všetko je možné a čo sa dá a čo nie-bohužiaľ (a česť výnimkám), ja keď som bola párkrát niečo vybavovať, tak vždy na mňa pozerali, že čo chcem a akože viem o čom hovorím a nebodaj mám aj prichystané všetky doklady a žiadosti čo k tomu potrebujem. Čo som si nezistila a nenaštudovala to som nemala a nedostala....
Človek ti chce pomôcť a poradiť a ešte je za harpiu?!!!
Ja zase neznášam ľudí, čo skoro nič nevedia, keď im niekto napíše pravdu a skutočnosť a ešte im aj poradí tak sa "stavajú na zadné" aký sú oni chudáci lebo nikto im nikde nič nepovie a hlavne na úradoch. Tak si pobehaj tie úrady a internet a zisti si to sama!

kasiopeja01
9. jan 2016

@evittam Ja som momentalne na rodicovskejj, ale narok som nemala pred troma rokmi. A viem, ze sa to meni kazdy rok, ale pre rok 2015 platilo toto (citovane z podnikatel.sk)Dohodári, ktorí nie sú študentmi ani „dôchodcami“ a majú pravidelný príjem, platia rovnako vysoké odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne ako zamestnanci. Nižšie odvody platia len tí dohodári, ktorí spĺňajú dve podmienky:

pracujú na základe dohody o vykonaní práce,
majú dohodnutý nepravidelný príjem.
Ti sú oslobodení od platenia nemocenského poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Ani zamestnávatelia neplatia za týchto dohodárov v roku 2015 nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

evittam
9. jan 2016

@kasiopeja01 Som ekonómka - jedine kde sa neplatia odvody tak je dohoda o brigádnickej práci študenta ( a to len pri jednej-ak ich má viac, tak z ostatných sa odvody platia), a áno pri dohode o nepravidelnom príjme sa neplatí nemocenské a pois.v nezamestnanosti. Pri všetkých ostatných dohodách s pravidelným príjmom sa odvádzajú odvody tak ako pri TPP.

zaba9
8. jún 2016

@evittam Dobry den. Neviete mi nahodou poradit,ked som ukoncila DNP 2.5.2016,mohla by som si dat nove napr.uz teraz v juny? Alebo je tam neaka doma,ze musi byt pauza? Dakujem velmi pekne za odpoved

evittam
9. jún 2016

@zaba9 Zdravím, no neviem o tom, že by tam musela byť pauza - kľudne si daj nové - veď uvidíš čo ti povedia na SP. 😉

gerlachovka
15. jún 2016

@zalka alebo @evittam mozete mi prosim poradit ? s vynimkou 1 mesiaca v r. 2015 kedy som bola evidovana na UP som posledne 3 roky pracovala ale od 16.1.2016 som na UP. od 9.5.2016 som DNP a mam minimalny vymeriavaci zaklad. som v 8tt tehotenstva a preto sa chcem opytat ci mi materska bude vypocitana este z pracovneho pomeru z minulosti, alebo z DNP, kedze 6.11. (ak som spravne pocitala) by som mala mat splnenych 26tyzdnov DNP. ak by mi materska bola vypocitana uz z DNP co by bolo pre mna najvhodnejsie ? zrusit DNP a prihlasit sa neskor ? alebo ho po pol roku (myslim, ze az po 6 mesiacoch sa moze zmenist vymeriavaci zaklad) + este doplnim, ze o taky mesiac by som chcela ist na rizikove cize na PNku. dakujem za radu. ide o to, ze v poslednom aj predchadzajucom zamestani som mala hruby plat 700 az 800 eur a ak by mi mala byt materska vypocitana z DNP (minimalny zaklad) tak sa mi to velmi neoplati asi. bolo mi poradene dat min. vymeriavaci zaklad aby som mala aktivne poistenie kedze som na UP, ale necakala som ze otehotniem tak skoro (neskor som ten min. vymeriavaci zaklad chcela dat zvysit) a teraz neviem co je pre mna lepsie. vopred dakujem za rady a pomoc 🙂

gerlachovka
15. jún 2016

@zalka alebo @evittam jo a pre doplnenie termin porodu mam 23.1.2017

zalka
15. jún 2016

@gerlachovka máš to úplne jedno ... či bude 26t DNP alebo nie ... si prihlásená z minima a MD bude z minima, bezohladu ako dlhobudeš poistená,
ak si DNP nikdy ti nevyrátajú MD zo zamestnania ukončeného
ak si zamestnaná nikdy tinevyrátajú MD z ukončeného DNP ...
takže sa kludne odhlás aby si neplatila a stačí sa tiprihlásiť pred nástupom na MD .. ak nie si na PN

evittam
16. jún 2016

@gerlachovka Súhlasím so @zalka, ešte je tu jedna možnosť - ak teda takú máš - zamestnať sa na minimálne 90 dní bez PN a OČR s max. VZ a potom ísť prípadne na PN a dobre by bolo aby ten pracovný pomer trval do nástupu na MD....

