Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môžem riešiť rodičovský príspevok hneď po pôrode?

andi1984
15. feb 2015

Plánujem ísť zajtra a upsvar - som nezamestnaná, nemala som nárok na materské. Môžem ísť tým pádom vybaviť rodičovský príspevok + prídavok na dieťa? Netreba čakať, nie? Bude treba čakať 28 dní iba na príspevok pri narodení dieťaťa. Dobre to viem?

majusqa77
15. feb 2015

@andi1984 mozes hned. Maj pre istotu ku kazdej ziadosti ofoteny rodny list

andi1984
autor
16. feb 2015

@majusqa77 Dakujem. Teraz som bola na urade, ziadost o pridavok o dieta zobrali, ale o rodicovsky prispevok vratili - ze este to nepotrebuju... To som trochu nepochopila.
Uz teraz ale chceli odo mna ziadost o prispevok pri narodeni dietata, ale vsak to treba odovzdat po 28dni, neviem preco to chcu uz teraz...

majusqa77
16. feb 2015

@andi1984 a davala si si na socialku ziadost o materske? myslim si, ze musis mat zo socialky doklad o tom, ze nemas narok na matersku a s tym potom podavas ziadost o rodicak

andi1984
autor
16. feb 2015

@majusqa77 Áno, ale poslali mi rozhodnutie, a nemám nárok na materské. Asi toto rozhodnutie budú na úrade chcieť.
Dali mi zoznam, čo všetko budú chcieť:
-žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa - tu som našiel časť, kde môžem označiť, že potvrdenie od ošetrujúceho lekára o dožití sa 28 dní života dieťaťa nie je súčasťou dohody. Takže môžem tým pádom predsa len odovzdať dokument tento týždeň - má to len potvrdiť gynekológ, a potvrdenie ošetrujúceho lekára im odovzdám po mesiaci.
- fotokópia rodného listu - OK
- potvrdenie ošetrujúceho lekára na účely posúdenia nároku na príspevok pri nar. dieťaťa - po 28dní
- dohoda o poskytovaní zdravotnej starostlivosti - dnes čakám pediatra, asi mi poskytne túto dohodu nie?
- vyhlásenie o bydlisku - OK
- čestné prehlásenie - OK
- žiadosť o rodičovský - už len doklad od sociálky

Teraz už to dobre chápem? Prepáč mi za tie otázky, ale nechcem tam cestovať 100x. Aj tak môžem ísť tým pádom ešte 2krát.

majusqa77
16. feb 2015

@andi1984 je zbytocne ti davat ziadost o príspevok pri narodeni dietata bez priloh. inak mne to ani gynekolog nepotrvrdil skor 🙂 uplne teoreticky, mozes o oba prispevky poziadat naraz - aby si nemusela cestovat viackrát. akuratze na rodicak budes mat narok skor. ak by si stihla ale obe podat najneskôr 2.3., mohla by si ich mat uz vyplatene v marcovej vyplate a pri jednej navsteve UPSVaR (neviem kedy ti drobec bude mat 28 dni). a ano, dohodu by ti mal dat pediater

andi1984
autor
16. feb 2015

@majusqa77 Tiez som to nepochopila, preco by som mala odovzdat uz teraz ziadost - bez priloh. Vsak mi to schvalia aj tak az vtedy, ked im odovzdam prilohu "potvrdenie od lekara...". Mozno jedine preto, ale vsetko mohli dovtedy pripravit, a sumu rychlejsie zaplatit.
Aj tak idem zajtra riesit zdravotnu a socialnu poistovnu, tak skusim urad este raz - aspon rodicovsky 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli