Maximálna materská

pribinacka
10. jan 2022

Ahojte, prosím ak niekto máte overenú informáciu, je teraz možné získať maximálnu materskú keby si doplácam poistné? Ide o to, že som úplne v skorom tehu, robím na polovičný úväzok u pôvodného zamestnávateľa kde som mala aj prestávku s .materskou a RD, takže PP mi tam trvá už veľa rokov. Kedysi sa to dalo nejako doplatiť. Teraz som čítala iba to, že jediná možnosť je ukončiť aktuálny PP a skúsiť nový s platom aby vyšiel max. vymeriavací základ. Ale ja PP nechcem rušiť v žiadnom prípade. Je prosím nejaká možnosť tej maximálnej materskej? Ďakujem 🙂

ivkazba
10. jan 2022

Nie, kombinácia NP nie je možná už niekoľko rokov. Jediná možnosť je nový PP, ak bude trvať minimálne 90 dní (bez PN a OČR), tak ti počítané materské z nového príjmu. Pozor, nesmie ísť o toho istého zamestnávateľa. Inak sa ti bude počítať materské z príjmu z roku 2021.

pribinacka
autor
10. jan 2022

@ivkazba
@ivkazba Dakujem. A mozem nechat stary PP a vytvorit novy PP? Ratalo by sa to z noveho?

2021 som odpracovala iba 2 mesiace. Zvysok bola rodičovská dovolenka. Ked sa bude materska ratat z 2021 ako sa pocita prosim? Z PP iba?

pribinacka
autor
10. jan 2022

@ivkazba alebo nie je moznost vytvorit si zivnost a tam platit odvody? A ponechat si aj stary PP? Nepocitalo by sa to z tej novej zivnosti?

veronikaszabova
10. jan 2022

@pribinacka ak chces, aby sa ti ratala z noveho PP, stary musis ukoncit

veronikaszabova
10. jan 2022

@pribinacka a ak chces z oboch - pri oboch by si musela mat 270 dni NP

pribinacka
autor
10. jan 2022

@veronikaszabova Dakujem, prvy mam splnenych 270, keby aj dam druhy, to nestiham 270 dni. Keby si spravim popri existujucom PP zivnost ako samoplatca? To tiez musi byt tych 270dni asi vsak? 🙂 Alebo ukoncit PP aby sa to ratalo akoze zo zivnosti iba

zalka
10. jan 2022

@pribinacka ako nový szčo nie si povinnáí platiť odvody do SP, tým pádom by si si musela založiť dobrovolné poistenie a tam je zakázaný súbeh dobrovolného a povinného poistenia. Čiže tade cesta nevedie.

zalka
10. jan 2022

@pribinacka kedy ti skončila RD? dátum .. v ktorom si týždni?

pribinacka
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pribinacka
autor
10. jan 2022

@zalka Aha, dakujem, tak to potom nic hm, zivnost teda nie

zalka
10. jan 2022

@pribinacka nájdi si dalšie zamestnanie ...
a požiadaj aj z neho o MD ... budeš mať nárok ... RD sa berie ako ukončené poistenie .. čiže získaš 270 dní poistenia aj z druhého zamestnania

pribinacka
autor
10. jan 2022

@zalka materská sa inak pocitat bude z 2021 predpokladam, tam som bola na RD+ odpracovane tie cca 2mesiace ale teda ak sa to bude ratat z tych odpracovanych mesiacov to je teda na minimálnu matersku..

zalka
10. jan 2022

@pribinacka áno z toho odpracovaného sa ti bude MD rátať ... za rok 2021 zo zamestnania kde si teraz .
Z dalšieho zamestnania v súbehu sa ti bude rátať z platov roku 2022

pribinacka
autor
10. jan 2022

@zalka Diky, ale nestiham tych 270 dni, 9 mesiacov, termin by bol v septembri cca, cize uz som mala byt aspon mesiac niekde inde aby to bolo zicher 270 dni

zalka
10. jan 2022

@pribinacka k zamestnaniu B sa ti priráta rodičovská dovolenka .. a v pohode máš 270 dní ... som ti to písala vyššie.

pribinacka
autor
10. jan 2022

@zalka Jaj takto, cize 2021 sa bude pocitat zamestnanie A z 2 mesiacov a keby sa teraz zamestnam v zamestnani B tak sa mi k nemu nacitaju dni poistenia z 2021? A v tomto B zamestnaní vies kolko prosim by som mala mat hrubu mzdu aby vysla max materska?

ikonica
10. jan 2022

@zalka ahoj, chcem sa opytat trosku mimo hlavnu temu... Je mozne aby zena na materskej vykonavala pracu na dohodu v tej istej firme, ale na inu pracovnu cinnost ako mala v pr zmluve? Doteraz som bola v tom, ze pocas materskej to nie je mozne, pocas rd uz ano.... Ale nasla som nejaku info na nete, tak si nie som ista....

zalka
10. jan 2022

@ikonica áno je to možné ...

ikonica
10. jan 2022

@zalka dakujem

zalka
10. jan 2022

@pribinacka max. VZ pre rok 2022 je 2266 eur ..

pribinacka
autor
10. jan 2022

@zalka dakujem za rady,velmi pomohlo 🙂 uz iba info trufale zamestnat samu seba na tpp je vlastne splnenie podmienky vsak? A potom ked sa urci výplata materskej resp VZ tak je casovo obmedzene dokedy musí trvat tento B pracovný pomer? Ci musi trvat kym sa vyplaca materska alebo sa moze nejako zrusit dohodou hned aj pocas poberania uz materskej

zalka
10. jan 2022

@pribinacka no ako szčo sa sama seba nezamestnáš ...
a do pôrodu minimálne

pribinacka
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
qwer171717
13. apr 2022

@zalka dobry den vedeli by ste mi poradiť. Povodne zamestnanie skoncilo 10/2021 kde bolo odpracovane 320 dní, potom UP a podpora 6 mesiacov. Teraz nové zamestnanie od 1.4.2022. Ak bude nástup na MD od 1.5.2022 bude rozhodujuce obdobie rok 2021 v pôvodnom zamestnaní? Dakujem

zalka
13. apr 2022

@qwer171717 áno ak tam bolo odpracovaných 90 dní

qwer171717
14. apr 2022

@zalka ano samozrejme bolo tam ovela viac dní, neni problem to že medzi pôvodným a novým zamestnaním bol 6 mesiacov UP a potom mesiac dobrovolne nezamestnany?

zalka
14. apr 2022

@qwer171717 nie nevadí, že tam bolo 7 mesiacov bez poistenia

lucka527
28. apr 2022

@zalka dobry den vidím ze sa vyznáte preto prosím o radu.. Termín pôrodu je 4.10 nástup na MD cca v polovici augusta zamestnana som cca 3roky rok 2021 som bola väčšinou na pn... Ak sa od 1.5. 2022 zamestnám v inej firme na vyšší plat bude sa plat rátať z toho nového zamestnania? Ďakujem dúfam. Ze som. Ti napísala zrozumiteľne

lucka527
28. apr 2022

@lucka527 nie plat ale materska 🙄

rk123
28. apr 2022

@lucka527 ano, ale nemoze byt v novom zamestnani ziaden den PN. proste odpracovane plne dni