Minimálny materský príspevok

jankazpd
13. aug 2015

ahojte maminy ako je to teda s tou materskou ked tento link uvadza ze minimalny matersky prispevok je 270 eur/pri 30dnovom mesiaci? http://najmama.aktuality.sk/clanok/235536/mater...

maslenka47
13. aug 2015

Comu konkretne na tom nerozumies?

jankazpd
autor
13. aug 2015

nerozumiem co sa mysli tym materskym prispevkom? vyska materskej sa pocita ako 65 percent denneho vymeriavacieho zakladu... to znamena ze pri hrubej mzde 352 eur mi vypocitali vysku materskej okolo 220 eur cca. na koho sa vztahuje ten miminalny matersky prispevok 270 eur?

vika35
13. aug 2015

materska sa ti rata z platu za predpokladu ze tusim za posledne 2 roky mas odpracovanych 270dni. ak mas mzdu minimalnu asi tazko ti vyjde materska 700 eur vsakze :P

vika35
13. aug 2015

ak ti vychadza menej ako minimalna vyska, mali by ti do tej minimalnej dorovnat

jankazpd
autor
13. aug 2015

vika35 ja neocakavam matersku vo vyske 700 eur logicky, mna zaujima co znamena termin "MINIMALNY matersky prispevok", ktory sa uvadza vo vyske 270 eur. to znamena co? ze ked klesnes pod tuto sumu mas narok na doplatenie do sumy 270?

maslenka47
13. aug 2015

Nijak, tvoja materska sa vzdy bude pocitat z tvojho vymeriavacieho zakladu. 270 eur by ti vyslo len v tom pripade, keby si v rozhdujucom obdobi odvadzala odvody aspon v takej vyske, ako su odvody pri minimalnej mzde od 1.1.2015.

maslenka47
13. aug 2015

Ta formulacia je nestastna. Zakon nic take, ako "minimalny matersky prispevok" nedefinuje. Dostanes 65% tvojho vymeriavacieho zakladu. Bodka. 270 je suma vypocitana z aktualneho vymeriavacieho zakladu pri minimalnych odvodoch v r. 2015. V 2014 bol minimalny VZ nizsi, preto ti vyjde aj nizsia materska.

jankazpd
autor
13. aug 2015

maslenka47 aha to znamena ze vysku 270 eur materskej by som poberala keby idem na matersku buduci rok a za predpokladu ze vyska minimalnej hrubej mzdy je ta ktora je platna za rok 2015. Tak?

maslenka47
13. aug 2015

Tak nejak. To su zase take dristy, aby sme si mysleli, ze nieco zvysili, pritom nezvysili vobec nic :D

jankazpd
autor
13. aug 2015

aha uz rozumiem... dakujem maslenka47🙂

jankazpd
autor
13. aug 2015

@maslenka47 no co sa da robit, ja som sa tesila ze aspon tych 270 eur bude a ono to tak nie je 🙂 stve ma ze clovek pracuje v jednej firme 10 rokov a nakoniec sa zbada ked mu plati firma minimalne odvody... ale da sa to v dnesnej dobe inak? ktory sukromny podnikatel ti zaplati to co ma??

maslenka47
13. aug 2015

@jankazpd ziaden.. mna moj uzasny byvaly zamestnavatel dokonca "nakecal" na pracu na zivnost. Vraj je to uzasne vyhodne a viac penazi z vyplaty mi ostane. Samozrejme, s dietatom hned bolo po zmluve a odvody este minimalnejsie ako minimalne, takze mi materska vysla asi o 4 eura viac, ako rodicak. A po 5tich rokoch si mozem hladat pracu u niekoho seriozneho 😀

Co uz, clovek je mlady a sprosty a uci sa na svojej blbosti.

jankazpd
autor
13. aug 2015

@maslenka47 veru, vedela som ze to bude krute precitnutie ale co sa da robit... akurat ma to jeduje, u nas to funguje klasicky tak, ze jedine co ti ponukne zamestnavatel je pracovna zmluva s minimalnou hrubou mzdou aj to v lepsom pripade, skor sa tu rozmohla snaha zamestnat ludi na dohodu a pod. som sklamana ze nakoniec aj tak na to doplati ten clovek co suhlasi aj s takymito podmienkami, len aby mal pracu... ja som pracovala v jednej firme 10 rokov a podotykam ze ani raz na PN, proste zamestnanec snov 🙂)

gapa
14. aug 2015

@jankazpd inak na tej stránke, to nie je minimálne materské ale MATERSKé Z MINIMA a malo tam byť myslím cca 267eur a 276eur (minimum od 2015 je 412eur = 50% z priem. mzdy z roku 2013), materské je zatial 65% a ráta sa z jednej tridsatiny minimálneho odvodu plateného v den nástupu na md (ak napr. si uplatnuješ nárokk z dobrov.nem.poistenia a nesplaš 26týž. trvania poistenia ...).
Inak MINIMáLNA VýšKA MATERSKéHO nie je zákonom stanovená. Tj. môže vzniknúť aj nárok na 1eur na den aj menej, dokonca som čítala o rozhodnutí zo sumy 0eur. Ale v prípade, že je mateské nižšie ako je suma rodič.príspevku od mesiaca narodenia dieťaťa má mamička nárok na dorovnanie sumy matesrkého do výšky rodič.príspevku, tj. za mesiac narodenia dieťaťa už spolu dostane t.č. najmenej 203,2eur, no samozrejme potrebuje potvrdenie zo SP o výške materského + RL dieťaťa a s tým požiada o RP, ktoré vyplatia najviac 6mesiacov spätne.
-----------
veru si neviem prestaviť situáciu na východe. Bývalá kolegyna z východu tiež pracovala po ukončení pp za minimum a myslím dokonca na živnost, čo je teda už iná nevýhodná pozícia.