Môže ísť starý rodič na rodičovskú namiesto matky?

zaris2014
30. máj 2016

Ahojte mamičky, prosím vás, naskytla sa mi možnosť ísť pracovať. Malička ma dva rocky. Starí rodičia mi sľúbili pomoc ale chcem sa spýtať, obaja starí rodičia ešte pracujú, je možnosť, že by išiel jeden z nich na rodičak miesto mna? Čítala som niečo o osvojení dieťaťa, ale do toho určite nechcem ísť. Dakujem za každú radu

lienkaviva
30. máj 2016

Ale veď ty máš nárok na rodičovský do 3r.veku dieťaťa či pracuješ alebo nie. Nechápem prečo by si museli tvoje dieťa osvojiť starí rodičia. Ako tá to napadlo. Do 3r.bude na striedačku s tebou, s nimi, od 3r. ju dáš do škôlky alebo aj nemusíš, ale mas potom povinnosť na UPSVaR nahlásiť s kým alebo kde je dieťa (starý rodič,skolka)

dominika6
30. máj 2016

@zaris2014
to načo komplikuješ život?
však chod do práce a malú daj do jaslí alebo opatrovatelke..od 3r. pôjde do škôlky...

miku1
30. máj 2016

@lienkaviva Jej rodičia pracujú...takže nemôže byť dieťa na striedačku s ňou a s nimi. Myslela to tak, že napr. jej mama pôjde oficiálne na rodičák.
@zaris2014 Myslím, že reálne takáto možnosť asi nebude. Ešte som sa s tým aspoň nestretla.

magic08
30. máj 2016

@zaris2014 na rodičovsky moze ist len rodič dietata, nie stary rodiacia. Jedine v pripade osvojenie, co je blbost. Dieta daj do jasli a mas po probleme.

ukulela
30. máj 2016

@zaris2014 myslis to tak, ze ty pojdes do roboty a starka by sla z roboty oficialne na rodicovsku, ale zamestnavatel by ju nemohol prepustit a musel by jej drzat miesto, kam by nastupila, keby mala sla do skolky, ze? nie, aki podla mna to nie je mozne.
ked nastupis do roboty, do troch rokov budes normalne dostavat rodicak, alebo ak si vybavis jasle, takprispevok na jasle. starka b y sa mohla mozno dohodnut v robote na neplatenom volne a ty by si jej ten rodicak davala, ale teda to uz je na dohode so zamestnavatelom a hlane jeho ustretovosti ....

lienkaviva
30. máj 2016

@miku1 neviem ako to myslela 😉 ja len si neviem predstaviť že dá niekto výpoveď kvôli 202€ 😁 a predsa rodicak patrí rodičom dieťaťa a že môže byť s nimi, s ňou, opatrovatelkou,v jasliach do 3r. Straaaasne komplikované aj na mňa po 2.MD 😁😁😁

sue
30. máj 2016

Ak by bol na rodicovskej stary rodic, ktory nema na to zivnost, poberal by len 41€.
T.j.ak chces nastupit do prace , mozes zverit dieta "opatrovatelke s papiermi" alebo sukromnej skolke a stat ti bude preplacst naklady do vysky 280€ (samozrejme opapierovane) alebo do statnej skolky, kde budes dostavat 80€.

Stara mama bez zivnosti dostava len 41€...

zaris2014
autor
30. máj 2016

@miku1 tak tak som to myslela, ako si napísala.

zaris2014
autor
30. máj 2016

@ukulela áno, tak som to myslela. Starká ma opatrovateľský kurz, je zdravotný asistent a podľa toho co som čítala, bude to preplácať stat? Ja som z toho jeleň.

zaris2014
autor
30. máj 2016

@sue starká ma opatrovateľský kurz, to by stačilo? Alebo musí mat niaky špeciálny kurz, vzdelanie?dakzjem

evittam
30. máj 2016

@zaris2014 Musela by mať aj živnosť na túto činnosť a dostávala by preplácané max.280,- Eur/mesiac - príspevok na starostlivosť o dieťa - teda dostávala by si ho ty na základe jej vystavenej faktúry pre teba.

zaris2014
autor
30. máj 2016

@evittam ahaaaa, dakujem dakujem. Musím nad tým ešte pouvažovať, nechcem dávať malú do jasliciek. No uvidím, snáď bude podobná ponuka aj o rok. Dakujem