gerlachovka
16. jún 2016

@zalka @evittam dakujem vam za odpoved 🙂 . ak by som teda teraz zrusila DNP a dala nove s vyssim vymeriavacim zakladom (napr. 900 eur) tak by mi materska vychadzala z tohto vymeriavacieho zakladu ? a ak by som sla na PN napr. po 10 dnoch tak by sa mi aj z tohto vymeriavacieho zakladu 900 eur pocitala PN ? na PN isto pojdem tak rozmyslam co je pre mna najlepsie.

evittam
16. jún 2016

@gerlachovka Tak to určite nie...také jednoduché to zase nie je...

gerlachovka
16. jún 2016

@evittam preco. bola by ta PN nejako kratena ?

evittam
16. jún 2016

@gerlachovka Nejde o PN ale nemôžeš čakať, že budeš platiť 10dní poistenie z maximálneho základu a potom pôjdeš PN a budeš mať max. materskú...... 😉

zalka
16. jún 2016

@gerlachovka už je neskoro .. lebo si tehu viac ako 8 týždnov ... tj. nestihneš lehotu 26t poistenia aby si dostala vyššiu MD ...
ako dalo by sa poistiť na vyšší í VZ .. a po pár dnoch ísť na PN, PN by bola minimálna, no ak neni splnená podmienka 26t poistenia pred nástupom na MD ..tak MD je minimálna tiež

gerlachovka
17. jún 2016

@evittam @zalka velmi vam dakujem dievcata za vase rady. ano nestiham tych 26 t., . podla noveho DPO mi chybaju 3 dni. skusim sa opytat mojej dr. ci by mi to nemohla posunut. a ak aj nie, nevadi na PN musim tak ci tak, tak aspon nieco budem dostavat. kedze zamestnat sa mi nedari a teraz ked som tehu sa mi to uz asi ani nepodari nemam velmi na vyber. je nejaka lehota kedy najskor sa da ich na tu PN ? mozem ist napr. aj po 3 dnoch DPO ?

zalka
17. jún 2016

@gerlachovka aj nasledujúci den po prihlásení sa na Dobrovolné poistenie môžeš ísť na PN

gerlachovka
17. jún 2016

@zalka super, dakujem ti za info a zelam pekny den a pohodovy vikendik 🙂

zalka
17. jún 2016

@gerlachovka rado sa stalo , nezabudni zaplatiť DNP včas a v riadnej výške aby si nebola dlžná.

gerlachovka
17. jún 2016

@zalka jj prave som vsetko poplatila nech mam vsetko v poriadku 🙂 . si zlata ze tu radis babam. ak by si nieco objednavala zo zahranicia (z tretich krajin) tak ti zase ja mozem poradit co a ako. pracovala som ako colna deklarantka mimo ine aj v jednej kurierskej spolocnosti tak rada poradim ak by si potrebovala 🙂

zalka
17. jún 2016

@gerlachovka ďakujem, 🙂

zuzanab32
12. sep 2016

@zalka ahoj, mozem sa spytat, ako je to v pripade, ak szco plati odvody od r.2015 z min VZ, k 1.7.2016 mu zvysili VZ a otazka je, ak chce ist na matersku, od kedy mu bude vyska materskej vypocitana z tohto vyssieho VZ? musi zaplatit v novom roku prve 3mesiace a tak nastupit, alebo staci, ked aj teraz zaplati 3mes- teda tych 90dni?dakujem

zalka
12. sep 2016

@zuzanab32 ak nastúpi na MD v roku 2017 tak sa mu MD vyráta z priemeru z roku 2016 ..
ak chceš mať MD z vyššieho VZ , ukonč živnosť a o pár dní ju otvor znova a budeš mať z vyššieho VZ MD rátanú .. a u szčo nie je podmienka 90 dní