Medzi prvou a druhou materskou - minimálne poistenie?

shenandoah
16. máj 2019

Ahojte žienky, aké možnosti sú pre ženu, ktorej niekoĺko mesiacov po skončení RD s prvým dieťatom začína materská s druhým dieťaťom? (Ak nie je zamestnaná).
V septembri mi skončí RD a niekedy na jar by mi mala začať druhá materská. Medzitým sa budeme ešte sťahovať do iného mesta, tak hĺadať si prácu a malému školku sa mi na nejaké 2-3 mesiace neoplatí a potom už budem príliš tehotná 🙂
Čo zatial viem, je že by som mala byť po skončení RD dobrovoĺne poistená v sociálnej, aby som mala aspon minimálnu materskú a zároveň na úrade práce, aby mi štát platil zdravotné.... Sú ešte nejaké iné možnosti, ako sa aspoň trošku finančne zabezpečiť? Ďakujem za rady 🙂
I

s1m.one
16. máj 2019

ahoj, ja som bola na to kratke zamestnana v novej praci, tiez iba tak kratko, co uz, aspon nieco.. ak nebudem zamestnana treba sa zahlasit na upsvare a na socialke ti do veku 6rokov dietata budu aspon hradit dochodkove, upsvar - aspon budes mat zaplatene zdravotne poistenie statom, ak si chcem sama hradit nemocenske - aby si mala matersku mozes, ale to by si musela tych 9mesiacov, byt dochodkovo poistena aby si mala matersku

s1m.one
16. máj 2019

*chces

morigan555
16. máj 2019

@shenandoah ahoj presne riešim to isté...v septembri mi končí rodičak, v januári začína materská...z čoho mi ju vyrátajú?...pracovala som normálne predtým, takto sa to stalo, ale nemám nárok na výpočet zo mzdy zo zamestnania?
Alebo keď pôjdem v septembri na PN, alebo do prace na tie 3mesiace, vypočítajú mi to z toho?
A potom rodičak, má sa zvyšovať o 150eur pre pracujúce a o 50eur pre nepracujuce...kam patrím ja?🙃😁

s1m.one
16. máj 2019

@morigan555 podla datumu kedy ti skoncil pracovny pomer, ak ti skoncil este pocas prvej materskej - teda resp rodicovskej, tak nesplnas podmimenku byt 270dni byt dochodkovo poistena, ked sa ti narodi mimi a teda by si mala vteda narok na matersku..ak si stale v pracovnom pomere, tak matersku budes mat, ak mas konkretne otazky nevahaj napisat alebo zavolat do socialnej poistovne vsetko ti povedia, napisu 🙂

morigan555
16. máj 2019

@s1m.one stále som zamestnaná...určite pôjdem na socialku, neviem ani čo je pre mňa výhodnejšie či ísť na tie 3mesiqce na PN alebo pracovať, hrozné zložíte, ja som z týchto veci somár 🤣

s1m.one
16. máj 2019

@morigan555 tak potom budes mat matersku, staci ked napises do socialky a popises ako to mas, z coho ti budu vyratavat, ak napises dve alternativy tak ti odpisu na obe, drzim palce 🙂

s1m.one
16. máj 2019

@morigan555 ja by som povedala, ze ak budes zamestnana, tak ti budu vyratavat z vacsieho denneho vymeriavaceho zakladu ako ked by si bola na pn a teda tym padom ten vymeriavaci zaklad by bol nizsi, ale nemusi to byt o vela, urcite tam napis, ja nechcem strielat do vetra, castokrat maju baby pn-ku dost vysoku a neoplati sa im ist do prace, skus tam napisat napr nejaku sumu co akoze zarabas a ako by to bolo...