Môže manžel dostávať rodičovský a ja ako matka dávku v nezamestnanosti?

christie11
20. okt 2020

Ahojte,prosim o radu.moze manzel,otec dietata,poberat rodicovsky prispevok,ak ja (matka) dostavam davku v nezamestnanosti? Dieta ma 1 rok.pani na upsvar mi povedala, ze nema narok,ale nevedela/nechcela mi vysvetlit preco.iba ma odbila.
Dakujem za pomoc

fokuska
20. okt 2020

@christie11 Ano, otec moze poberat RP a ty mozes poberat podporu.
Nepotrebujes sa nic pytat pani. Zrus poberanie RP u seba. Manzel nech si da ziadost na svoje meno a ty sa zaregistruj na UPSVaR a poziadaj si na SP o podporu.

klarissa25
20. okt 2020

jasné že môžeš...

lucka_ke
20. okt 2020

manžel najskôr musí ísť na materskú a až potom na rodičovský, nedá sa to preskočiť

klarissa25
20. okt 2020

@lucka_ke nie že musí ísť na matersku, požiada o nu to ano, ale nemusí mať narok...

lucka_ke
20. okt 2020

áno, len že nestačí ísť na úrad práce "prepísať", má to postupnosť krokov, navyše ak by išiel na MD hoci len na pár dní tak bude nárok na vyšší RP

fokuska
20. okt 2020

@lucka_ke
@klarissa25
Musi predtym otec poziadat o materske?? Kvoli tomu ze je to prednostna davka?

lucka_ke
20. okt 2020

je to ako povinná príloha k žiadosti o RP
"rozhodnutie o nároku na materské vydané Sociálnou poisťovňou alebo potvrdenie o nároku na materské"

fokuska
20. okt 2020

@lucka_ke Cize do SP da ziadost o materske? Alebo bude len ziadat potvrdenie o tom ci ma narok?
A potom na matersku realne nastupit nemusi, moze povedat, ze ju nechce a rovno brat RP?
Lebo u zien je prednostna davka materske - nemozes si vybrat ze ju nechces, najprv materska, potom rodicak.

klarissa25
20. okt 2020

@fokuska másí dať do SP žiadosť o materske a čakať na vyjadrenie....

fokuska
20. okt 2020

@klarissa25 A ked mu pride, ze ma matersku "schvalenu", teda ze ma narok, tak musi ziadat este raz, ze ju naozaj chce poberat? Neznamena to, ze tym uz na tu matersku realne nastupuje?

christie11
autor
20. okt 2020

Dakujem vsetkym za postrehy a rady. Ja som poziadala o zrusenie vyplacania rodicovskeho prispevku.po vasich odpovediach mi doslo ze som to mala riesit aj cez socialku a nielen cez urad prace... dovolala som sa jednej velmi ochotnej pracovnicky,ktora mi to vysvetlila.manzel nemusi poziadat o materske,niekedy to tak bolo,teraz sa to vztahuje iba na matky.takze manzel poda na upsvar ziadost o rodicovsky prispevok,upsvar kontaktuje socialku,ci ma manzel narok na materske.pani zo socialky mi zaslala cestne vyhlasenie,v ktorom manzel vyhlasi ze neprebera starostlivost za svoje dieta,tym padom mu nemoze vzniknut narok na materske,kedze sa o dieta nestara (ak by to nepodpisal,narok by mal,kedze splna osatne podmienky).na zaklade toho socialka odpise upsvaru ze manzel nema narok na materske a moze poberat rodicovsky prispevok.to cestne vyhlasenie je iba pre potreby materskeho a socialnej poistovne,na upsvar sa nedostane.