Môže otec nastúpiť na materskú dovolenku?

hanica1980
16. máj 2012

alebo môže poberať len rodičovský príspevok, totižto som SZČO a vychádzala by mi nízka materská. a napadlo ma že by mohol isť otec dieťaťa na materskú lebo má príjem zo zamestnania. Ďakujem za všetky odpovede.

dara76
16. máj 2012

na rodicovsku ist moze. Ale aj ty mozes poberaz hned rodicovsky prispevok ak ti materska vychadza nizsia.

na matersku moze ist ina osoba len v urcitych pripadoch, stanovenych v zakone:
a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,

b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,

c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

e) manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela,

f) fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

stanislavao
16. máj 2012

moze ist aj muz

xlucia
16. máj 2012

na matersku mozes ist iba ty. na rodicovsku moze ist aj otec.

maznacik007
16. máj 2012

moze ale najskor po 6 tyzdnoch odo dna porodu... ale samozrejme musi on prestat pracovat vtedy... takze spocitajte ci sa vam to oplati... inak ty budes dostavat 190 EUR

diane87
2. dec 2012

@maznacik007 @stanislavao ale chlap by mal pocitanu matersku - teda v jeho pripade sa to vola rodicovska - podla jeho platu tych par tyzdnov, ze? dakujem

kaja01
2. dec 2012

Áno, otec by mal počítané "materskú" zo svojho platu. Otec dieťaťa môže nastúpiť na materskú až do 3 rokov dieťaťa aj v prípade keď na materskej bola matka dieťaťa.

zabavka
4. dec 2012

a ako dlho ju otec poberá?