Materská z Rakúska - poraďte mi

m0ny
25. jan 2018

Ahojte, chcem poprosiť o pomoc ohľadom materskej v Rakúsku moja situácia je som tehotná a už 5 rokov žijeme s manželom v AT,v apríli mám termín a rodiť chcem určite v Rakúsku ale pár mesiacov po pôrode mame v pláne sa vrátiť natrvalo na Slovensko, chcem sa teda opýtať čo bude v prípade že zoberiem materskú v Rakúsku na 12 mesiacov ale po 3 mesiacoch spoločne s manzelom sa rozhodneme odtiaľto odísť späť na SK mala by som aj napriek zrušenemu TP aj na SK dostavať materskú z Rakúska po dobu tých 12 mesiacov? V AT mám odpracované 4 roky na zmluvu a na SK nič

jarusaaaa
26. jan 2018

Ahoj, ja poberam matersku z AT od decembra. V novembri sme sa vratili na SK. Nezalezi na tom kde sa nachadzas. Ak splnas podmienky, co splnas ako citam, tak nebudes mat problem 😉

jarusaaaa
26. jan 2018

@m0ny inac co sa tyka pobytu, ten sa riesil kedysi. Ja som pobyt menila a nie je problem. Teraz uz nemusis mat pobyt v AT.

marcah
26. jan 2018

ty myslis Wochengeld alebo Kinderbetreungsgeld? - wochengeld je ekvivalent nasej materskej a kinderbetreungsgeld je ekvivalent rodicovskeho prispevku. AK sa nemylim, tak wochengeld sa vyplaca maximalne 16 tyzdnov (cca 8 pred porodom a 8 po porode). U KBG je moznost zvolit si varianty, ako spominas napriklad aj na 12 mesiacov. Na wochengeld mas narok nezavisle na pobyte - ten sa odvija od pracovneho pomeru pred tehotenstvom. KBG je zavisle na viacerych faktoroch, ale pokial sa obaja odstahujete na SK tak podla vsetkeho Vam narok zanikne, podobne ako na pridavky (Familienbeihilfe). Este je asi podstatne to, ci tebe bude tvoj pracovny pomer v AT stale trvat....

fidorka7
26. jan 2018

@marcah presne tak to je.